Утре ќе се одржи собраниска седница за избор на новата влада


12 копии

Седницата за избор на новата влада претседателот на Собранието, Талат Џафери, ја закажа за утре во 11 часот Мандатарот Зоран Заев ноќеска до ја достави предлог-програмата и предлог-составот на новата влада. Седницата за избор на новата влада претседателот на Собранието, Талат Џафери, ја закажа за утре во 11 часот, а програмата и составот се исто така веднаш доставени до пратениците . Радмила Шекеринска е предложена за министер за одбрана, Оливер Спасовски – за внатрешни работи, Драган Тевдовски – за финансии, Никола Димитров – за надворешни работи, Рената Тренеска-Десковска – за образование и наука, Горан Сугаревски – за транспорт и врски, Љупчо Николовски – за земјоделство, Мила Царовска – за труд и социјална политика, Дамјан Манчевски – за информатичко општество и администрација, Роберт Алаѓозовски – за култура. Кочо Анѓушев е предложен за вицепремиер за економски прашања, а Едмонд Адеми, Роберт Поповски, Аднан Ќахил, Самка Ибраимовски, Зоран Шапуриќ и Зорица Апостоловска за министри без ресор . Предлозите ...
| | веќе видена | слични

Протоколарно примопредавање на министерските функции со размена на меѓусебни пораки и сугестии - вака досегашните министри ги предадоа кабинетите на идните министри од Владата предводена од коалицијата СДСМ, ДУИ и Алијанса на Aлбанците. Некои пред камери, но некои зад камерите, дел јавно дадоа изјави, а дел од кабинетите на досегашните министри испратија соопштенија и фотографии или воопшто не се појавија во јавност за чинот на примопредавање. Кој си оди, а кој доаѓа, што наследуваат новите министри? Тимот на новиот владин состав го чека тешка задача која бара сериозни чекори. Новиот претседател на Владата на РМ Зоран Заев седна во премиерскиот кабинет. Ја презеде функцијата од досегашниот технички премиер Емил Димитриев . Во зградата на Владата дојде придружуван од неколку членови од новиот владин кабинет.Заев изјави дека со Димитриев разговарале за работниот амбиент. Димитриев му порачал на Заев дека состојбата во државата не е сјајна, но не е ни драматична. Заев најави дека веднаш штом ќе направат увид ќе ...
| | веќе видена | слични

Буџетот е стабилен, состојбата не е блескава но не е ни драматична. Ова го изјави новиот премиер Зоран Заев кој потенцираше дека новата Влада ќе се потруди успешно да менаџира со финансиите. Во Владата денеска беше извршено примопредавањето на функцијата вицепремиер за економски прашања. Кочо Анѓушев го наследи Владимир Пешевски. Љупчо Николовски официјално ја презеде функцијата министер за земјоделство, шумарство и водостопанство. 34 годишниот поранешен шеф на кабинетот на Претседателеот на СДСМ го замени досегашниот министер Михаил Цветков. На примопредавањето изјави дека ќе работи чесно, транспарентно и одговорно. Вети дека во иднина ќе продолжи поддршката за сите проекти во инетерес на земјоделците кои ќе бидат поддржани со 160 милиони евра субвенции годишно. Досегашниот министер Цветков ја понуди својата помош и соработка. Потенцираше дека новото раководство во наредните 4 години би требало да се фокусира на консолидацијата на земјоделското земјиште, системите за наводнување како и орагнизирањето на ...
| | веќе видена | слични

Некои пред камери, некои зад камери - старите министри им ги предадоа кабинетите на новите. Примопредавањето на функциите меѓу досегашните и идните министри помина протоколарно, со меѓусебни пораки, дел од нив недостапни не само за снимателите, туку и за новинарските прашања. Поранешните ги запознаа новите министри со кабинетите, вработените, состојбата во секторот. Идните министри од новата владина коалиција СДСМ/ДУИ и Алијансата, ветија транспарентен однос и работа во интерес на граѓаните. Од денеска со државната каса ќе раководи Драган Тевдовски. Заминувањето на Кирил Миноски беше зад камерите – министерството испрати само фотографии и соопштение. Без изјави и новинарски пршања, помина примопредавањето на функциите меѓу досегашниот вицепремиер за економски прашања Владимир Пешевски и идниот Кочо Анѓушев. Иако, додека беше министер не му дозволуваше да држи прес конференции во министерските сали, поранешен миинистер за земјоделство Михаил Цветков, денеска со кафе и честитки за успешна работа го пречека ...
| | веќе видена | слични
6 копии

Новиот премиер Зоран Заев денеска во Владата на Република Македонија ја презеде функцијата од Емил Димитриев. Заев беше придружуван од неколку членови од новиот владин кабинет. Претходно, членовите на Владата на Република Македонија беа примени од претседателот Ѓорге Иванов. Новата Влада беше избрана во Собранието на Република Македонија ноќеска пред полноќ со 62 гласа „за“, 44 „против“ и пет „воздржани“ Владиниот кабинет има 25 министри. Радмила Шекеринска-Јанковска е избрана за министер за одбрана, Оливер Спасовски за министер за внатрешни работи, Драган Тевдовски за министер за финансии, Никола Димитров за министер за надворешни работи, Рената Тренеска Десковска за министер за образование и наука, Горан Сугаревски за министер за транспорт и врски, Љупчо Николовски за министер за земјоделство, шумарство и водостопанство, Мила Царовска за министер за труд и социјална политика, Дамјан Манчевски за министер за информатичко општество и администрација, Садула Дураку за министер за животна средина и просторно ...
| | веќе видена | слични

Ново избраните министри денеска седнаа во своите фотелји. Меѓу првото примопредавање на должноста утрово беше во Министерството за внатрешни работи. Новиот министер Оливер Спасовски го презеде кабинетот од Агим Нухиу кој беше технички министер за внатрешни работи од декември минатата година. Спасовски оваа функција ја вршеше и од 11 ноември 2015 до 18 мај 2016 година во Владата која требаше да обезбеди услови за спроведување фер и демократски избори. На 2 септември 2016 година тој повторно беше избран за министер за внатрешни работи и оваа функција ја извршуваше до 28 декември 2016 година, кога Државната изборна комисија ги соопшти конечните резутлати од одржаните Предвремени парламентарни избори 2016. Рената Тренеска Дескоска ќе раководи со Министерството за образование и наука, таа денеска ја презеде функцијата од Пиштар Љутфиу. Тренеска Дескоска изјави дека ќе работи на подобрување на квалитетот на образованието и враќање на дигнитетот на наставниците и професорите За тоа дали ќе има зголемување на ...
| | веќе видена | слични

Задоволство ми е што на пријателски начин го направивме примопредавањето, рече Заев, на сите ни е јасно дека ќе си требаме еден на друг. Димитриев на својот наследник му објаснил како функционира Владата но го информирал и за состојбата во државата.    Шеќеринска денеска со високи потпетици но со војничка цврстина стапна во Министерството за одбрана. Беше пречекана од сега веќе поранешниот министер за одбрана Зоран Јолевски но и со силно војничко „ЗДРАВО“ од свечениот воен одред. Друштво и правеше   сопругот Божидар Јанковски. Шеќеринска вети повисок стандард и модернизација на Армијата. Најсрдечно  беше пречекан  новиот министер за внатрешни работи Оливер Спасовски.  Долго ракување и цврста прегратка меѓу стариот Агим Нухиу и новиот прв полицаец. Како добар домаќин се покажа  и Кирил миновски. Новиот министер за финансии Драган Тевдовски го пречека со кафе и вода. Рената Десковска доаѓа на местото на Пиштар Љутвиу. Седнаа еден спроти друг. Десковска најави нова закон за високо образование и затворање на про ...
| | веќе видена | слични

Беа жестоки противници, јавно спореа и се критикуваа. Некогаш дополнителен заменик во техничката влада, Љупчо Николовски денеска со насмевка и пријателска прегратка ја презеде министерската функција од Михаил Цветков. Младиот министер и неговиот поискусен претходник најавија дури и можна соработка, се во корист на над 250 илјади земјоделци во земјава. „На министерот и на Владата е да оценат, тие проекти што сметаат дека им се приоритет, јас стојам на располагање, да помогнам, за оние што не им се приоритет, нивно е да одлучат да не ги продолжат“, рече Цветков. Новата Влада, сепак, нема да отстапи од ревизија на начинот на кој се работеше во ресорот и се делеа субвенции, за што постоеја значајни сомнежи во јавноста, а и самиот Николовски отвори одредени процеси. Знае дека има тешка задача, но вети чесност, одговорност, бескомпромисност и транспарентност. Зголемено земјоделско производство, квалитет и извоз, а сумата од 160 милиони евра за субвенции годишно, сигурно ќе завршува кај вистинските земјоделци. ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Со 62 гласа „за, 5 воздржани и 44 „против“ во Собранието беше изгласана новата влада, предводена од лидерот на СДСМ Зоран Заев, пет и пол месеци по предвремените парламентарни избори на 11 декември, констатираше претседателот на Собранието Талат Џафери. По два дена расправа за експозето на сега веќе новиот премиер, во тој кое тој ја претстави предлог програмата на владиниот кабинет, вечерва пред полноќ Заев им одговараше на дискутантите од вчера и денеска, по што се премина на гласање за новата влада. Новата влада на премиерот Зоран Заев ја сочинуваат: Кочо Анѓушев, вицепремиер за економски прашања (бизнисмен) Хазби Лика, вицепремиер за спроведување на рамковен договор (ДУИ) Бујар Османи, вицепремиер за евроинтеграции (ДУИ) Радмила Шеќеринска, министер за одбрана (СДСМ) Оливер Спасовски, министер за внатрешни работи (СДСМ) Драган Тевдовски, министер за финансии (СДСМ) Никола Димитров, министер за надворешни работи (независен) Рената Десковска, министер за образование и наука (СДСМ) Горан Сугарески, министер ...
| | веќе видена | слични
3 копии

Народот не ја поддржува Владата на Заев. Само помалку од 100 лица од „Шарените“ останаа да го поздрават изборот на новата Влада, која беше избрана вечерва со 62 гласа „за“, 44 „против“ и пет „воздржани“. Радмила Шекеринска-Јанковска е избрана за министер за одбрана, Оливер Спасовски за министер за внатрешни работи, Драган Тевдовски за министер за финансии, Никола Димитров за министер за надворешни работи, Рената Тренеска Десковска за министер за образование и наука, Горан Сугаревски за министер за транспорт и врски, Љупчо Николовски за министер за земјоделство, шумарство и водостопанство, Мила Царовска за министер за труд и социјална политика, Дамјан Манчевски за министер за информатичко општество и администрација, Садула Дураку за министер за животна средина и просторно планирање, Крешник Бектеши за министер за економија, Билен Саљији за министер за правда, за министер за локална самоуправа Сухејл Фазлиу, за министер за здравство Арбен Таравари и Роберт Алаѓозовски за министер за култура. Кочо Анѓушев е ...
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

,,Пчелите се живи. Ми олесни кога гио видов сателитските снимки , на кои се гледа дека три кошници не се изгорени.” , вели пчеларот Николас Гант. Тој објаснува ...
сите 810 | | | веќе видена

Општина Струга е држава во мало. Има долга традиција на различни вери и етнички заедници, но соживотот секогаш бил по мерка. Вака ја замислувам и нашата земја, ...
сите 106 | | | веќе видена

Француската полиција за време на денешните протести на „жолтите елеци“ користеше сина течност од водените топови, најверојатно за да ги обележи демонстрантите, ...
сите 69 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Утре ќе се одржи собраниска седница за избор на новата влада

Од:
До кого (е-маил):
Порака: