Грците се надеваат на стабилност пред претседателските избори

Eкспертите предупредуваат дека актуелната политичка битка може да ја собори владата и да го загрози економското заздравување на Грција. Некои Грци сметаат дека претседателот треба да биде директно биран од народот, а не од парламентот. [AФП] Внатрешната политичка битка меѓу владејачката коалиција и опозицијата во Грција се заканува да ги попречи изборите за претседател следниот февруари, да доведе до предвремени национални избори и да предизвика голема промена во политичката моќ, што може да го загрози економското заздравување на земјата. Премиерот Антонис Самарас и неговиот коалициски партнер ПАСОК имаат недоволно мнозинство во парламентот со 155 гласови. Ним им се потребни 180 гласови за нивниот сé уште неименуван кандидат да биде избран за претседател на местото на претседателот Каролос Папуљас, чиј мандат истекува следната година. Во обид да ги блокира изборите за претседател, разлутената опозициска Коалиција на радикалната левица (СИРИЗА), формира коалиции со партиите што се спротивставуваат на мерките ...
| | веќе видена | слични
6 копии

Нема да има нови мерки за штедење по завршувањето на вториот спасувачки план за земјата во декември, изјави денеска портпаролката на грчката Влада Софија Вултепси.Кога грчката програма ќе заврши и земјата ќе побара поддршка, еврозоната ќе биде подготвена да ја потпомогне, додаде портпаролката.Забележувајќи ја „нестабилноста на финансиските пазари и реформите, кои претстои да бидат остварени“ од Атина, еврозоната се изјасни во поддршка на „програма за спас на Грција под формата на инструмент за финансиска поддршка од еврозоната“, со учество на ММФ.
| | веќе видена | слични
3 копии

Грчката опозициска партија, Радикална левица СИРИЗА, ја обвини Владата на Андонис Самарас дека активно ја договара новата спасувачка спогодба со меѓународните кредитори.Партијата реагираше откако министерот за финансии, Гикас Хардувелис, изјави дека по завршувањето на рокот на сегашната спогодба ЕУ и ММФ ќе имаат извесен надзор врз текот на реформите во земјата, соопштија британските медиуми.СИРИЗА, партијата што се спротивставува на мерките за штедење и спогодбата со меѓународните кредитори, е најпопуларната политичка партија во земјата и има големи шанси да победи на евентуалните предвремени парламентарни избори, што се најавуваат за почетокот на следната година. Таа ветува дека доколку дојде на власт ќе ја повлече спогодбата, што беше потпишана без нејзина согласност.Соочена со жесток притисок пред претседателските избори во февруари, што можат да предизвикаат и предвремени парламентарни избори, грчката Влада се залага да преживее со предвремено повлекување на непопуларните спасувачки програми со ЕУ и ...
| | веќе видена | слични

Грција, барем за сега, нема да оди на предвремени парламентарни избори. Опозицијата го достави ова барање до грчкиот премиерот, поради неможноста Парламентот да избере нов претседател на државата, но Андонис Самарас го одби овој предлог. Тој го обвини лидерот на најголемата опозициска партија Сириза, Алексис Ципрас, дека со ваквото барање сака да ја дестабилизира земјата. „Ципрас уште еднаш побара предвремени избори, токму она што грчкиот народ не го сака и она од што стравуваат меѓународните пазари. Имав можност да повторам дека нема да има предвремени избори затоа што сум длабоко убеден дека грчките пратеници со одговорно размислување во февруари ќе изберат нов претседател на Грција. Стигнавме далеку, премногу далеку за да отфрлиме се.“, изјави Андонис Самарас – премиер на Грција. Алексис Ципрас пак го обвини Самарас дека токму со инсистирањето да оди на гласање во февруари и штети на државата. Според него тоа зборува дека единствен интерес на Самарас е неговиот политички опстанок и поради тоа избира ...
| | веќе видена | слични

Грција е подготвена за „нови односи“ со меѓународните кредитори во 2015 година, изјавил грчкиот министер за финансии Гикас Хардувелис, а според многумина, оваа негова изјава сигнализира дека Атина можеби се подготвува да се откаже од плановите кои ги потресоа финансиските пазари, пренесува AFP. Хардувелис ги опишал новите односи како период на адаптација, кој може да трае шест месеци или една година, додека земјата целосно излезе од меморандумот кој ја принуди грчката влада да преземе некои фискални политики во замена за кредити потребни за одржување на солвентност на владата. - Фактот дека нашите кредитори исто така зборуваат за нов однос значи дека тие се отворени за дијалог, дека нема несогласување во врска со можноста за разумен излез на Грција од меѓународната спасувачка програма“, потенцирал грчкиот министер.
| | веќе видена | слични

Останато

Кривичниот совет на одделението за организиран криминал и корупција при Основниот суд Скопје 1 – Скопје денеска донесе одлука со која мерката притвор за ...
сите 377 | | | веќе видена

На социјалните мрежи вечерва се појавија коментари од фановите на музичарот кој загина со Шабан Шаулиќ, Мирсад Кериќ, кој овие денови беше заборавен од ...
сите 270 | | | веќе видена

Министерот за здравство, Венко Филипче, најави дека ќе им се исплатата дополнителни финансиски средства на медицинските лица кои останале повеќе од редовното ...
сите 191 | | | веќе видена

“Кога ги започнавме преговорите со ДУИ за нова влада, на првиот состанок Али Ахмети ми кажа дека има две опции : Или да направи коалиција со ВМРО-ДПМНЕ, или ...
сите 153 | | | веќе видена

Граѓаните сами ќе си ја платат Република Северна Македонија. Сите документи – лични карти, возачки дозволи, пасоши, здравствени книшки, регистарски таблички ќе ...
сите 24 | | | веќе видена

Наградата „Евалд Фон Клајст“ што се доделува за придонес кон светскиот мир и безбедноста, а им беше врачена на двајцата премиери, Зоран Заев и Алексис Ципрас, ...
сите 99 | | | веќе видена

До сега на Live Aid концертот се собрани околу 100 милиони долари за храна и лекови. Концертот , на кои има околу 250 000 луѓе се одржува во близина на местото ...
сите 117 | | | веќе видена

Демократите во Претставничкиот дом на американскиот Конгрес денеска претставија резолуција со која се бара суспендирање на вонредната состојба во земјата, што ...
сите 78 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Грците се надеваат на стабилност пред претседателските избори

Од:
До кого (е-маил):
Порака: