Нешто смрди како во 1991 година

Калето треба да не обединува, а не да не раздвојува. Затоа наместо црква или џамија, колку и да звучи патетично, ние таму треба да посадиме цвеќе и трева и заедно да уживаме во глетката од таму, а не да се тепаме, апелираат експертите. Ситуацијата со скопското Кале треба да се менаџира со ладни глави и власта, која ги продуцира практично инцидентите, треба да ја смири напнатоста, затоа што во спротивно тензијата во меѓуетничките односи може да ескалира, предупредуваат експертите. Оние кои ги контактиравме велат дека мора под итно да се прекине изградбата на црквата и преку јавна дебата да се дојде до решение, а не со провокации да се потпалуваат меѓуетничките односи. Професорот Денко Малески вели дека оваа ситуација го потсетува на 1991 година кога војната во СФРЈ почна со неумерените зборови на политичарите и се пренесе меѓу младите на фудбалските игралишта и улиците. Затоа, тој апелира да се одбегнуваат теми кои не разделуваат, туку во овој момент е нужен гласот на разумот, нужен е пресврт да се ...
| | веќе видена | слични

Останато

Нека прекинат да глумат лудило во Јавното обвинителство, порача денеска адвокатот Јанаки Митровски, во врска со најновите детали од криминалната афера Рекет, ...
сите 154 | | | веќе видена

Веднаш да се најде замена за притворената специјална јавна обвинителка Катица Јанева, порача денеска од Новаци премиерот Зоран Заев.Тој испрати јавна порака ...
сите 325 | | | веќе видена

Изјавата на премиерот Зоран Заев, кој најави дека ќе ме тужи мене и нашата редакција, не е ништо повеќе од паничен рефлекс во момент кога станува јасно дека ...
сите 236 | | | веќе видена

Портпаролот на ВМРО-ДПМНЕ Наум Стоилковски го прашува републичкиот јавен обвинител Љубомир Јовески каде се парите од рекетот ако објавениот извештај навистина ...
сите 153 | | | веќе видена

Мерката притвор од 30 дена на Јанева и беше доделена поради можност од бегство, влијание врз сведоци и инволвирани во истрагата за предметот „Рекет“ и ...
сите 382 | | | веќе видена

Воислав ЗАФИРОВСКИ Долго размислував дали вреди да се пишува на темата Рекет, за инволвираните во аферата, особено за Јанева и генералите кои "после битката" ...
сите 144 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Нешто смрди како во 1991 година

Од:
До кого (е-маил):
Порака: