Почна средбата Димитров – Коѕијас во Охрид


14 копии

Шефот на македонската дипломатија Никола Димитров и неговиот грчки колега Никос Коѕијас претпладнево во владината вила во Охрид ја почнаа новата рунда разговори за надминување на проблемот околу името. Се очекува напладне по средбата, двајцата министри да дадат изјави за медиумите. „Се надевам на прогрес и мислам дека однесувањето на Грција и Македонија во однос на процесот, сигнализира дека процесот е во деликатна фаза и фокусирани сме токму на овие разговори“, изјави Димитров пред средбата со Коѕијас. Шефот на грчката дипломатија, пак, вчера за Телма само кратко рече дека на убави места се случуваат убави работи, без да даде повеќе детали. Опсегот на употреба на името, односно грчкото барање за ерга омнес и ревизија на македонскиот Устав се неопходните предуслови што ги бара Атина за постигнување решение, додека пак за Скопје јазикот и идентитетот се критичните точки.
| | веќе видена | слични

Лидерска средба за името нема да има, туку премиерот Зоран Заев и министерот за надворешни работи Никола Димитров ќе ги информираат претседателот Ѓорѓе Иванов и лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски, за текот на преговорите со Грција, пишува Независен. „Верувам дека веројатно ќе има средби, односно меѓусебно информирање од страна на министерот за надворешни работи и од моја страна и на претседателот на државата и на шефот на опозицијата, заради тоа што тие заклучуваат дека навистина нема нешто толку значајно што би било основа за лидерска средба. Ние тоа го почитуваме. За нас е важно да бидат сите информирани и да ги споделиме идеите за следните стратегиски чекори“, изјави вчера претседателот на Владата. Редот е, како што рече, не само да се информираме, туку и заемно да се консултираме за стратегиите и чекорите што ќе ги преземеме за конечно да очекуваме национално единство и консензус во државата по вака важни прашања. Заев потенцираше дека водат транспарентен процес и оти граѓаните треба да го знаат ...
| | веќе видена | слични
3 копии

Нема да има лидерска средба за прашањето за името поради тоа што немаше некој посебен исчекор во Охрид на средбата меѓу министрите за надворешни работи на Македонија и на Грција, изјави премиерот Зоран Заев. Тој рече дека најверојатно ќе има само меѓусебно информирање меѓу него, министерот за надворешни работи, Никола Димитров, претседателот на државата и на шефот на опозицијата. „Нема да има лидерска средба поради тоа што тие заклучуваат дека навистина нема нешто толку значајно што би било основа за лидерска средба. Ние го почитуваме тоа, за нас е важно да бидат сите информирани и секако да ги споделиме идеите за следните стратешки чекори. Ред е не само да се информираме туку и заемно да се консултираме за стратегиите и чекорите што ќе ги преземеме за конечно да очекуваме национално единство и консензус во државата по вака важни прашања“, рече Заев. Во врска со пишувањата во грчките медиуми кои веќе ги пренесуваат ставовите на грчката опозиција и власт, Заев вели дека граѓаните треба да знаат дека, како што ...
| | веќе видена | слични
8 копии

Премиерот Зоран Заев денеска изјави дека лидерска средба за текот на разговорите за прашањето за името најверојатно ќе нема, затоа што вели во Охрид немало некој посебен исчекор. Редот е, како што кажа не само да се информираме, туку и заемно да се консултираме за стратегиите и чекорите кои ќе ги преземеме за конечно да очекуваме национално единство и консензус во државата по вака важни прашања. „Верувам дека веројатно ќе има средби, односно меѓусебно информирање од страна на министерот за надворешни работи и од моја страна и на претседателот на државата и на шефот на опозицијата, заради тоа што тие заклучуваат дека навистина нема нешто толку значајно што би било основ за лидерска средба. Ние тоа го почитуваме. За нас е важно да бидат сите информирани и да ги споделиме идеите за следните стратешки чекори“- изјави Заев. Тој вели дека точно е постојат разлики од самиот почеток, постоеле и 27 години, но исто така е точно и дека има исчекор во преговарачкиот процес. Секако до крај не се решени работите. „Но, ...
| | веќе видена | слични

- Верувам дека веројатно ќе има средби, односно меѓусебно информирање од страна на министерот за надворешни работи и од моја страна и на претседателот на државата и на шефот на опозицијата, заради тоа што тие заклучуваат дека навистина нема нешто толку значајно што би било основ за лидерска средба. Ние тоа го почитуваме. За нас е важно да бидат сите информирани и да ги споделиме идеите  за следните стратешки чекори, изјави Заев денеска по завршувањето на рочиштето за „Поткуп“. Редот е, како што рече, не само да се информираме, туку и заемно да се консултираме за стратегиите и чекорите кои ќе ги преземеме  за конечно да очекуваме национално единство и консензус во државата по вака важни прашања. На новинарско прашање во врска со ставовите на грчката опозиција и власта во врска неговите изјави околу името, Заев одговори дека водат транспарентен процес и оти и граѓаните треба да знаат. - Точно е постојат разлики од самиот почеток, постоеле и 27 години, но исто така е точно и дека има исчекор во преговарачкиот ...
| | веќе видена | слични

По денешното рочиште за „Поткуп“, премиерот Зоран Заев одговори на неколку новинарски прашања. Во извештајот од Европската Комисија кои се вашите очекувања и што точно може да се очекува? Знаете јас, сакам да споделам со јавноста, еве во очи на доаѓањето на Комесарот Хан, на високата претставничка Могерини само тоа што е факт, факт е дека сработивме. Сработивме, и Македонија навистина заслужува кристално чиста препорака, важен ни е вордингот или зборовите во таа препорака, заради тоа што тоа е за нас или охрабрување, или обесхрабрување, но ај за нас, важно е за граѓаните. Важно е за сите вклучени во реформските процеси, после оваа препорака, Македонија продолжува со реформите. И навистина ако биде потврдено тоа што е сработено, значи само за тоа очекуваме да биде номинирано, ако биде потврдено со добар вординг и добри зборови, и добиеме кристално чиста препорака, верувам дека заслужено ќе добиеме и ќе биде тоа дополнителна мотивација да продолжиме понатаму со рефрмите. Господине Заев, ќе откриете ли нешто ...
| | веќе видена | слични

Во синоќешното интервју за 24 Вести, премиерот Зоран Заев рече дека е 99 проценти убеден дека е можно да се постигне договор со Грција околу името. „Еден процент оставам како резерва. Македонија и Грција никогаш не биле поблиску до решавање на спорот за името. Но, ако не се најде решение, пред самитот на ЕУ и НАТО, процесот на преговори нема да запре. Преговорите ќе продолжат и ќе продолжиме да градиме пријателство со Грција“. Во нтервјуто, од кое делови преземаат и медиуми во регионот, премиерот уште еднаш повтори дека за Македонија е прифатливо име со географска одредница за меѓународна употреба и дека Грција покажала разбирање за македонскиот идентитет. Во игра е име со географска одредница, никако со временска. „Нова Македонија не е решение, бидејќи во иднина можеби и децата во Грција ќе прашаат, каде е старата Македонија“, рече Заев. Тој оцени дека последната средба на шефовите на дипломатиите на Грција и На Македонија во Охрид минала во позитивна атмосфера. „Димитров не е по пеењето како (Ивица) Дачиќ, ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Премиерот Зоран Заев во емисијата 24 Анализа беше запрашан дали министрите за надворешни работи Никола Димитров и Никос Коѕијас во Охрид запејале како што Ивица Дачиќ му отпеа на неговиот грчки колега при приемот во Белград, „Колку што знам двајцата министри не запеаја во Охрид, Димитров не е по пеењето како Дачиќ, но средбата помина во многу позитивна атмосфера и владее поголем оптимизам отколку претходно. Јас во наредните денови ќе имам средба со Никола, ќе разговараме за сите новитети и за начинот на кој треба да ги придвижиме процесите со Грција понатаму“, на шега одговори Заев. Фото: Фејсбук
| | веќе видена | слични

Промена на учебници, имиња на патишта , историски места и отстранување на споменици, како и промена на членот 49 од Уставот на Р.М. се дел од грчките барања за спречување наводен иредентизам Промена на учебници, имиња на патишта , историски места и отстранување на споменици, како и промена на членот 49 од Уставот на Р.М. се дел од грчките барања за спречување наводен иредентизам. По средбата во Охрид вчера и Коѕијас и Димитров изјавија дека групи од министерствата работат на нацрт- договор за спречување иредентизам, но ниту еден не навлезе во деталите по ова "тешко" прашање- како што го нарече Коѕијас. -Посебно оваа рамка на заедничка соработка, но и на тоа тешко прашање кое се однесува на иредентизам. Како што сфаќате, колку што се доближуваме и ги решаваме нашите проблеми, остануваат помалку теми за решавање, но се сепак најтешките,кажа Коѕијас Алфа уште пред неколку месеци го објави списокот на грчките барања кои под наводен иредентизам – немаат крај. Дислокација на Воинот на коњ и споменикот на Филип ...
| | веќе видена | слични

Премиерот Зоран Заев најави дека по велигденските празници ќе се одржи лидерска средба на која ќе се споделат информации за преговорите за името, но во моментов таква средба нема закажано, ниту, пак, има најави дека може да се случи во наредните неколку дена.Од Владата неофицијално велат дека во моментов нема најава за лидерска средба и додаваат дека со оглед на агендата наредните денови, тешко дека ќе има таква средба. Идната недела во вторник ќе биде објавен Извештајот на Европската комисија за напредокот на Македонија, а наредниот ден ќе допатуваат високата европска претставничка Федерика Могерини и еврокомесарот Јоханес Хан. А идната недела во Скопје се одржува дигиталниот самит на кој ќе има високи гости и учесници.На лидерска средба би требало да присуствува и претседателот на државата Ѓорге Иванов, но оттаму нема никаква информација, бидејќи речиси целиот негов кабинет е во Турција, каде што Иванов учествува на 21. Евроазиски економски самит што се одржува во Истанбул.Никаква информација за средба ...
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Околу 180.000 пчели, кои живееле во кошници на кровот на катедралата Нотр Дам го преживеаја неодамнешниот пожар во оваа црква. „Ми олесна кога видев сателитски ...
сите 807 | | | веќе видена

Општина Струга е држава во мало. Има долга традиција на различни вери и етнички заедници, но соживотот секогаш бил по мерка. Вака ја замислувам и нашата земја, ...
сите 210 | | | веќе видена

Изборната кампања денеска завршува. Точно на полноќ стапува изборниот молк а во недела граѓаните излегуваат на шесттите претседателски избори. Во релативно ...
сите 144 | | | веќе видена

Кандидатот за претседател на Вмро-Дпмне и Коалицијата, Гордана Силјановска Давкова гостуваше во емисијата Еден на Еден и ги покажа своите танцувачки ...
сите 106 | | | веќе видена

Политички за НАТО изигравме одлично, но не испорачуваме резултати за позитивна препорака за старт на преговорите со ЕУ.НАТО е геополитика, ЕУ е техника, ...
сите 287 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Почна средбата Димитров – Коѕијас во Охрид

Од:
До кого (е-маил):
Порака: