Фејзи Азири од 8 март недостапен властите, пронајден од медиумите на клиниката за пулмологија


2 копии

Продолжуваат меѓусебните обвинувања на инстутиците какo штипскиот затвореник и обвинет во случајот „Монструм“ Фезји Азири останал во бегство месец и половина. Затворот во Штип на 7 март го известил судијата за извршување санкции дека Азири не се вратил по одбореното отсуство до 1 во месецот. Претседателот на Основен суд Скопје 1, Иван Џолев се брани дека немал надлежност да распишува потерници и да го бара Азири. Единствени кој знаеа каде е Азири се неговиот адвокат и медиумите откако тој не се појави на закажното рочиште за „Монструм“. Полицијата го пронајде на клиникaта за пулмологија, постави стража додека се лекува, а министерот Спасовски смета дека вчерашната реакцијата на полицијата не е задоцнета. Времето минато надвор од ќелијата Азири го искористил да побара продолжување на прекинот на казната за да се лекува. Судијата за извршување санкции го одбил, а по неговата жалба Кривичниот совет сеуште нема одлучено дали Азири ќе може да се лекува од слобода. Нема ниту рок, ниту потреба Азири да е на слобода ...
| | веќе видена | слични

Зошто се разликуваат позициите на премиерот Заев за „Монструм“ пред да седне во владејачката фотелја заедно со Ахмети и денес? Контрадикторните изјави на премиерот Заев пред три-четири години и сега, ја подгреваат тензијата кај семејствата на убиените момчиња и кај семејството на рибарот,но и кај јавноста. Зошто вистината се крие од нив? Им ли друга вистина како што зборуваше Заев во времето на неговите така наречени бомби? Зошто истрагата почнува од почеток, а нема ново обвинение, се анализира во емисијата на Катерина Гетева „Несомнено“. Мајката на убиениот Александар пред само една недела во судница под целосна морална и кривична одговорност рече дека Заев им дал да слушнат само еден телефонски разговор во кој обвинетиот Фејзи Азири на непознато лице му раскажува сон. Според Наќевска Заев не им дал да ги слушнат другите телефонски разговори со образложение дека се државна тајна. „Вечерва сонував еден многу лош сон како му ги врзував рацете на момчето, па плачев, па сега си велам да е се израдувам да не го ...
| | веќе видена | слични
7 копии

Зошто егзекуторите не се зад решетки? Во нормална, правна држава монструми кои масакрираат момчиња нема да бидат на слобода заради никаква политичка причина туку ќе се најдат зад решетки, Кој е сторителот на грозоморната ликвидација на петте момчиња кај Смилковско езеро? ова преку соопштение денеска го потенцираат од ВМРО-ДПМНЕ. -Зоран Заев не смее да бега од одговори од јавноста. Мора да ја каже вистината за „Монструм“ за која што викаше дека ја знае и дека има докази. Заев ги излажа и си поигра со судбината на семејствата на масакрираните момчиња кај Смилковското езеро. Заев на подмолен и морбиден начин го искористи целиот случај во политичка кампања единствено со цел да собере политички поени. Откако дојде на власт не само што ја крие вистината туку обвинетите се најдоа на слобода исто како што предвидуваше Тиранската платформа. Зошто ги прикрива Заев доказите кои тврдеше дека ги има, односно телефонските разговори и смс пораките кои требаше да фрлат ново светло на случајот? Кого и за каква цел Заев го ...
| | веќе видена | слични

Обичен земјоделец кој се занимава со сточарство и живинарство или припадник на криминална група која стои зад ликвидацијата на петтмината лица на Велики Четврток кај Смилковско езеро анализира Катерина Гетева во нејзината емисија „Несомнено“. -Во ноември 2009 година името на Фејзи Азири влезе во полициска истрага поради вооружен инцидент што се случи тогаш во скопското село Белимбегово. На 22 ноември, недела, двајца трактористи од Ропалјце и еден од Арачиново одвај извлекоа жива глава додека ги ораа нивите во атарот на скопската населба Илинден кои биле земени под концесија од живинарската фарма Белимбегово. Истрелите од огнено оружје ја прекинаа есенската сеидба, трактористите кои ги слушната рафалите ги оставиле тракторите и побегнале. За среќа повредени и загинати немаше, анализира Гетева. По овој настан само после два дена полицијата излегла со првични информации, дека на лице место се најдени 60 фишеци. По претресот на еден од хангарите на фармата пронајдени биле 5 автоматски пушки, со седум рамки и 60 ...
| | веќе видена | слични

Кој е монструм? Дали нарачателите на ладнокрвната егзекуција на Смилковското езеро? Дали се тоа извршителите на чинот или можеби е Премиерот кој ги доведе во заблуда родителите на жртвите дека ќе ја дознаат вистината за тоа зошто нивните најмили ги изгубија животите на Велики четврток и кој стои зад тоа. Во екот на бомбите и шарената револуција честопати тогашниот лидер на опозицијата, а сегашен Премиер ја ветуваше вистината за Монструм, на родителите на жртвите им ветуваше дека ќе им ја каже вистината за случајот прикажувајки им разговори и смс пораки во кои обвинетите комуницираат со високи функционери на ДУИ, додека на родителите на обвинетите им укажуваше дека истите се невини и ќе бидат ослободени од обвинение. Монструозни лаги и манипулации на целокупната македонска јавност која беше и сé уште е длабоко потресена од овој случај. Монструозна злоупотреба на нечија смрт за прибирање на политички поени. Кулминација на црната кампања која ја водеа и во која освен жртвите од Смилковско беа злоупотребени и ...
| | веќе видена | слични
7 копии

Картелот на власт на чело со Зоран Заев си поигрува со трагедијата на семејствата на масакрираните момчиња кај Смилковско езеро и ја манипулира целата јавност. Обвинетите се на слобода, исто како што предвидуваше Тиранската платформа. Не постои никаков интерес сторителите на грозоморната егзекуција да бидат ставени зад решетки. Родителите на свирепо убиените момчиња кај Смилковското езеро на Велики четврток, пред 6 години чекаат Заев да ја каже вистината, која тврдеше дека ја знае. Заев морбидно си поигрува со нивните чувства и секој ден измислува нова лага, велат од ВМРО-ДПМНЕ. - Заев ја злоупотреби судбината на петте семејства и целиот случај го искористи во крајно морбидна политичка кампања. Алудираше дека функционери од ДУИ стојат зад настанот, дека обвинетите биле во контакт со Невзет Бејта и дека пет од броевите кои биле заведени како државна тајна се на високи функционери на ДУИ. Истиот тој Заев сега манипулира со јавноста велејќи дека Азири и Бејта разговарале за земјоделски субвенции. Зоран Заев, ...
| | веќе видена | слични

На социјалните мрежи излезе повик од граѓаните за протест „Правда за жртвите од Смилковско езеро“ , кој според најавата треба да се оддржи во четврток (26.4.2018) во 13 часот пред Основниот суд во Скопје. На 12 април 2012 година кај Смилковско Езеро беа убиени четири момчиња и еден рибар. Во случајот „Монструм“ шест лица беа осудени на казна доживотен затвор под обвинение за тероризам. Доживотен затвор беше пресудата за шестте лица од седумте обвинети за петкратното убиство кај Смилковското Езеро кај скопската населба Радишани. Врховниот суд потоа го врати предметот за петкратното убиство кај Смилковските езера на почеток, односно ги усвои нивните жалби. Ова значи можност за обвинетите, кои се пет и пол години во притвор да излезат на слобода. Врховниот суд во декември лани ги укина пресудите, ги ослободи од притвор осудените Агим Исмаиловиќ, Хаќи Азири, Сами Љута и Фејзи Азири, и им определи мерки на претпазливост. За судот се уште недостапни се Алил Демири и Африм Исмаиловиќ по кои се распишани меѓународна ...
| | веќе видена | слични

Зоран Заев, денеска во изјава за новинарите во врска со случајот „монструм“ и сведочењета на родителите не убиените момчиња, кажа дека ги предал сите материјали кои ги имал. – Ако побара судот да бидам сведок и да кажам се што знам, тоа ќе го направам бидејќи тоа ми е граѓанска должност. Сите материјали, не само оние за „Монструм“ коишто сум ги поседувал, се е предадено, истакна Заев, одговарајќи на новинарски прашања по прес-конференцијата во Владата за планираните инвестиции во комуналната инфраструктура. На ова реагираше опозициската ВМРО ДПМНЕ, преку соопштение кое ви го пренесуваме во целост: За да го одбрани својот коалициски партнер од кого му зависи опстојувањето на власт, денеска тврдеше дека Невзат Бејта со еден од обвинетите во случајот „Монструм“ разговарал околу ургенции за земјоделски субвенции. Од друга страна, Зорица Наќевска, мајка на убиениот Александар во судот цитираше еден од разговорите кои им ги дал Заев во кој се велело: „Вечерва сонував еден многу лош сон како му ги врзав рацете на ...
| | веќе видена | слични
9 копии

„Семејствата на монструозно егзекутираните момчиња кај Смилковско Езеро мора да добијат правда. Момчињата беа жртви на брутална ликвидација, терористички акт на големиот празник Великчетврток. Виновниците не смее да останат неказнети. Сторителите мора да завршат во затвор. Зоран Заев ветуваше дека ја знае вистината за случајот. Вистината не смее да потклекне пред платформата потпишана во Тирана. Само монструм би можел да штити монструми кои масакрираа млади момчиња“, се вели во соопштението на ВМРО-ДПМНЕ. Според опозициската партија, Заев пред да седне во премиерската фотелја многупати се фалеше со доказите кои ги има за случајот „Монструм“. На семејствата на убиените им прикажуваше разговори и СМС-пораки во кои обвинетите комуницираат со високи функционери на ДУИ. Од друга страна, на семејствата на обвинетите им велеше дека тие биле невини. „Како тогаш Зоран Заев ја знаеше вистината, а сега не ја знае? Што се смени? Дали новата владина коалиција е причина за премолчување на деталите? Кого сега Зоран Заев ...
| | веќе видена | слични

Момчињата беа жртви на брутална ликвидација, терористички акт на големиот празник велики четврток, стои во партиското соопштение на ВМРО-ДПМНЕ. Виновниците не смее да останат неказнети. Сторителите мора да завршат во затвор. Зоран Заев ветуваше дека ја знае вистината за случајот. Вистината не смее да потклекне пред платформата потпишана во Тирана. Како тогаш Зоран Заев ја знаеше вистината, а сега не ја знае? Што се смени? Дали новата владина коалиција е причина за премолчување на деталите. Кого сега Зоран Заев штити? најважно од се, кој е одговорен за масакрот и зошто убијците не се во затвор? Пишува во соопштението на ВМРО-ДПМНЕ испратено до медиумите.
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

 ЕБУ се огласи официјално и прогласи дека имало грешка во гласањето од страна на Белорусија. Грешка која Македонија ја направи победник од жири и официјално ...
сите 272 | | | веќе видена

Лидерот на десничарската партија и досегашен вицеканцелар, Хајнц Кристијан Штрахе поднел тужба против три лица, откако падна во замка со снимениот разговор на ...
сите 211 | | | веќе видена

Новоизбраниот претседател Стево Пендаровски, неговата сопруга и синот се уште живеат во станот во скопската населба Автокоманда, бидејќи „Вила Македонија“ не е ...
сите 226 | | | веќе видена

Туризмот ќе претрпи големи последици, ако Охрид заврши на листата загрозени подрачја или уште полошо ако го изгуби статусот на УНЕСКО сметаат туристичките ...
сите 164 | | | веќе видена

Германската канцеларка Ангела Меркел минатиот месец на самитот на ЕУ во Романија имала средби со неколкумина челници на Унијата кои се обидувале да ја ...
сите 78 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Фејзи Азири од 8 март недостапен властите, пронајден од медиумите на клиниката за пулмологија

Од:
До кого (е-маил):
Порака: