Во Намибија падна „мистериозна метална топка“


Голема метална топка паднала во оддалечен дел од Намибија, по што збунетите власти веднаш побарале помош од НАСА и ЕСА (Европската вселенска агенција). Шупливата топка била пронајдена во близина на едно село оддалечено околу 750 киломтери од престолнината Виндхук. Локалните жители предходно слушнале три помали експлозии. Со дијаметар од 35 сантиметри и тежина од околу 6 килограми , топката е составена од две заварени половини, а направена е од “материјал кој му е познат на човекот“ – пренесува АФП. Била пронајдена на 18 метери од местото каде што паднала, при што направила кратер длабок 33 сантиметри и широк 3,8 метри. Последниве 20 години во Африка, Австралија и Јужна Америка биле пронајдени повеќе вакви мистериозни топки, пренесува АФП. Засега не е познато потеклото на мистериозниот предмет, но се очекува многу работи да бидат појасни по истражувањето на НАСА и ЕСА. Ако веднаш го поврзавте овој настан, со признавањето на уставното име на Република Македонија од страна на Република Намибија, тогаш не сте ...
| | веќе видена | слични

Шест килограми тежок предмет во форма на топка, со пречник од 35 сантиметри и со непознато потекло, бил пронајден недалеку од едно село на северот од Намибија, околу 750 километри од главниот град Виндхук. Како што соопштил Пол Лудик, началник на одделението за форензичка медицина, селаните и полицајците слушнале неколку послаби експлозии на оддалеченост од три километри, а пет дена подоцна го пронашле тркалезниот метален предмет. Според неговите зборови, куглата била шуплива и се состоела од две споени половини. Откриена била на 18 метри од точката во која удрила, односно кратер со длабочина од 33 сантиметри и ширина од околу четири метри. Предметот бил детално анализиран. Бидејќи надлежните служби не успеале да го објаснат неговото потекло, сега во истрагата ќе се вклучи и американската вселенска агенција НАСА, како и европската вселенска агенција ЕСА. Лудик објаснил дека постои можност предметот да потекнува од некое вселенско летало.
| | веќе видена | слични

Шест килограми тешка метална кугла со пречник од 35 сантимитри од непознато потекло е пронајдена во близина на едно село северно од Намибија, Јужна Африка. Имено селаните и полицијата изјавиле дека слушнале експлозија во близина на полициската станица на одалеченост од околу три километри, а пет дена подоцна го пронашле кружниот метален предмет. Како што соопшти Пол Лудик, научник од одделението за форензичка медицина, металниот предмет се состои од две споени половини и откриена е 18 метри подалеку од местото каде што паднала, со длабочина од 33 сантимиетри и ширина од околу 4 метри. Куглата во наредниве неколку дена се анализира, но бидејќи службите не можат да го објаснат нејзиното потекло, ќе ја истражуваат НАСА и ЕСА.
| | веќе видена | слични

Мистериозна топка тешка речиси 6 килограми падна во Намибија и направи кратер широк 4 метри, со длабочина од 30 см. Топката изгледа како од научно - фантастичните филмови. Нејзиниот пречник изнесува 35 см, со рапава површина и изгледа како да е составена со заваруње од две половини. Металната топка им задава главоболки на научниците. Не можат да го утврдат нејзиното потекло и состав.
| | веќе видена | слични

Стручните лица се збунети со мистериозната топка од вселената која што паднала во Намибија. Оваа топка во Намибија паднала пред скоро еден месец, но јавноста дознава дури сега. Стручните лица од НАСА и Европската вселенска агенција се збунети за тоа од каде доаѓа оваа топка. Топката е тешка околу 6 килограми и има дијаметар од 35 сантиметри. Со својот пад на земјата оваа топка направила кратер длабок 30 сантиметри и широк 4 метри. Секако пронаоѓањето на оваа мистериозна топка со себе донесе и разни муабети за тоа од каде потекнува оваа топка. Оние кои што веруваат во вонземјани тврдат дека ова е знак од вонземјаните, а оние кои не веруваат тврдат дека ова е само некој си дел од вселенска станица или пак од некој воен авион.
| | веќе видена | слични
5 копии

Шест килограми тешка метална кугла, со пречник од 35 сантиметри и непознато потекло е пронајдена во близина на едно село на северот на Намибија, на околу 750 километри од престолнината Виндхука. Според Пол Лудик, началник на одделението за форензичка медицина, селаните прво слушнале неколку послаби експлозии, а пет дена потоа го пронашле предметот. Според него, металната кугла е шуплива и се состои од две споени половини. Откриена е на 18 метри од точката во која удрила и направила кратер од 33 сантиметри, долг 4 метри. Во истрагата за потеклото на куглата ќе се вклучи и НАСА и европската вселенска агенција ЕСА.
| | веќе видена | слични

Од небото над Намибија, паднала голема метална топка, власти збунети и во паника веднаш побарале помош од НАСА и ЕСА. Локацијата каде што паднала големата шуплива топка се наоѓа во близина на едно село, одалечено 750 киломтери од главниот град на Намибија, Виндхук, според кажувањата на локалното населени предходно се слушнале три помали експлозии. Топката при падот направила кратер длабок 33 сантиметри и широк 3.8 метри а била пронајдена на 18 метри од местото на падот. Таа била со дијаметар од 35 сантиметри и тежина од 6 килограми, топката е составена од две заварени половини, а направена е од "материјал кој му е познат на човекот". Вакви мистериозни топки последниве 20 години се пронајдени во Африка, Австралија и Јужна Америка. Иако падот на топката се случил пред цел еден месец, засега не се познати причините ниту пак потеклото на мистериозниот предмет сепак се очекува дека научниците ќе дојдат до некој заклучок.
| | веќе видена | слични

Останато

Две недели по распишувањето на претседателските избори, а во исчекување на кандидатот со кој ќе влезе во изборна трка владејачкото мнозинство, „Макфакс“ ...
сите 211 | | | веќе видена

“Кога ги започнавме преговорите со ДУИ за нова влада, на првиот состанок Али Ахмети ми кажа дека има две опции : Или да направи коалиција со ВМРО-ДПМНЕ, или ...
сите 215 | | | веќе видена

Времето во Македонија ќе биде сончево со мала до умерена облачност и со слаб до умерен ветер од северен правец. Утринската температура ќе се движи од минус ...
сите 200 | | | веќе видена

Пронајдените лични работи на патниците од автобусот „Дурмо турс“, а кои жителите на селото Ласкарци ги донесоа во ТВ21, се предадени во полициската станица во ...
сите 237 | | | веќе видена

ВМРО-ДПМНЕ нема да учествува на претстојниот состанок на процесот „Жан Моне“, дознава „Независен весник“. Висок партиски функционер брифира дека за својата ...
сите 247 | | | веќе видена

Дали сте подготвени да платите повеќе за одмор без пластика? Заслужено да уживате, а притоа да придонесувате против загадувањето на животната средина. Тоа е ...
сите 91 | | | веќе видена

Коалиција од 16 американски сојузни држави, предводени од Калифорнија, ја тужи администрацијата на претседателот Доналд Трамп поради неговата одлука за ...
сите 105 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Во Намибија падна „мистериозна метална топка“

Од:
До кого (е-маил):
Порака: