Роднините на киднапираните чекаа за прием во Владата

Во владата денеска повеќе од пет часа чекаа прием дел од роднините на дванасетмината киднапирани од тетовско Непроштено. Им било ветено дека некој во владата ќе ги прими, барале прием и кај претседателот Иванов, но одговор не добиле. Семејствата на киднапираните по вчерашното изгласување и автентичното толкување на законот за амнестија со кое престана секакво гонење на хашките случаи. Роднините и по неколку часовно инсистирање одбија да дадат изёјави пред камерите. Неофицијално размислуваат да се жалат во судот зёа човекови права во Стразбур, но и во Македонија да го оспорат законот за амнестија. Вчера роднините беа примени единствено од опозициската СДСМ, но не и од владејачката ВМРО-ДПМНЕ и од спикерот Вељаноски.
| | веќе видена | слични

Претседателот Ѓорге Иванов апелира до сите политички фактори да се воздржат од злоупотреба на тешката положба во која се наоѓаат семејствата на цивилните жртви од конфликтот во 2001 година Тој вчера ги прими роднините на киднапираните од хашкиот случај „Непроштено“, незадоволни од автентичното толкување на Законот за амнестија што го даде Собранието. Тие не отстапуваат од намерата разврска да бараат од Уставниот суд. - Ќе бараме поништување на Законот за амнестија, бидејќи кога беше донесен, обвинетите за хашките случаи не беа опфатени со него. Но сега, со толкувањето од Собранието, тие станаа дел од законот - вели Бранко Јакимовски, роднина на еден од киднапираните во случајот „Напроштено“. Поранешниот потполковник во АРМ и рекордер по бројот на поднесени иницијативи до Уставниот суд Стамен Филипов објаснува дека единствена надеж за семејствата на киднапираните е Уставниот суд да го поништи законот. - Уставниот суд може да ја прифати или да ја отфрли иницијативата на семејствата. Ако ја прифати, тогаш ...
| | веќе видена | слични

Претседателот Ѓорге Иванов вчера доцна попладнето оствари средба со роднините на киднапираните од Непроштено. Средбата доаѓа откако претходно роднините на киднапираните Македонци побараа да бидат примени од премиерот Никола Груевски, но на крајот не добија потврден одговор. Роднините на киднапираните велат дека имаат едно прашање до премиерот Груевски кое се однесува на политичкото затворање на хашкиот случаи, иако претходно им бил ветен судски процес за истите. Тие побараа да се сретнат со координаторите на пратеничките групи и со спикерот Вељаноски, но засега нема најави за евентуални средби.
| | веќе видена | слични
3 копии

Скопје, 21 јули 2011 (МИА) - Претседателот на Република Македонија Ѓорге Иванов денеска ги прими претставниците на семејствата на лицата што исчезнаа во воениот конфликт во 2001 година. На средбата, претседателот Иванов ги сослушал нивните мислења и ставови и изјавил дека длабоко сочувствува со болката на семејствата. - Претседателот апелира до сите политички фактори да се воздржат од злоупотреба на тешката положба во која се наоѓаат семејствата на цивилните жртви од конфликтот во 2001 година, стои во соопштението од Кабинетот на претседателот Иванов.
| | веќе видена | слични

Претседателот Ѓорге Иванов вчера ги прими роднините на исчезнатите Македонци од Непроштено, од конфликтот во 2001 година. Средбата со Иванов се случи по неуспешните обиди на роднините да се сретнат со спикерот Трајко Вељановски и премиерот Никола Груевски. Од претседателскиот кабинет иако беше ветено дека ќе испратат писмено соопштение до медиумите за тоа што се разговарало на средбата, до затворањето на весникот тоа не се случи. Пред средбата во претседателската вила на Водно роднините не сакаа да дадат изјава. Тие се револтирани од изгласувањето на Законот за амнестија, со што пратениците политички ги решија четирите хашки случаи - Водство на ОНА, Липковска брана, Мавровски работници и Непроштено. Не можејќи да го прифатат ова, дента се појавија во Собранието и побараа средбса со Вељановски и со координаторите на пратеничките групи на ВМРО-ДПМНЕ и ДУИ. До средба со Вељановски не дојде, бидејќи посетата не била претходно најавена. Неофицијално роднините на исчезнатите од Непроштено завчеравечер, сепак, се ...
| | веќе видена | слични
3 копии

Претседателот на Република Македонија д-р Ѓорге Иванов денеска прими група претставници на семејства на лица исчезнати во воениот конфликт во 2001 година и ги сослуша нивните мислења и ставови. На средбата, Претседателот Иванов изјави дека длабоко сочувствува со болката на семејствата. Претседателот апелира до сите политички фактори да се воздржат од злоупотреба на тешката положба во која се наоѓаат семејствата на цивилните жртви од конфликтот во 2001 година, информираат од кабинетот на Иванов. OhridNews
| | веќе видена | слични
2 копии

Денеска Претседателот Ѓорге Иванов се сретна со претставниците на семејствата на исченатите во конфликтот од 2011 година. Како што информираат од /Кабиентот на Претседателот на државата, Иванов ги сослушал мислењата и ставовите на семејствата на лицата кои се водат како исчезнати во воениот конфликт во 2001 година. Притоа, претседателот Иванов изразил „длабоко сочувствува со болката на семејствата“, се наведува во соопштението од неговиот кабиент. Иванов апелираше до сите политички фактори во земјата, да се воздржат од злоупотребата на тешката положба во која се наоѓаат семејствата на цивилните жртви од судирите во 2001 година. Врати се назад
| | веќе видена | слични

Претседателот Ѓoргe Иванов во својата резиденција ги прими претставниците на семејствата на исчезнатите Македонци од конфликтот во 2001 година кои се огорчени заради политичката амнестија на хашките случаи. Средбата не беше отворена за медиумите, а... Претседателот Ѓoргe Иванов во својата резиденција ги прими претставниците на семејствата на исчезнатите Македонци од конфликтот во 2001 година кои се огорчени заради политичката амнестија на хашките случаи. Средбата не беше отворена за медиумите, а претседателот, како што соопшти неговиот Кабинет, на семејствата им изразил длабоко сочуство за болката.
| | веќе видена | слични

Претседателот Ѓорге Иванов попладнево ги прими на разговор роднините на киднапираните Македонци од конфликтната 2001-ва. Роднините, пред средбата, рекоа дека ќе побараат од претседателот да го поништи усвоеното автентичното толкување на законот за амнестија. Иако најавија дека по средбата со Претседателот ќе дадат изјава, тоа не се случи. Ги избегнаа камерите, заминувајќи со од резиденцијата со друго возило. Нивното возило остана на паркингот. Од кабинетот на Претседателот Иванов за средбата информираат преку соопштение: ,,На средбата, претседателот Иванов изјави дека длабоко сочувствува со болката на семејствата. Претседателот апелира до сите политички фактори да се воздржат од злоупотреба на тешката положба во која се наоѓаат семејствата на цивилните жртви од конфликтот во 2001 година,,- стои во соопштението до медиумите. Во меѓувреме, извори од ВМРО – ДПМНЕ брифираат дека роднините на киднапираните вчера имале средба со пратеничката Светлана Карапетрова, од која барале да се поништи амнестијата како и ...
| | веќе видена | слични

Семејствата на исчезнатите во воениот конфликт на средба кај Иванов Претставници на семејствата на лицата исчезнати во воениот конфликт во 2001 година денеска имаа средба со претседателот Ѓорге Иванов по последната одлука на парламентот за амнестија на виновниците на четирите Хашки случаи. Во кусото соопштение од претседателскиот кабинет се наведува дека македонскиот претседател на средбата изјавил дека „длабоко сочувствува со болката на семејствата“ и оти упатил апел „до сите политички фактори да се воздржат од злоупотреба на тешката положба во која се наоѓаат семејствата на цивилните жртви од конфликтот во 2001 година“. По средбата со шефот на државата роднините на изчезнатите Македонци не дадоа изјави. Во знак на револт против изгласаната амнестија на четирите хашки случаи, роднините на киднапираните Македонци вчера протестираа пред Владата, барајќи од премиерот Никола Груевски да им објасни зошто не го почитувал ветувањето дека случајот со киднапираните Македонци од страна на припадници на ...
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

„Апелацискиот суд мора да се издигне над политичкиот притисок и нарачани притвори мотивирани само и само од политичкиот прогон кој што се спроведува врз ...
сите 426 | | | веќе видена

СДСМ е единствената партија во Европа која ја води лице, три пати аболицирано за тежок криминал и злоупотребувајќи ја моќта и институциите наредува политички ...
сите 251 | | | веќе видена

Во Хрватска попладнево е издадено црвено предупредување од Државниот хидрометеоролошки завод за следните два дена, кога се очекуваат вистински зимски услови и ...
сите 285 | | | веќе видена

Синоќешниот протест пред Собранието против уставните измени за малку не ескалираше во насилство. Како што се чини ниту самите противници на овие измени, не ...
сите 84 | | | веќе видена

Претседателот на Србија, Александар Вучиќ, вечерва изјави дека поранешниот премиер на Република Македонија, Никола Груевски од Македонија се упатил кон ...
сите 289 | | | веќе видена

Во Студенчишкиот канал во Охрид каде денес поради недостаток на вода и кислород се гушат тони плашица, попладнево почна спасувањето на рибата. btr „Ние веднаш ...
сите 30 | | | веќе видена

Предлог Буџетот за 2019 предложен од Владата предводена од СДСМ е развоен и обезбедува повеќе пари кај граѓаните, поголема социјална еднаквост и подобра ...
сите 230 | | | веќе видена

На синоќешниот говор во Гостивар, лидерот на ВМРО-ДПМНЕ , Христијан Мицкоски го обвини премиерот Зоран Заев дека води политички терор против опозицијата. Тој ...
сите 259 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Роднините на киднапираните чекаа за прием во Владата

Од:
До кого (е-маил):
Порака: