Опадна зрачењето во токиската вода

Дете со вода во шише во Токио Властите во Јапонија велат дека опаднало нивото на радиоактивно зрачење од оштетената атомска централа во токискиот водовод. Тоа значи дека водата е безбедна да се пие, дури и од децата. Жителите на главниот град вчлера добија совет да не им даваат вода од мрежата на бебиња, откако беше откриено дека примероците за испитување содржат повеќе од двојно од дозволениот степен на радиоактивен јод. Небезбеден степен на зрачење е откриен во вода од мрежа во две општини на границата со Токио. Во меѓувреме, двајца работници од оштетената атомска електрана во Фукушима се однесени в болница откако беа изложени на опасно ниво на радијација. Тие се обидувале да го подобрат систем за разладување во третиот реактор, кој беше оштетен со земјотресот со 9 степени магнитуда, кој се случи на 11 март. Тие биле изложени на зрачење од 180 милисиверти, што е пониско од максимално дозволеното ниво од 250 милисиверти. Досега неколку работници се ...
| | веќе видена | слични

Јапонскиот премиер, Наото Кан, изјави дека ситуацијата во оштетената нукеларка “Фукушима 1“ е “целосно непредвидлива“, објави АФП, пренесува Нетпрес. “Оваа ситуација, сеуште е целосно непредвидлива. Работиме напорно за да спречиме евентуално нејзино влошување. Треба да продолжиме исклучително будно да ја следиме состојбата“, рекол Кан денеска на прес-конференција. Претходно денеска јапонската новинска агенција “Кијодо“ објави дека нивото на радијација во водата во турбината во третиот реактор на “Фукушима 1“ е дури 10.000 пати над нормалата. Во водата во турбината била измерена радијација од 3,9 милиони бекерели на 1 кубен сантиметар. Нормалното ниво на радијација на водата во турбините е неколку стотици бекерели.
| | веќе видена | слични
3 копии

Нивото на радијација во водата во турбината во третиот реактор на “Фукушима 1“ е дури 10.000 пати над нормалата, објави новинската агенција “Кијодо“, повикувајќи се на информација на компанијата која стопанисува со нуклеарката, пренесува Нетпрес. Во водата во турбината била измерена радијација од 3,9 милиони бекерели на 1 кубен сантиметар. Нормалното ниво на радијација на водата во турбините е неколку стотици бекерели. *Бекерел (becquerel-Bq) е мерна единица, со која се дефинира активноста на радиоактивен материјал каде едно јадро се распаѓа во секунда
| | веќе видена | слични
3 копии

Јапонија ги објави првите снимки од внатрешноста на оштетената нукеарка “Фукушима 1“, која веќе извесен период го држи во страв целиот свет. Досега најтешко загрозено е здравјето на тројца работници, кои вчера беа хоспитализирани, откако биле изложени на високо ниво на радијација. Фуимо Матсуда, портпарол на јапонската Агенција за нуклеарна безбедностсоопштил дека тројцата работници биле озрачени бидејќи газеле во визокорадиоактивна вода, додека поставувале електрични кабли во третиот реактор. Вкупно досега озрачен се 20 работници, откако се случи хаваријата во “Фукушима 1“ на 11 март, годинава.
| | веќе видена | слични

Две недели по разорниот земјотрес и цунами во Јапонија националната полициска агенција потврди дека загинале 10 035 лица а исчезнати се 17 443. 240 000 луѓе се сместени во 1900 центри за евакуација.Полицијата во префектурата Мијаги на интернет стави 2 000 слики од пронајдени тела во надеж дека некој ќе ги препознае и идентификува. Озрачени работници во нуклеарната централа Фукушима има 17,заедно со тројцата кои вчера беа пренесени во болница.Кај нив е пронајдено над 100 милисиверти радијација, соопшти денеска Меѓународната агенција за атомска енергија (МААЕ). МААЕ наведува дека работниците ги игнорирале своите „дозиметри“ верувајќи дека покажуваат погрешни податоци и продолжиле со работа иако нозете им биле во конатаминирана вода. Двајца јапонски патници се сместени во болница во Кина со сериозно ниво на радијација откако допатувале со комерцијален лет од Токио. Тие во средата допатувале во источниот град Вуси. Двете лица живеат на 200 до 350 км. оддалечено место од оштетената АЕЦ ...
| | веќе видена | слични

Јапонскиот премиер Наото Кан, изјави дека ситуацијата во нуклеарната централа „Фукушима 1" во Северна Јапонија на околу 240 километри од Токио се уште е „сосема непредвидлива", пренесе АФП. - Ситуацијата се уште е сосема непредвидлива. Работиме за да го спречиме влошувањето на ситуацијата. Треба да продолжиме и да сме исклучително внимателни, изјави Кан на прес-конференција. (Крај)
| | веќе видена | слични
2 копии

Бројот на работници во нуклеарната централа Фукушима кои биле изложени на радијација изнесува 17, вклучително и на тројцата работници кои беа озрачени вчера. Кај нив е пронајдено над 100 милисиверти радијација, соопшти денеска Меѓународната агенција за атомска енергија . Тројцата работници кои вчера беа изложени на зрачење ги поставувале каблите во турбините во зградата на реакторот 3, а кај двајца од нив утврдена е радиоактивност на нозете. Агенцијата наведува дека работниците ги игнорирале своите „дозиметри“ верувајќи дека покажуваат погрешни податоци и продолжиле со работа иако нозете им биле во конатаминирана вода. Во меѓувреме, ЕУ реши да воведе радијациска контрола за прехранбени производи и сточната храна увезени од Јапонија. При преминување на европската царинска контрола, производите треба да поседуваат декларација од јапонските власти, дека стоките одговараат на европските фитосанитарни норми.
| | веќе видена | слични
2 копии

Седумнаесет работници во нуклеарната централа се веќе озрачени. Меѓународната агенција за атомска енергија (МААЕ), соопшти дека кај овие лица е пронајдено над 100 милисиверти радијација. Тројцата работници кои вчера беа изложени на зрачење во следните четири денови ќе бидат надгледувани во болница. Тие ги поставувале каблите во турбините во зградата на реакторот 3, а кај двајца од нив утврдена е радиоактивност на нозете. МААЕ наведува дека работниците ги игнорирале своите „дозиметри“ верувајќи дека покажуваат погрешни податоци и продолжиле со работа иако нозете им биле во конатаминирана вода.
| | веќе видена | слични

ВИДЕО: Драматични снимки од работниците во Фукушима Речиси две недели по разорниот земјотрес и цунамито во Јапонија, на интернет се поставени снимки од пожарникарите и спасувачите кои први дошле до оштетената нуклеарна централа Фукушима. Воедно, за јавноста, како што пренесува еРепортер, излегоа и фотографии од работниците од нуклеарката. Портпаролот на јапонската Агенција за нуклеарна безбедност објави дека тројца работници, кои работеле на санација на нуклеарката Фукушима Даичи, биле изложени на радијација „меѓу 170 и 180 милисиверти“, поради што завршиле в болница. Годишното прифатливо ниво на изложеност на радијација изнесува 100 милисиверти. Според најновите податоци на јапонската полиција, бројот на жртвите би можел уште да расте. Во катастрофата што ја погоди Јапонија до сега животот го загубиле 9.811 лица, а 17.541 се водат за исчезнати. Вкупно 2,779 лица се повредени, а стотици илјади Јапонци ги загубија домовите.
| | веќе видена | слични

Токио, 25 март - Седумнаесет работници кои работат во нуклеарната централа Фукушима се озрачени, тие биле изложени на доза од преку 100 милисиверти радијација, објави денес Меѓународната агенција за атомска енергија. Во соопштението се наведува дека тројца работници вчера биле изложени на зрачење. Тие следните четири дена ќе бидат во болница на набљудување, објави АФП. Станува збор за лица кои работеле со договор на поставување кабли во турбините во зградата на реакторот 3. кај двајца е регистрирана радиоактивност на нозете. ИАЕА наведува дека работниците ги игнорирале своите „дозиметри“, верувале дека им давале погрешни податоци и продолжиле да работат додека нозете им биле во контаминирана вода. Currently 0/5 Stars. 1 2 3 4 5 No votes have been cast!
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Територијата на нашата држава се наоѓа во поле на висок воздушен притисок (антициклон) кој условува стабилно, суво и невообичаено топло време со високи ...
сите 205 | | | веќе видена

Печатот со новото име Република Северна Македонија веќе почна да се користи во пасошите при влез или излез од државата, во согласност со спроведувањето на ...
сите 175 | | | веќе видена

Повредените и семејствата на жртвите во несреќата која се случи на 13. февруари кај село Ласкарци треба да ги обезбедат потребните документи и да ги достават ...
сите 268 | | | веќе видена

Од кобната сообраќајка со автобус што се случи на 13-ти февруари, петмина и понатаму се во критична состојба. Тројца се наоѓаат во Клиничкиот центар „Мајка ...
сите 277 | | | веќе видена

Република Македонија нема потреба од нов Зоран Заев. На граѓаните им е преку глава од понижување и обесчестување на државата, граѓаните сакаат претседател кој ...
сите 159 | | | веќе видена

Пратеникот на ДУИ, Артан Груби, вечерва остро реагираше на информациите што ги објави порталот Алмакос дека тој отворено ќе лобира Никола Димитров да биде ...
сите 194 | | | веќе видена

Доналд Трамп го обвини популарното комично шоу „Сабота вечер во живо“ дека е платено да ги напаѓа само републиканците и повика на одмазда и истрага откако уште ...
сите 100 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Опадна зрачењето во токиската вода

Од:
До кого (е-маил):
Порака: