Црногорскиот премиер осамна во црква како светец

Црногорскиот премиер осамна во црква како светец Црногорскиот премиер и долгогодишен претседател Мило Ѓукановиќ се појави претставен како светец во локален храм. Според црногорските, икона со ликот на Ѓукановиќ се појавила во храмот „Воскресение Христово“ во Подгорица . Протоерејот Велибор Ѓомиќ ги повика сите верници кои сакаат да се уверат во вистината, да посетат храмот. „Дел од верниците гледаат нешто во сликата на Ѓукановиќ, други мирјани, пак, гледаат друго ... Секој има можност да размислува“, порачува тој. Мило Ѓукановиќ во последните две децении е речиси непроменлив лидер на малата балканска држава, а неговото име се поврзува со скандали. Негова најголема заслуга е отцепувањето на Црна Гора од федерацијата со Србија во 2006 година.
| | веќе видена | слични
5 копии

Ликовите на претседателот на СФРЈ, Јосип Броз Тито и на идеолозите на меѓународното работничко движење Карл Маркс и Фридрих Енгелс се појавија на фреска во Соборниот храм „Воскресени Христово“ во Подгорица на која е прикажан пеколот. Под нив на фреската е се гледа ѓаволот како држи дете во рацете, кое, како што изјави протојерејот Велибор Џомиќ за белградскиот весник „Блиц“, е претседателот на црногорскиот Парламент Ранко Кривокапиќ, кој таму се нашол „поради своите заслуги“. Авторот на фреската Милош Јониќиевиќ изјави дека „сликите се персонификација на гревот и не може да говори за имиња“. Претходно, црногорските медиуми објавија дека на една од ктиторските фрески во Соборниот храм има лик кој потсетува на црногорскиот премиер Мило Ѓукановиќ. Свештеникот во храмот Дрган Митовиќ меѓутоа тврди дека на фреските не се наоѓа ниту премиерот, ниту претседателот на Парламентот.
| | веќе видена | слични

Црногорска црква предизвика контроверзи во јавноста откако на нејзиниот ѕид беше насликана фреска на која е претставен поранешниот југословвенски лидер Јосип Броз Тито како гори во пеколот заедно со Карл Маркс и Фридрих Енгелс. Оваа новоиградена црква на Воскресението е лоцирана во Подгорица и е жестоко критикувана поради својот раскошен дизајн. Критичарите велат дека црквата не треба да се меша со политика. Делата на филозофите Маркс и Енгелс беа задолжителна литература во времето кога Црна Гора беше дел од комунистичка Југославија. Еден црковен водач именуван само како Драган, за АФП изјави дека "Маркс, Енгелс и Тито се персонификација на комунистичкото зло на Балканот" и дека "на уметникот му е дозволена уметничка слобода и гледање на работите како што тој сака". Тој додава: Не смееме да судиме, во име на Црквата кој припаѓа во Рајот кој во Пеколот. Авторот на овој контроверзен фрескоживопис е анонимен. Посетителите во црквата имаат поделени мислења за тоа дали фреската треба да остане. -Црквата не треба ...
| | веќе видена | слични

Во една црква во Црна Гора, насликана е фреска на која се гледаат Јосип Броз Тито заедно со Карл Маркс и Фридрих Енгелс горат во пеоколот. Оваа фреска предизцика контроверзии и различни реакции во јавноста. Оние кои ја критикуваат оваа фреска велат дека црквата нема потреба а се меѓа во политиката. -Црквата не треба да се меша во секуларниот свет и да определува кому му припаѓа место во Рајот, кому во Пеколот, вели адвокатот Раде Станковиќ. Од друга страна пак има и такви што коментираат дека во времето на идеологијата која е промовирана од Маркс и Енгелс, убиени се голем број на луѓе. Авторот на овој контроверзен фрескоживопис е анонимен.
| | веќе видена | слични

Јавноста во Црна Гора со нова забава, откако црногорскиот премиер и долгогодишен претседател Мило Ѓукановиќ беше претставен како светец во локален храм во земјата. Покрај Мило, откриено било дека на фреска во една православна црква во земјата се нацртани поранешниот претседател на Југославија Јосип Броз Тито и германските филозофи Карл Маркс и Фридрих Енгелс како заедно „горат во пеколот“. Веста за фреската во новоизградената црква во Подгорица го обиколи целиот свет. Мислењата за фреските се поделени, едни го поддржуваат ваквиот начин на прикажување на личностите од поновата историја, а според други, тоа е за осуда. - Маркс, Енгелс и Тито се персонификација на комунистичкото зло на Балканот, изјавил старешината на Соборниот храм на Христовото воскресение во Подгорица, Драган Митровиќ. Ова не е единствената црква во Црна Гора на чии ѕидови се најде Тито. Во Острог, манастир од 15. век, насликани се Адолф Хитлер, Владимир Ленин и Јосип Броз Тито како група предавници заедно со Јуда. Пред само два дена, ...
| | веќе видена | слични

Православна црква во Црна Гора на ново здание на фреска ги има претставено Јосип Броз Тито, Карл Маркс и Фридрих Енгелс. Како што пренесува „Би-би-си“ новоизградената црква „Воскресение“ во која претстави од Тито, Карл Маркс и Фридрих Енгелс се насликани дека се во пеколот во главниот град Подгорица веќе привлече негативни критики за нејзиниот раскошен изглед. Сега критичарите велат дека синодот не треба да се меша во политика.
| | веќе видена | слични

Автор: Sean Mcelwee Овие денови многу се зборува за Карл Маркс – од Раш Лимбо кој го обвинува папата Францис дека промовира „чист марксизам“ до автор за Вашингтон Тајмс кој тврди дека градоначалникот на Њу Јорк Бил де Бласио е „непокајнички марксист“. Но, малку луѓе реално ја разбираат Марксовата остра критика на капитализмот. Повеќето луѓе се нејасно свесни за предвидувањето на радикалниот економист дека капитализмот неминовно ќе биде заменет од комунизмот, но тие често погрешно разбираат зошто тој верувал дека ова е вистина. И додека Маркс грешел во врска со одредени работи . Доволно сигурно, современите историски настани од Големата депресија до дот-ком меурот можат да бидат објаснети од она што Маркс го именува „фиктивен капитал“ [2] – финансиски алатки како хартии од вредност и трампи на неисплатени кредити . Ние произведуваме и произведуваме додека едноставно никој не остане да ги купи нашите производи, нема нови пазари, нема нови долгови. Циклусот сè уште се одвива пред наши очи: Зборувајќи општо, тоа ...
| | веќе видена | слични

Останато

Денеска во грчкиот парламент продолжува седницата на чии дневен ред е една точка – недоверба на владата на Алексис Ципрас. Денеска се очекува во попладневните ...
сите 487 | | | веќе видена

Викендов на барање на жителите, хеликоптер на АРМ достави храна и помош од „Црвен крст“, во селата Брест и Малино маало. Армијата е секогаш тука за своите ...
сите 97 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Црногорскиот премиер осамна во црква како светец

Од:
До кого (е-маил):
Порака: