Пациент се самоуби во прилепската болница

Средовечен прилепчанец вчера скокнал од вториот кат на прилепската болница, извести полицијата. Според првичните информации, тој во болница бил згрижен откако претходно се пожалил на повреда. Додека лекарскиот тим се подготвувал да му ја санира повредата, прилепчанецот станал и скокнал од прозорот. Лекарите не успеале да го реанимираат сега починатиот. За случајот бил известен и прилепскиот јавен обвинител, кој издал наредба целосно да се истражи случајот.
| | веќе видена | слични

Прилеп - С.В. (62) од село Новоселани, Долненско почина во прилепската болница утрово, набргу откако скокнал од прозорец за време на интервенцијата што му ја врешеле медицински лица во хируршкото одделение. Од прилепското Основно јавно обвинителство велат дека се води истрага за да се откријат причините за овој случај. „Побарана е обдукција врз телото на починатиот, со цел да се откријат причините за смртта. Има и очевидци на настанот, истрагата е во тек“, изјави Ристо Шошески, јавен обвинител во прилепското Основно јавно обвинителство. Екипите на Службата за итна медицинска помош го згрижиле пациентот веднаш по падот и го вратиле во одделот за интензивна нега. „Се работи за пациент кој бил хоспитализиран во хируршкото одделение во прилепската Општа болница. Тој од неразјаснети причини скокнал од прозорецот на болницата, паднал во дворот во задниот дел блиску до црквата во изградба. Притоа бил забележан од персоналот кој побарал интервенција од екипите на Службата за итна медицинска помош. Докторите ...
| | веќе видена | слични

Во изминатите 24 часа, во Прилеп се случиле две самоубиства, кои, според првичните информации, најверојатно биле последица на претходни нервни растројства. Вчера утрото, од вториот кат на Хируршкото одделние на прилепската Болница, скокнал веќе хоспитализиран 62-годишен прилепчанец. По падот тој покажувал знаци на живот, по што веднаш му била укажана лекарска помош, но, по неколку часа од хоспитализацијата на Одделнението за Интензивна нега, Славе В., сепак, им подлегнал на повредите. Неофицијално, според исказите на роднините, тој подолго време имал нарушено психичко здравје, кое освен со другите симптоми, се манифестирало и со суицидни сколоности, при што тој на неколку пати веќе се обидувал да се самоубие. Утринава, пак, во својата семејна куќа од страна своите родители обесен бил пронајден 41-годишениот прилепчанец О. Ѓ., кој, исто така, како што дознаваме, неколку години наназад имал сериозни проблеми со психичкото здравје, за што бил и соодветно лекуван.
| | веќе видена | слични

Останато

„Апелацискиот суд мора да се издигне над политичкиот притисок и нарачани притвори мотивирани само и само од политичкиот прогон кој што се спроведува врз ...
сите 425 | | | веќе видена

СДСМ е единствената партија во Европа која ја води лице, три пати аболицирано за тежок криминал и злоупотребувајќи ја моќта и институциите наредува политички ...
сите 278 | | | веќе видена

Во Хрватска попладнево е издадено црвено предупредување од Државниот хидрометеоролошки завод за следните два дена, кога се очекуваат вистински зимски услови и ...
сите 321 | | | веќе видена

Синоќешниот протест пред Собранието против уставните измени за малку не ескалираше во насилство. Како што се чини ниту самите противници на овие измени, не ...
сите 79 | | | веќе видена

Како поранешниот премиер и актуелен почесен претседател на ВМРО-ДПМНЕ Никола Груевски избегал од Македонија, како стигнал до Унгарија , дали е уште таму и дали ...
сите 285 | | | веќе видена

Предлог Буџетот за 2019 предложен од Владата предводена од СДСМ е развоен и обезбедува повеќе пари кај граѓаните, поголема социјална еднаквост и подобра ...
сите 231 | | | веќе видена

Во недостаток на официјални информации од македонските, но и од унгарските власти, регионалните и европските медиуми продолжуваат со шпекулации за бегалецот ...
сите 65 | | | веќе видена

Во Студенчишкиот канал во Охрид каде денес поради недостаток на вода и кислород се гушат тони плашица, попладнево почна спасувањето на рибата. btr „Ние веднаш ...
сите 30 | | | веќе видена

На синоќешниот говор во Гостивар, лидерот на ВМРО-ДПМНЕ , Христијан Мицкоски го обвини премиерот Зоран Заев дека води политички терор против опозицијата. Тој ...
сите 259 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Пациент се самоуби во прилепската болница

Од:
До кого (е-маил):
Порака: