Нема преживеани во рудникот во Нов Зеланд

2 копии

Загинаа сите 29 рудари заробени во рудник во западниот дел на земјата, соопштија новозеландските власти, кои загубија секаква надеж за преживеаните по вчерашната втора експлозија. Најмладиот од рударите има само 17 години, пренесе Би-би-си. - Веруваме дека ниту еден не преживеа. Беше мачно, морав да им ја соопштам веста на семејствата кои се екстремно вознемирени - изјави Гери Ноулс, локален полициски шеф од областа каде што е сместен рудникот „Пајк ривер“. Спасувачките екипи од петокот, кога се случи првата експлозија, не успеаја да остварат никаков контакт со рударите. Дваесет и четири од нив се од Нов Зеланд, двајца се Австралијци, двајца Британци, а еден доаѓа од Јужноафриканска Република. - Нов Зеланд е мала земја, земја каде што се грижиме за своите браќа и загубата на толку многу браќа одеднаш е страшен шок. Сите Новозеланѓани денеска жалат за овие мажи - изјави премиерот Џон Ки. Додека екипите се уште не можат да утврдат што ја предизвикало втората експлозија, се знае дека по првиот ...
| | веќе видена | слични
4 копии

Премиерот на Нов Зеланд Џон Кеј побара отпочнување истрага која ќе ги открие причините што доведоа до најголемата рударска катастрофа во земјата од пред повеќе од еден век. Во Нов Зеланд денеска е прогласен ден на жалост по исчезнувањето на 29 рудари кои останаа затрупани под земја во рудникот за јаглен по несреќата што се случи во петокот. Вчера избувна и нова моќна експлозија што ги уништи сите можности дека има преживеани. Сопственикот на рудникот изјави дека целосно ќе соработува со властите и дека ќе организира сопствена истрага за причините на несреќата.
| | веќе видена | слични

ГРЕЈМОУТ - Се верува дека сите 29 рудари затрупани веќе пет дена во рудник во Нов Зеланд се мртви по втората експлозија, соопшти вчера полицијата, додека, пак, властите ветија дека ќе спроведат истрага за несреќата. Рударите беа затрупани во 2,3 км долгиот главен тунел во рудникот за јаглен „Пајк Ривер“ минатиот петок вечерта кога метанот предизвика силна експлозија во планините на Јужниот Остров. Двајца рудари за малку ја избегнаа смртта успевајќи навреме да излезат од рудникот. „Денес сите Новозеланѓани тагуваат по овие луѓе. Ние сме нација во тага“, изјави премиерот Џон Ки во обраќањето до нацијата во кое навести спроведување истрага за несреќата. „Нов Зеланд е мала земја... каде што ние сме чувари на нашите браќа. Да се загубат толку многу браќа наеднаш претставува болен удар“. Смртоносниот токсичен гас и стравувањата од дополнителни експлозии ги запреа спасувачите да влезат во рудникот и покрај очајните молби од роднините на рударите спасувачките тимови да влезат во рудникот и да им ги најдат ...
| | веќе видена | слични

Сите 29 рудари што пет дена беа заробени во рудникот за јаглен „Пајк ривер“ на Нов Зеланд веројатно се мртви, откако вчера во рудникот одекна уште една експлозија. Полицијата соопшти дека не постоел начин на кој рударите што беа затрупани под земја би преживеале. - Денеска имаше нова експлозија, многу посилна од првата и судејќи според неа, не е можно некој да преживеал - изјави полицаецот Гари Ноулс, кој раководи со спасувачката операција. По експлозијата на метан во рудникот минатиот петок, 29 рудари беа заробени во 2,3 километра долгиот тунел. Најмладиот рудар имаше само 17 години и еден ден во моментот на несреќата, а во петокот му бил прв ден на работа. Поради страв од отровни гасови и од нови експлозии, спасувачките екипи не можеа да влезат во рудникот, па со помош на роботи и на камери се обидоа да утврдат дали некој ја преживеал првата експлозија. - Ова е национална трагедија. Ние сме нација во жалост - изјави новозеландскиот премиер Џон Кеј на конференција за печат.
| | веќе видена | слични
2 копии

Се верува дека ниту еден од 29-те рудари заробени од петокот во рудник во Нов Зеланд не е повеќе жив откако ноќта вторникот се случи нова силна експлозија што никој не би можел да ја преживее, соопшти полицијата. Засега не се знае што ја предизвикало втората експлозија. Спасувачките екипи успеаја вчера, после неколку обиди, да издупчат премин до главниот тунел во рудникот за јаглен Пајк Река во јужниот дел на Нов Зеланд, но од отворот ги дочекал топол воздух заситен со метан и јаглерод моноксид и со мал процент на кислород и ја оневозможил натамошната потрага по рударите.
| | веќе видена | слични

Сите 29 рудари кои од петокот се заглавени во рудникот за јаглен во Нов Зеланд најверојатно се мртви по втората експлозија која одекна во окното. Полицискиот инспектор Гери Ноулс вели дека нема повеќе надеж дека некој од рударите ја преживеал „силната детонација’ која одекна во рудникот кој се наоѓа на јужниот дел од островот. Премиерот на Нов Зеланд, Џон Кеј изјави дека загубата на рударите е национална трагедија. Од петокот немаше никаков контакт со 24- рудари од Нов Зеланд, двајцата од Австралија, двајцата Британци и еден од Јужна Африка. Семејствата на рударите се во очај.
| | веќе видена | слични

Надежите за спасување на 29-те новозеландски рудари, кои веќе шест дена се затрупани на длабочина од два километра, се сé помали, откако снимките, направени од робот, покажале разурнати остатоци од рудникот и нема трага од рударите Како што пренесува Ројтерс, спасувачките екипи сé уште не влегле во рудникот, стравувајќи дека е полн со експлозивни гасови што можат да експлодираат секој момент. Спасувачите користеле специјални сеизмички уреди, кои може да регистрираат доколку некој евентуално преживеан рудар се обидува да испрати сигнали до површината преку удирање на камењата, но ништо не можело да се слушне. Новозеландските медиуми посочуваат дека од петокот, кога се случи експлозијата, досега нема контакт со 29-те рудари, иако телефонот, кој се наоѓа длабоко во окното на рудникот, постојано ѕвони, но никој не се јавува. Исчезнатите рудари се на возраст од 17 до 62 години.
| | веќе видена | слични

29 рудари во Нов Зеланд кои беа заробени под земја изминативе пет дена, се прогласени за мртви. Новозеландскиот премиер Џон Кеј рече дека нацијата тажи по загинатите и дека ќе има целосна истрага за трагедијата. Тој и претходно предупреди дека земјата треба да очекува лоши вести. „Нов Зеланд е мала држава, земја во која сите сме браќа, заштитници така што загубата на толку браќа е очајничка загуба. Овие 29 мажи чии лица и имиња сите ги запознавме никогаш повторно нема да чекорат меѓу нас. Ние сме нација во тага“, изјави Кеј. Тој испрати сочувство и до Австралија, Јужна Африка и Велика Британија бидејќи меѓу загинатите има државјани на овие земји. Меѓу загинатите рудари има и двајца Британци. Министерот за надворешни работи на Велика Британија, Вилијам Хејг изјави: „Многу британски граѓани создадоа свои домови во Нов Зеланд така што загубата на нашите сограѓани и нивните колеги рудари допре до срцата на многумина во Велика Британија.“ Полицијата соопшти ...
| | веќе видена | слични

Велингтон – Нова експлозија избувна во рудникот за јаглен во Нов Зеланд, објавија Ројтерс и АП. Според полицијата и спасувачите нема можност затрупаните под земјата 29 рудари да се преживеани. По првата експлозија пред пет дена во рудникот има натрупано отровни гасови, кој ги спречија спасувачките екипи да навлезат во рудникот, за да ги извлечат 29 блокирани работници. “Денес имаше нова моќна експлозија под земја и судејќи по неа, никој не може да е преживеан”, изјави полицискиот офицер Гери Ноулс, кој што ја раководи спасувачката операција. “Ова е еден од најтрагичните случаи во мојата кариера”, изјави тој. Премиерот Џон Ки рече дека смртта на 29-те рудари е национална трагедија. Знамето на владините институции ќе биде спуштено на половина во спомен на загинатите, додаде уште премиерот.
| | веќе видена | слични
3 копии

Најверојатно никој од 29-те рудари кои веќе пет дена се заробени во рудникот во Нов Зеланд не е веќе жив. Причина за ваквите сомнежи е новата силна експлозија што се случила синоќа, која никој не би можел да ја преживее, соопшти денеска полицијата, пишува дневниот весник „Блиц“. Спасувачките екипи вчера по неколкуте обиди успеале да го пробијат преминот до главниот тунел во рудникот за јаглен Пајк Ривер во јужен Нов Зеланд, но од отворот ги дочекал врел воздух заситен со метан и јаглерод моноксид и со мал процент на киселина, што ги спречило спасувачите да продолжат со потрагата. Следниот чекор во спасувачката акција требало да биде влегување во дупката, широка 15 сантиметри и долга 162 метри, да спуштат видео-камера со цел да се тестира дали постојат знаци на живот, како и да пратат еден од специјалните роботи. Претходно беше соопштено дека вчеравечер пропаднал обидот да се спушти роботот со камерата, за да ги сними условите во рудникот, бидејќи дошол до вода која предизвикала краток спој.
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Предраг Васиљевиќ Кога Црна Гора влезе во НАТО, неофицијално, стана Монтенегро. Македонија за да влезе во Алијансата беше преименувана во Северна Македонија. ...
сите 110 | | | веќе видена

Бројот на заболени од мали сипаници постојано расте. За една недела пријавени се вкупно 71 случај. Од почетокот на епидемијата во Скопје, заклучно со денешниот ...
сите 211 | | | веќе видена

Грчкото собрание денес треба да гласа за протоколот за пристапување на Македонија во НАТО откако вчера доби зелено светло на Комитетот за надвореша политика и ...
сите 138 | | | веќе видена

Американскиот претседател Доналд трамп го потпиша законот за избегнување нова делумна блокада на државната администрација. Со Законот се обезбедени 333 ...
сите 121 | | | веќе видена

Од нив, 14 пациенти се стабилни и се во добра здравствена состојба. Двајца пациенти се на респираторна машина и се во животозагрозувачка состојба. Тројца ...
сите 188 | | | веќе видена

СДСМ одлучи да нема предвремени парламентарни избори заедно со претседателските со што е одбиено барањето на опозициската ВМРО-ДПМНЕ. Според партискиот ...
сите 113 | | | веќе видена

Интегрален текст од обраќање Христијан Мицкоски, Претседател на ВМРО-ДПМНЕ Почитувани членови на Извршниот и Централниот комитет на ВМРО-ДПМНЕ, Почитувани ...
сите 122 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Нема преживеани во рудникот во Нов Зеланд

Од:
До кого (е-маил):
Порака: