Напаѓачот од Тајмс сквер слушал гласови и бил под дејство на дрога

Човекот кој завчера со автомобил влета во група пешаци на плоштадот Тајмс сквер во центарот на Њујорк, при што уби еден тинејџер и повреди 22 лица, рекол дека слуша гласови, соопштија извори од службите за спроведување на законот. Ричард Рохас, кој има 26 години и е ветеран од американската морнарица, сега е зад решетки, а претходно двапати бил апсен поради возење во алкохолизирана состојба. Според изворите на американската новинска агенција Асошиејтед прес, Рохас очекувал да умре. - Требаше да ме убиете! Сакав да ги убијам - велел тој кога бил уапсен, пренесе Ројтерс. Рохас е обвинет за убиство од втор степен и обиди за убиство. Вчера тој излезе и пред суд. Тој возел три блока пред неговиот автомобил да запре со две тркала во воздух, откако удрил во челична ограда поставена да спречи возење по тротоарот. Американските медиуми вчера објавија снимка од настанот. Би-би-си пренесе дека откако автомобилот запрел, можело да се видат повредените како лежат на земја, а нивните предмети биле расфрлани наоколу ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Возачот,кој прегазил пешаци на “Тајмс сквер”, пред судот изјави дека сакал “да ги убие сите” и дека полицајците требало да го убијат, пренесоа американските медиуми. Ричард Рохас кој се заби со неговата Хонда во минувачите, убивајќи 18-годишно девојче и повредувајќи 22 лица, признал пред истражните полицајци дека пушел марихуана, обоена со ангелски прав. Чекаат се сеуште резултатите од токсиколошките тест, но еден од сведочат полицајци раскажа дека 26-годишниот Рохас бил со замрачен поглед, зборувал нејасно и збунето. На брзото судско рочиште против 26-годишниот Ричард Рохас од Бронкс беше подигнато обвинение за убиство, извршено со патничко возило при отежнувачки околности. Неговиот адвокат не дал нкаков коментар. Рохас треба да се појави повторно на суд другата недела. Тројца од повредените од него се во критична состојба со сериозни мозочни трауми.
| | веќе видена | слични
4 копии

Осомничениот возач за вчерашното влетување со неговиот автомобил во група пешаци на еден од најфрекфентните њујоршки плоштади „Тајмс сквер“ доби обвинение за убиство. Обвинителниот акт вклучува и 20 точки за обид за убиство, соопшти њујоршката полиција. Според американските медиуми, против 26-годишниот Ричард Рохас од Бронкс има и обвинение од пет точки за убиство, извршено со патничко превозно средство под отежителни околности. Рохас беше уапсен уште вчера откако со својот автомобил на „Тајмс сквер“ влета и удри во приближно 25 лица, пред да запре во бетонските огради, поставени како мерка за претпзливост. Во инцидентот загина 18-годишна туристка од Мичиген, а нејзината 13-годишна сестра е меѓу 22 повредени лица, од кои четворица се во тешка состојба. Рохас денеска ќе биде изведен пред суд. Засега не е познато дали има обезбедено адвокат. Според официјални извори, тој бил припадник на американската Воена морнарица, но бил отпуштен поради проблеми со дисциплината. – При апсењето тој пред полицијата рече дека ...
| | веќе видена | слични

Останато

Пораката за нас е јасна, вели генералнот секретар на ГРОМ, Виктор Цветковски, кој во синоќешното гостување на „Отворено“ на Алфа го коментираше апсењето и ...
сите 192 | | | веќе видена

Лидерот на Двери и еден од основачите на Сојузот за Србија (СзС), Бошко Обрадовиќ изјави дека е само еден од многумината на протестите „Еден од пет милиони“ ...
сите 233 | | | веќе видена

Оваа 2019 година ќе биде година на метеоролошкиот феномен ЕЛ НИЊО кој условува повисоки температури на воздухот но и почести временски непогоди. Во најголем ...
сите 162 | | | веќе видена

На денешната седница ДИК ги разгледала листите за Претседател на Република Северна Македонија од кандидатите Пендаровски, Силјановска – Давкова и Река, ...
сите 154 | | | веќе видена

Идентификувани се сите 50 жртви од терористичкиот напад на двете џамии во градот Крајстчерч во Нов Зеланд, соопшти полицијата. Од пописот на жртвите може да се ...
сите 199 | | | веќе видена

Австралиецот Брентон Тарант, кој е осомничен за напад врз две џамии во Нов Зеланд и за убиство на 50 лица, во април 2016 година престојувал во Словенија. Ова ...
сите 80 | | | веќе видена

Американскиот претседател Доналд Трамп изјави дека казнени мерки наметнати врз царинските давачки на Кина можат да останат на сила подолг период, не ...
сите 117 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Напаѓачот од Тајмс сквер слушал гласови и бил под дејство на дрога

Од:
До кого (е-маил):
Порака: