Од 1 јануари електронската картичка „Скопска“ ќе важи и кај приватните превозници


Од 1 јануари 2017 година влегува во сила Интегрираниот Тарифен Систем кој важи за сите автобуски превозници во Скопје. Автобусите на „Слобода превоз“ и „Макекспрес“ ќе возат по нови цени од 35 денари за едно возење и во нив ќе може да се користи картичката „Скопска“. Од Град Скопје информираат дека граѓаните ќе треба задолжително да поседуваат електронска картичка, која може да се набави во сите продажни места на ЈСП-Скопје, во 50 продавници низ скопските населби и во сите автобуси на ЈСП-Скопје и на приватните превозници. Со купувањето на неперсонализирана електронска картичка во автобусите по цена од 150 денари, секој граѓанин во текот на јануари ќе добие со неа и пет бесплатни возења. Електронската картичка со ваша фотографија и лични податоци и понатаму ќе може да се набави во продажните места на ЈСП-Скопје за 200 денари. Откако ќе се потрошат бесплатните возења, граѓаните ќе мора да ја надополнат картичката во некоја од трафиките или продажните места на ЈСП-Скопје, и тоа најмалку за 100 денари. Во ...
| | веќе видена | слични

Првите денови од воведувањето на Интегрираниот Тарифен Систем во скопскиот јавен превоз донесе многу нервозни реакции на граѓаните. Пред билетарниците на ЈСП-Скопје има големи редици од пензионери и студенти кои сакаат да си ги продолжат билетите за 2017 година, додека во градските автобуси владеат постојани препукувања меѓу возачите и оние патници кои сакаат да платат во готово и немаат електронски картички. Од 1 јануари започна да важи и новата распределба на автобуските линии во Скопје, која ги предизвика и првите негативни реакции на жителите од одредени населби во градот. На Интернет веќе кружат официјални барања до ЈСП-Скопје за враќање на нивните автобуси на некои од градските линии. Незадоволни граѓани од Чаир и од Бутел сакаат да се вратат автобусите на ЈСП-Скопје на линиите „9“ и „19“, кои од 1 јануари се опслужуваат единствено со возила на приватните превозници. Жителите од овие населби се жалат дека приватните автобуси не се редовни, но и дека возилата се постари и без греење. Особено е негативна ...
| | веќе видена | слични
6 копии

ЈСП СКОПЈЕ ги информира граѓаните, дека надополнувањето на електронските картички можат да го направат на 30 продажни места на ЈСП СКОПЈЕ, на 54 локации на мастер-дилерот и на 3 автомати за картички (ТВМ).Продажните места на мастер-дилерот можете да ги најдете на следните локации:
| | веќе видена | слични

Метеж пред билетарниците на ЈСП, новиот електронски систем за наплата создава редици пред овластените продажни места. Сепак, од ЈСП Скопје велат дека нема проблеми во функционирањето на системот. Објаснуваат дека е нормално да има потешкотии на почетокот. Кога новиот начин на наплата важеше само за автобусите на јавното претпријатие, биле издадени 190 илјади електронски картички, од стартот на годинава- уште 9 илјади. Ги демантираа шпекулациите кои се појавија во јавноста дека од февруари ќе има и картичка за едно возење. Од 1-ви јануари и приватните превозници се вклучени во електронскиот систем за наплата. Бесплатниот превоз за пензионерите во вторник, петок и за време на викендите отсега важи и во приватните автобуси. Истите привилегии ги имаат и студентите во четврток, како и лицата со посебни потреби коишто користат повластен превоз. Со вклучувањето на приватните превозници стапува во сила и единствениот возен ред. Неперсонализираните картички патниците можат да ги купат и во автобус. Ана Јосифоска- ...
| | веќе видена | слични
5 копии

По исфрлањето од употреба на хартиените картички и воведување единствено електронски за наплата во градскиот превоз во Скопје од први јануари годинава, се појавија различни информации за цената на билетот за едно возење. Поради тоа денес од Јавното сообраќајно претпријатие- Скопје излегоа демант дека билетот за едно возење нема да чини 60 денари. - ЈСП СКОПЈЕ ги дематира шпекулациите на одредени медиуми дека билет за едно возење во јавниот превоз ќе изнесува 60 денари. Ја информираме јавноста дека оваа информција е неточна, ЈСП СКОПЈЕ ниту дала таква информација, ниту пак има било какви индиции за такво нешто, се вели во демантот. Одредени портали, се додава во демантот, користат вести кои беа пласирани во јавноста во 2015 година, во периодот пред да биде донесена Одлуката на Град Скопје за новиот тарифен модел од ноември 2015 година и истите ги пренесуваат како новост.
| | веќе видена | слични

Граѓани од Топанско Поле и околните населби во кои сообраќаат броевите „9“ и „19“ на Јавното сообраќајно претпријатие Скопје, на социјалните мрежи се жалат дека овие линии им се укинати. Тие велат дека после Нова година, на овие линии сообраќаат само приватните превозници, додека државните автобуси повеќе не сообраќаат. Во писмо до нашата редакција, анонимен читател вели: – „Сакаме да се пожалиме за укинатите државни автобуси 9-ка и 19-ка кои повеќе денови не сообраќаат, без никакво официјално известување. Имено, проблеми кои настанаа по укинувањето на овие две државни линии се: приватните автобуси не се редовни, не ги почитуваат правилата за електронската картичка, се чека премногу време на станиците, условите во приватните автобуси не се исти како во државните, се полоши (нема греење), се создава гужва поради недоволно обраќање на линиите, не може редовно да се стигне на посакуваната дестинација затоа што често приватните автобуси ги менуваат и кратат рутите на возење, многу е лошо за учениците, ...
| | веќе видена | слични
2 копии

-ЈСП СКОПЈЕ ги дематира шпекулациите на одредени медиуми дека билет за едно возење во јавниот превоз ќе изнесува 60 денари. Ја информираме јавноста дека оваа информција е неточна, ЈСП СКОПЈЕ ниту дала таква информација, ниту пак има било какви индиции за такво нешто, се вели во демантот. Одредени портали, се додава во демантот, користат вести кои беа пласирани во јавноста во 2015 година, во периодот пред да биде донесена Одлуката на Град Скопје за новиот тарифен модел од ноември 2015 година и истите ги пренесуваат како новост.
| | веќе видена | слични

СО ЦЕЛОСНОТО ВОВЕДУВАЊЕ НА ЕЛЕКТРОНСКИОТ СИСТЕМ ЗА НАПЛАТА Се вози по цените кои лани ги утврди Советот на Скопје според кои превозот чини 35 денари Јавното сообраќајно претпријатие "Скопје" ги вози патниците по лански цени. Од претпријатието информираат дека цената на билетот не е покачена, туку дека се работи по ценовник во кој цените на некои билети беа намалени минатата година со одлука на Советот на Скопје. "Намалени се цените на месечниот и годишниот билет, а изедначена беше цената на билетот за едно возење во сите зони, односно цената на билетот од приградската зона од 40, беше намалена на 35 денари", велат од ЈСП. Истите цени важат и кај приватните превозници оти од 1 јануари почна примената на новиот единствен електронски систем за наплата со кој наплатата за превозот се врши исклучиво со електронски картички. И во нивните автобуси возачите овој месец ќе продаваат неперсонализирани картички чија цена е 150 денари, а со купувањето на картичката патникот добива пет гратис возења кои имаат неограничен ...
| | веќе видена | слични
24 копии

Корисниците на јавниот превоз од почетокот на годинава треба задолжително да поседуваат електронска картичка и за возење во возилата на приватните превозници. – Електронската картичка може да се набави во сите продажни места на ЈСП Скопје, на дополнителните продажни места од мрежата за продажба на 50 различни локации и во сите автобуси на ЈСП Скопје и приватните превозници, информира Град Скопје. Со влегувањето во сила на интегрираниот тарифен систем, Град Скопје донесе одлука за промотивен период од еден месец, при што со секоја купена неперсонализирана електронска картичка со цена од 150 денари, следуваат пет гратис возења. – Доколку сакате да користите јавен градски превоз задолжително треба да имате електронска картичка со запишан билет или надополнет електронски паричник, соопшти Град Скопје. ТВ Нова информираше дека во сите автобуси на ЈСП Скопје и кај приватните превозници со почеток на месец февруари ќе се воведе билет за едно возење наменет за туристи и граѓани кои многу ретко го користат јавниот ...
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Грчкиот премиер Алексис Ципрас, кој е вешт тактичар, се надева дека ќе обезбеди мнозинство, на ист начин како и при гласањето доверба за Владата, кога некои ...
сите 322 | | | веќе видена

Според него, спогодбата прво ќе мине во надлежните собраниски комисии, по што како што изјавил за новинарите, ќе кулминира со дебата на пленарна седница. ...
сите 681 | | | веќе видена

Осумнаесетгодишната гимназијалка Јована Лепосавиќ прва доплива до светиот крст денеска во Земун, јавуваат српските медиуми. Младата белграѓанка која пред ...
сите 131 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Од 1 јануари електронската картичка „Скопска“ ќе важи и кај приватните превозници

Од:
До кого (е-маил):
Порака: