Над 6.000 мигранти поминале низ Македонија за еден ден

8 копии

Повеќе од 4.000 мигранти во текот на изминатото деноноќие со седум специјални возови биле префрлени од прифатниот камп во Гевгелија до Табановце. Утрово пак кон северната граница се упатиле уште два воза со околу 1.000 мигранти, информираат од Железничката станица во Гевгелија. Според проценките на УНХЦР и невладините организации кои се вклучени во справувањето со бегалската криза, бројот на мигранти кои што вчера транзитирале низ нашава земја е многу поголем, односно повеќе од 6.000 мигранти се префрлиле од јужната кон северната граница затоа што вчера активни во превозот на мигрантите беа уште автобусите и такси возилата.
| | веќе видена | слични
2 копии

Голем дел од бегалците знаат дека сега коридорот минува низ Хрватска, откако Унгарија ги затвори границите. Сепак не се подготвени и буквално да го договараат планот и патот по кој ќе продолжат кон ЕУ. Сите се надеваат дека ќе стигнат во некоја од западноевропските земји пред да се затворат сите граници "Немам каде и кому да се вратам. Никој не ме чека, немам ниту дом ниту работа". Али, триесет и петгодишен Сириец од градот Хомс, е водач на група од петнаесетина бегалци од неговиот град. Со него е неговата сопруга и двете деца. Тргнале од Сирија пред пет дена. Преку Либан стигнале во Бодрум каде негов сограѓанин му помогнал да најде транспорт со брод до најблискиот грчки остров. "Илјада долари од човек беше сумата која ја плативме. Тоа ми го договори мојот пријател инаку ќе беше далеку поскапо. За среќа бродот беше добар. Иако е кратко патување, само неколку часа, ризикот е огромен. Не сакам децата да ги изложувам на непотребен ризик", вели Али. Оттаму биле префрлени во атинското пристаниште Пиреја каде веќе ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Од утрово веќе два воза со над илјада бегалци се транспортирани до северната граница, а според неофицијални информации попладнево се очекува грцките власти да донесат околу 3.500 бегалци на границниот појас Околу илјада бегалци во моментот се во Прифатниот центар и го чекаат возот кој треба да ги префрли до северната граница од каде ке го продолжат патот кон Србија, а потоа и Хрватска. За разлика од минатите денови, сега најголем број на бегалци се од Авганистасн и Пакистан, а многу малку од Сирија, но според најавите попладне таа слика ке се смени. Од утрово нашите власти веке организираа два транспорти на над илјада бегалци со воз до железницката станица Табановце, а неколку стотини се префрлени со автобуси и такси возила. Во Прифатниот центар нема никаква тензија бидејки бегалците знаат дека наскоро ке бидат транспортирани. Тие одмараат поставените три големи сатори И неколкуте помали кои ги ститат од силното сонце. Во центарот има десетици волонетри на Црвениот крст и на УНХЦР кои им делат храна, вода и ...
| | веќе видена | слични
15 копии

Од железничката платформа на прифатниот камп во Гевгелија, утрово кон Табановце замина еден воз со околу 600 мигранти, што укажува дека трет ден по ред се намалува бројот на мигрантите кои кај нас пристигнуваат преку Грција. Како што јави дописникот на МИА, од железничка станица во Гевгелија информираат дека во текот на изминатото деноноќие од Гевгелија за Табановце заминале три специјални возови со околу 2.200 мигранти и оти се уште не е повикан воз за утовар на мигранти. Бројот на мигранти е намален и според проценките на УНХЦР и Меѓународниот Црвен крст, кои велат дека низ земјава вчера транзитирале околу 2.600 мигранти, вклучувајќи ги и оние кои како превозни средства ги користат автобусите и такси возилата.
| | веќе видена | слични

Како што јави дописникот на МИА, од железничка станица во Гевгелија информираат дека во текот на изминатото деноноќие од Гевгелија за Табановце заминале три специјални возови со околу 2.200 мигранти и оти се уште не е повикан воз за утовар на мигранти. Бројот на мигранти е намален и според проценките на УНХЦР и Меѓународниот Црвен крст, кои велат дека низ земјава вчера транзитирале околу 2.600 мигранти, вклучувајќи ги и оние кои како превозни средства ги користат автобусите и таки возилата. 
| | веќе видена | слични
23 копии

Околу 600 мигранти утрово со првиот воз од железничката станица во Гевгелија заминале кон Табановце, додека во текот на вчерашниот ден заминале четири специјални возови со околу 2.500 мигранти, информираат од железничката станица. Сумираните резултати од вчерашното транзитирање на мигрантите низ Македонија во изминативе два дена, јавува дописникот на МИА од Гевгелија, укажуваат на извесно смирување на состојбата на јужната граница и на намалување на бројот на бегалци кои преку Грција пристигнуваат во прифатниот камп во Гевгелија. Според УНХЦР и Меѓународниот Црвен крст, бројот на мигранти кои пропатувале вчера од Гевгелија до Табановце изнесува околу 3.000, а дел од мигрантите за превоз користат автобуси и такси возила. Црвениот крст соопшти дека вчера во прифатниот камп во Гевгелија биле поделени 85 пакети со храна и вода, шест ќебиња и 75 пелени и дека биле направени 360 медицински интервенции во кампот, без потреба од болница.
| | веќе видена | слични

Сумираните резултати од вчерашното транзитирање на мигрантите низ Македонија во изминативе два дена, јавува дописникот на МИА од Гевгелија, укажуваат на извесно смирување на состојбата на јужната граница и на намалување на бројот на бегалци кои преку Грција пристигнуваат во прифатниот камп во Гевгелија. Според УНХЦР и Меѓународниот Црвен крст, бројот на мигранти кои пропатувале вчера од Гевгелија до Табановце изнесува околу 3.000, а дел од мигрантите за превоз користат автобуси и такси возила. Црвениот крст соопшти дека вчера во прифатниот камп во Гевгелија биле поделени 85 пакети со храна и вода, шест ќебиња и 75 пелени и дека биле направени 360 медицински интервенции во кампот, без потреба од болница. 
| | веќе видена | слични

Превозот на мигранти и денеска од Гевгелија кон Табановце се одвива според предвиденото. Утрово околу 600 бегалци со воз заминале кон северната граница на земјава додека вчера со четири специјални воза биле превезени околу 2.500 бегалци. Според УНХЦР и меѓународниот Црвен крст, бројот на мигранти што пропатувале вчера од Гевгелија до Табановце изнесува околу 3.000, а дел од мигрантите за превоз користат автобуси и такси-возила. Црвениот крст соопшти дека вчера во прифатниот камп во Гевгелија биле поделени 85 пакети со храна и вода, шест ќебиња и 75 пелени и дека биле направени 360 медицински интервенции во кампот, без потреба од болница.
| | веќе видена | слични
13 копии

Напливот на мигрантите кои во Македонија доаѓаат од Грција, вчера за разлика од претходните неколку дена беше помал, а со тоа стивна малку и притисокот на нашата јужна граница. Од Железничката станица во Гевгелија информираа дека во текот на вчерашниот ден од платформата кај прифатниот камп во Гевгелија кон Табановце заминале четири специјални воза со околу 2.500 мигранти и дека моментно се товари првиот денешен воз со околу 1.000 мигранти што треба да замине кон северната граница. Гевгелиските железничари велат дека патничкиот сообраќај кон Грција сè уште се одвива со автобус од Гевгелија до Поликастро затоа што во тек е изградба на мост во Грција во пограничното место Идомени. Во товарниот железнички сообраќај нема застој, освен што поради градежните работи во Идомени е воспоставен посебен режим на превоз кој се одвива само во попладневните часови. Проценките на УНХЦР и на Меѓународниот црвен крст исто така велат дека вчера низ земјава транзитирале помалку мигранти односно дека, вклучувајќи ги и оние што ...
| | веќе видена | слични
5 копии

Црвен крст на Рeпублика Македонија во соработка со Високиот комесаријат за бегалци (УНХЦР) и други партнери и поддржувачи активно е вклучен во поддршката на мигрантите кои транзитираат низ нашата земја. Црвениот крст на терен е вклучен 24 часа со 9 мобилни тима кои ги обезбедуваат двата гранични премини во Гевгелија и во Табановце. Тимовите се составени од лекари и прамедикуси и членови на Црвениот крст кои одлично ја познаваат првата помош. Вкупниот број на лица во тимовите изнесува 41, а во целата операција се вклучени и 30 вработени од Црвен крст. Во период од 07-13 септември дистрибуирани се: 14.563 шишиња (1,5 л) вода за пиење, 1060 пакети со прехрамбени продукти, 343 пакети со хигиенски средства, 116 пакети за бебиња, 929 ќебиња и на 5457 лица им беше укажана прва помош а траспортирани во болница се 9 лица.
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Поранешниот министер Миле Јанакиески е пуштен во домашен притвор. „Жалбата на М.Ј. се уважува, па мерката притвор се заменува со мерка куќен притвор во траење ...
сите 356 | | | веќе видена

Покојниот Шабан Шаулиќ во една прилика за медиумите признал дека се кае што со години носел перика, па открил дека тоа го направил заради славниот кошаркар. ...
сите 257 | | | веќе видена

Претседателот на Комисијата, Павле Богоевски ја презакажа за утре седницата поради повеќемината говорници кои се пријавиле за збор, а во текот на дискусијата ...
сите 329 | | | веќе видена

Наградата „Евалд Фон Клајст“ што се доделува за придонес кон светскиот мир и безбедноста, а им беше врачена на двајцата премиери, Зоран Заев и Алексис Ципрас, ...
сите 99 | | | веќе видена

“Кога ги започнавме преговорите со ДУИ за нова влада, на првиот состанок Али Ахмети ми кажа дека има две опции : Или да направи коалиција со ВМРО-ДПМНЕ, или ...
сите 153 | | | веќе видена

Демократите во Претставничкиот дом на американскиот Конгрес денеска претставија резолуција со која се бара суспендирање на вонредната состојба во земјата, што ...
сите 77 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Над 6.000 мигранти поминале низ Македонија за еден ден

Од:
До кого (е-маил):
Порака: