Тарас Илкив: За да ги сфатите случувањата во Украина, мора да го знаете и ова...

Тарас Илкив: За да ги сфатите случувањата во Украина, мора да го знаете и ова... Тарас Илкив, главен уредник на украинското Newsradio.com и поранешен уредник на „Кореспиндент“ напиша статија во која набројува 10 работи за кои смета дека би требало да се знаат за да се разберат случувањата во Украина, пренесува „Бисзнис инсајдер“. Луѓето се борат за свои права, а не за членство во ЕУ Протестите во Украина не се проевропски (како што се наведува во вестите на странските агенции). Прекинот на преговорите со ЕУ беше само повод за локални протести, но откако специјалната полиција Беркут насилно ги разби студентските протести на 30 ноември, милион луѓе излегоа на плоштадот во центарот на Киев. Отпорот прерасна во востание против Владата и беа побарани оставки од премиерот и претседателот. Многу луѓе, изморени од корупцијата во сите животни сфери, неправда и самоволие на безбедносните функционери. Мотор на протестите е средната класа која бунтува против даноците, а им се приклучија и екстремистите кои ...
| | веќе видена | слични

Претседателот Виктор Јанукович останува најголема пречка за мировниот процес во Украина. Кризата може да се надмине само со промена на власта, смета Бернд Јохан, автор на следниов коментар. По крвопролевањето и сцените од главниот град на Украина кои наликуваа на граѓанска војна, изгледа дека е можно политичко решение на конфликтот. Треба што е можно побргу да се формира влада на национален спас, а исто така треба да се организираат и претседателски избори - без Виктор Јанукович. Опасност од граѓанска војна и натаму постои. Претседателот Јанукович сѐ уште има поддршка на југот и на истокот на земјата. Треба да се изгради довреба Договорот меѓу дискредитираниот претседател Јанукович и лидерите на опозицијата, кој беше постигнат со посредство на министрите за надворешни работи на Германија, Франција и на Полска има исправна цел: запирање на насилството и воспоставување на демократија и владеење на правото во Украина. Меѓутоа, тоа е само прв чекор, бидејќи исто така е потребно да се воспостави доверба, која ...
| | веќе видена | слични

Останато

„Политичарите кои ги бива да лажат и да манипулираат имаат име и презиме. Тоа е Зоран Заев и картелот околу него. Политичарите кои се коцкаат со идентитетот на ...
сите 230 | | | веќе видена

Со опозицијата досега имаме убав дијалог и консензус по многу важни прашања, а тоа се потврдува затоа што пратениците заедно гласаа и за двотретински и за ...
сите 74 | | | веќе видена

Власта реши да дискутира за сѐ освен за содржината на Договорот со Грција. Власта бега од детална дебата за содржината на договорот, затоа што знаат дека ...
сите 127 | | | веќе видена

Пет лица се повредени од кои едно потешко во сообраќајна несреќа на три возила што денеска околу 12:30 часот се случила на регионалниот пат Желино-Групчин, ...
сите 195 | | | веќе видена

Калишкиот манастирски комплекс го сочинуваат четири светилишта, две пештерски цркви посветени на Богородица и Атанасиј Велики и уште две цркви едната посветена ...
сите 47 | | | веќе видена

Зоолошка градина Скопје за првпат после 26 години станува дом на слонови. Прва слоница жителка на Скопје Зоо, била слоницата Цица која во Скопје живеела од ...
сите 33 | | | веќе видена

Зоран Велјовиќ, експерт за геометрија, истакнува дека никогаш не присуствал на фудбалски натпревар, но и тој даде свој удел во дебатата дали голот на Боакје е ...
сите 72 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Тарас Илкив: За да ги сфатите случувањата во Украина, мора да го знаете и ова...

Од:
До кого (е-маил):
Порака: