Нема поплаки за лоша миризба, туку за затнати подземни контејнери

Додека претходно беше практика, речиси секое лето граѓаните да се жалат од непријатната миризба на контејнерите и од исцедокот што останал по нивното празнење на површините, ова лето, како што велат од Јавното претпријатие „Kомунална хигиена“, немаат многу забелешки за тој комунален проблем.. - Има реакции од граѓани, но не во толкава мера во однос на миризбата од контејнерите особено во текот на летниот период. Засега најголемата забелешка е што се затнуваат подземните контејнери бидејќи во нив ресторани, маркети и болници оставаат нивен материјал или картонски амбалажи и со тоа ги затнуваат. Нашите камиони секој ден поминуваат да ги празнат подземните контејнери, но и да ги мијат и дезинфицираат. Не може да се случи да се преполни, но граѓани сепак се жалат, бидејќи тие се затнати, а не преполнети. Не може да се преполнат, бидејќи се со голем капацитет - тврди Ана Марија Бранѓолица, портпарол во Јавното претпријатие „Kомунална хигиена“. Подземните контејнери се за комунален отпад Таа додава дека подземните ...
| | веќе видена | слични

Капитенот на македонската ракометна репрезентација Кире Лазаров со огромен респект гледа на квалитетот на „црвено-црните", кои според него ќе бидат многу незгоден противник во утрешното полуфинале од Лигата на шампионите.-Сите тимови кои се дојдени овде не најавуваат само пласман во финалето, туку и освојување на трофејот, што сметам дека е добро, бидејќи амбициозноста на вакви големи натпреварувања е многу значајна работа. Свесни сме за квалитетот на противникот, ако треба да издвојам една работа кај Вардар, тоа е неверојатната самодоверба. Видовме како во два натпревари Вардар го размонтира Фленсбург, тим што се бореше за титулата во Бундес-лигата до последното коло. Носени на крилјата од тие победи „вардарци" сигурно со оптимизам ќе влезат и во дуелот со нас и ќе треба да сториме се за да ги неутрализираме и да ги исфрлиме од ритам – истакна Лазаров.
| | веќе видена | слични

Останато

Иако не преставува закана по Русија, влезот на Македонија во Алијансата и ЕУ заедницата ќе помогне да се стабилизира историски немирниот дел на Европа, напиша ...
сите 226 | | | веќе видена

Со сведочењето на Сашо Тасевски вечерва во 23 часот заврши целодневното рочиште за настаните во Собранието за 27 април минатата година. Судијката Добрила ...
сите 207 | | | веќе видена

Грчкиот весник „Екатимерини" открива дека по интервенција од Атина македонската државната новинска информативна агенција ја сменила изјавата на премиерот Зоран ...
сите 118 | | | веќе видена

ДА Кристина, можат да живеат поубаво. Затоа ајде на 30 септември да избереме ЗА европска Македонија. За нашите деца, за идните генерации! #ИзлезиЗА
сите 140 | | | веќе видена

Претседателот на Владата на Република Македонија, Зоран Заев оствари средба со претставници и припадници на заедниците на Бошњаци и Горани во Македонија и ...
сите 169 | | | веќе видена

Доколку пратениците од опозицијата одбијат да гласаат за уставни измени во согласност со Преспанскиот договор, во случај на референдумот да има цензус и ...
сите 177 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Нема поплаки за лоша миризба, туку за затнати подземни контејнери

Од:
До кого (е-маил):
Порака: