„Фејсбук“ им вети на корисниците опција што досега ја имал само Марк Закерберг


Фото: Facebook Последните неколку недели „Фејсбук“ е поврзан со невидени скандали. Откако Марк Закерберг ја призна вината, како и фактот дека „Кембриџ аналитика“ ги искористила податоците на 87 милиони корисници на „Фејсбук“, во американските медиуми почна да се шири приказната за тајната опција што ја има Марк Закерберг. Имено, тој засекогаш може да ги избрише пораките што му ги испраќа на соговорникот, така што оние што ги примиле пораките повеќе не може да ги гледаат. Од „Фејсбук“ тоа го објасниле со тврдењето дека биле принудени да му ја овозможат оваа функција на Закерберг поради опасноста од хакирање. По скандалот, „Фејсбук“ објави дека опцијата „unsend“ ќе им биде понудена и на другите корисници. Наскоро треба да почне имплементацијата и за неколку месеци се очекува да биде достапна за сите корисници. Иако „Фејсбук“ веќе нуди опција за таен разговор во рамките на апликацијата „Месинџер“, при што испратените пораки сами се бришат во период што вие го одредувате, бришењето на пораките ќе биде достапно и ...
| | веќе видена | слични

Директорот на Фејсбук, Марк Цукерберг, го откри фактот што сигурно може да ги загрижи оние кои воопшто не ја користат оваа социјална мрежа. Според него, Фејсбук собира податоци од оние кои не го користат или немаат регистрирани кориснички сметки. “Генерално собираме информации за луѓе кои не се регистрирани на Фејсбук поради безбедносни причини”, одговорил Цукерберг на новинарско прашање пред да се состане со Комитетот за енергетика и трговија. Американски политичар и претставник на САД во Њу Мексико Бен Лујан го праша Цукерберг дали практиката на собирање на податоци од оние кои не користат Фејсбук е наречена “профили од сенка”, но директорот на Фејсбук рече дека не е запознаен со тој термин. “Треба да знаеме кога некој ќе се обиде повеќе пати да влезе на нашата платформа за да ги спречиме оние кои се обидуваат да ги злоупотребат информациите од јавен карактер”, рече Цукерберг. Според претходното пишување на Блумберг, поранешниот вработен во “Фејсбук”, Антонио Гарсија Мартинез, изјави дека податоците од ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Основачот и директорот на компанијата Facebook, Марк Закерберг, оваа седмица беше на дводневно и повеќечасовно испитување пред американскиот Конгрес и во текот на испитувањето заработи дури три милијарди долари.. Закерберг од „дуелот“ со Конгресот излезе како победник, барем така вели „пресудата“ на Wall Street, односно на инвеститорите. Иако акциите на Facebook паднаа во четвртокот наутро, нивната вредност и понатаму е за три отсто поголема откако Закерберг во вторникот влезе во Capitol Hill, за да одговара на прашањата на сенаторите. Вредноста на акциите на Facebook порасна за 4,5 отсто од почетокот на тргувањето во вторник наутро. Инаку, Закерберг поседува повеќе од 401,4 милиони акции во Facebook, а во последните неколку дена стана побогат за три милијарди долари. Неговото учество во компанијата сега вреди 66 милијарди долари. Според магазинот Forbes, основачот на оваа популарна мрежа е на седмото место на листата од најбогатите луѓе на светот. Секако, сите останати кои поседуваат акции во Facebook ...
| | веќе видена | слични

Марк Закерберг, шефот и основач на Facebook, за време на сведочењето пред Конгресот на САД, заработи цело богатство. Откако стана јасно дека конгресмените немаат никакви намери да преземат казнени мерки кон Facebook за скандалот со Cambridge Analytica за скандалот за злоупотреба и анализа на личните податоци на над 85 милиони корисници, акциите на Facebook достигнаа историско ниво на берзите во САД. Facebook наместо да се соочува со владини проблеми, казни и нова законска регулатива, сега ужива во огромен скок на акциите, а од тоа огромен ќар има и самиот Закерберг кој во текот на сведочењето истакна дека му е жал за сите проблеми, но не откри никакви детали во однос на начинот на кој компанијата ги третира личните податоци на корисниците. Закерберг за едно сведочење пред Конгресот успеа да го зголеми своето богатство за неверојатно 3 милијарди долари благодарение на скокот на вредноста на акциите на Facebook.
| | веќе видена | слични

Новинарите забележаа дека Марк Цукерберг седи на дополнително перниче ставено на столицата. Марк е висок 170см, што значи дека на столицата без перниче би бил речиси невидлив. За да избегне непријатно седење на столицата, каде ќе изгледа незабележливо и не толко важно, ставил подметка. Вака симболично си дава на значење. Тој беше на сослушување пред Сенатот поради загрозување на приватноста на Facebook корисниците. Марк вели дека компанијата ќе направи што треба за да открие кој е одговорен за протекувањето на податоците. И покрај својата „надмоќна“ позиција, шефот на Facebook мораше да се извини за се и да ја прифати одговорноста за огромната злоупотреба што се случи.
| | веќе видена | слични

Марк Цукерберг оставил 2 милијарди Фејсбук корисници на цедило... Фејсбук очигледно сакал само да заработи од личните податоци на корисниците, злоупотребувајќи ги за реклами. Официјално е објавено дека речиси сите корисници на социјалната мрежа биле загрозени. Сите, освен шефот на Фејсбук, Марк Цукерберг. За него важат други правила. Кога тој разменувал пораки на чет неговите пораки не се следеле, додека не важеле истите правила и за корисниците.
| | веќе видена | слични

Сенаторот Дик Дурбин сакаше на убав начин да извлече поента за злоупотребата на личните податоци на корисниците. Инвазијата за податоците на корисниците на Facebook е извршена на начин што корисниците не би сакале. Шефот на Facebook, Марк Цукерберг , дефинитивно не сака да ги открие пораките што ги разменувал од својот чет, исто како што не сака да даде и информации за хотелот каде што отседнал. Погледнете на видеото како Дурбин го „ренда“ Цукерберг.
| | веќе видена | слични

Марк Цукерберг пред Конгресот во САД потврди еден од најголемите стравови на луѓето ширум светот, кога станува збор за приватност. Шефот на Facebook призна пред еден од конгресмените, Кети Кастор, дека собира податоци за луѓето што никогаш не отвориле Facebook профил. Еве како се одвивал разговорот: Кастор: Собирате лични податоци за луѓето што дури и немаат Facebook профил, точно ли е тоа? Цукерберг: Мислам дека тоа не е она што ние го следиме. Кастор: Веќе признавте дека тоа го правите од комерцијални и безбедносни причини. Ги собирате податоците надвор од Facebook. Кога некој ќе кликне на "Like" или "Share" копчето, тие податоци ги собира Facebook, дали е тоа вистина? Да или не. Цукерберг: Тоа е точно.
| | веќе видена | слични
5 копии

Фејсбук ве следи дури и ако немате профил на оваа мрежа, откри основачот на компанијата Марк Закерберг на вториот ден од сослушувањето во американскиот конгрес. Фејсбук прави „фантомски профили“ за луѓето кои никогаш немале профил на социјалната мрежа, но би можеле да направат во иднина. Преку пристапување до контактите, мејл адресите, телефоните и листите на пријатели на корисниците има пристап и до луѓето кои немаат профил на социјалната мрежа, па креира фиктивни профили кои се базирани на добиените информации од постоечките корисници.
| | веќе видена | слични

Во пресрет на сведочењето на шефот на Facebook, Марк Цукерберг, од компанијата објавија дека стартувале програма за дојавување каква било злоупотреба на податоци, пренесува Zimo . Data Abuse Bounty, како што ја нарекоа програмата, е инспирирана од постојните програми за наградување за пронајдени „бубачки“ односно грешки во самите кодови. Од Facebook се надеваат дека програмата ќе им помогне да ги идентификуваат лицата или компаниите кои ја кршат нивната политика на користење и пристап до социјалната мрежа. Програмата ќе ги наградува луѓето кои имаат информации и докази за случаи во кои апликации од платформата на Facebook собирале и испраќале кориснички податоци на трети страни за потоа да бидат продадени или искористени за измама или политичко влијание. Иако не постои максимален износ, од Facebook објавија дека за некои откриени „бубачки“ досега плаќале и по 40.000 долари. Додаваат и дека доколку се открие злоупотреба на податоци, ќе се изгаси апликацијата која ги злоупотребувала и ќе се преземат правни ...
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Можноста катедралата Нотр Дам да добие нов модерен изглед, предизвика бес ширум Франција и светот, пренесе „РТ“.„Да го сопреме ова лудло. Мораме да покажеме ...
сите 748 | | | веќе видена

Заедничкиот кандидат за претседател, Стево Пендаровски, на средба со жителите на Дебарца, порача дека отворените перспективи кон ЕУ и НАТО, носат економски ...
сите 181 | | | веќе видена

Изборната кампања денеска завршува. Точно на полноќ стапува изборниот молк а во недела граѓаните излегуваат на шесттите претседателски избори. Во релативно ...
сите 73 | | | веќе видена

Политички за НАТО изигравме одлично, но не испорачуваме резултати за позитивна препорака за старт на преговорите со ЕУ.НАТО е геополитика, ЕУ е техника, ...
сите 115 | | | веќе видена

Гордана Силјановска Давкова во поседната ТВ-дебата на претседателските кандидати на ТВ21 пред самиот финиш на кампањата, односно изборниот молк, рече дека само ...
сите 192 | | | веќе видена

Сите гласачки места во 13 казнено поправни установи утрината беа отворени навреме. Затворениците и притворениците во Идризово и во Шутка уште рано изутрината ...
сите 210 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

„Фејсбук“ им вети на корисниците опција што досега ја имал само Марк Закерберг

Од:
До кого (е-маил):
Порака: