Името сега и денеска или утре сабајле?

Пред новата рунда преговори во Њујорк, која почна синоќа, Иванов најави спремност за решение „сега и денеска“, Бан Ки-мун ги повика Скопје и Атина да покажат добра волја, но остана нејасно дали медијаторот Нимиц ќе исфрли нов предлог. Македонија е за решение за името, сега и денеска, изјави претседателот Ѓорге Иванов вчера во Прага, во пресрет на средбата во Њујорк меѓу медијаторот во спорот за името Метју Нимиц и преговарачите Зоран Јолевски и Адамантиос Василакис. - Ние не сме како другата страна, која може да живее со овој проблем со децении или со векови, затоа што тие немаат никакви последици. Ние ги имаме последиците од нивниот проблем со нашето име и затоа очекуваме секоја средба и иницијатива од Нимиц да оди кон решавање на овој проблем, кој ни создава многу проблеми во нашите евроинтеграции - рече Иванов. Генералниот секретар на ОН, Бан Ки-мун, ги повика Атина и Скопје да покажат добра волја и со помош на медијаторот Метју Нимиц да најдат решение за проблемот, кој не е само важно ...
| | веќе видена | слични

Идната недела, на 17 февруари, за спорот за името ќе разговараат грчкиот министер за надворешни работи Димитрис Друцас и генералниот секретар на ОН, Бан Ки-мун, во Њујорк „Позитивна средба“ - ова е најчестиот коментар во грчката јавност по состанокот во Њујорк на посредникот на ОН, Метју Нимиц, со македонскиот и со грчкиот преговарач. За средбата што се случи по цела година пауза, сличен коментар дадоа и во грчкото министерство за надворешни работи. - Тоа што е остварена ваква средба меѓу посредникот и преговарачите само по себе е позитивен настан. За грчката страна најважно е дека меѓународно е признаена иницијативата на официјална Атина за директни контакти меѓу двајцата премиери заради подобрување на климата меѓу двете страни - изјави портпаролот на грчкото министерство за надворешни работи Григорис Делавекурас. Преговарачот Адамантиос Василакис, пак, рече дека се работи за стандардна неформална средба, за да се согледа состојбата една година по последниот состанок на преговарачите со Нимиц. - Во оваа ...
| | веќе видена | слични

Двете страни да се воздржуваат од чекори што предизвикуваат конфузија и недоразбирање, побарал посредникот Метју Нимиц на завчерашната средба со преговарачите Зоран Јолевски и Адамантиос Василакис во Њујорк. Без нов предлог, како и што се очекуваше, Нимиц, по двочасовната средба, ги испратил преговарачите со пораката нивните влади да продолжат длабоко да размислуваат за решението бидејќи, како што кажал, веќе на сите им е добро познато и кој е проблемот и кои се можните решенија. - Обете страни изразија позитивен пристап за да се придвижиме напред. Сметам дека најголем развој на настаните изминатата година беше дијалогот меѓу двајцата премиери. Мојот став гласи - овој позитивен импулс да ја продлабочи меѓусебната доверба и разбирање на највисоко ниво - изјавил Нимиц. Амбасадорот Јолевски потврди дека Нимиц не дал конкретен предлог за името, но дека биле разгледани повеќе можности за решавање на спорот. Многу повоздржан во оцените од средбата беше грчкиот преговарач Василакис, кој рече дека таа била формална. ...
| | веќе видена | слични

Во добра атмосфера и без конкретни резултати, ова е сублимат на завчерашните разговори што посредникот на ОН, Метју Нимиц, ги одржа со преговарачите Зоран Јолевски и Адамантиос Василакис во Њујорк Атмосфера - добра, резултати - нема - Не изнесов нов предлог. Во моментов на маса има многу елементи, за кои дискутиравме изминатите години. Двете страни знаат кој е проблемот за прашањето и кои се можните решенија - изјави посредникот по двочасовната средба со преговарачите на Македонија и на Грција. Нимиц побарал од двете страни да продолжат длабоко да размислуваат за решение, да ги преразгледаат позициите, да преземат чекори за градење меѓусебна доверба и да се воздржат од чекори што предизвикуваат конфузија и недоразбирање. Нимиц препорачал и двајцата премиери, ако имаат можност, да продолжат да се среќаваат. - Она што можеме да го направиме во овој момент е да ги известиме нашите влади за заклучоците од средбата и да видиме што ќе се случи понатаму. Ја знаете грчката позиција - изјавил Василакис, кој ја ...
| | веќе видена | слични

На средбата во Њујорк посредникот не им изнел нов предлог на амбасадорите Јолевски и Василакис, а дипломати проценуваат дека Нимиц ќе го чека исходот од посетата на Груевски на Вашингтон и од разговорите на Друцас со Бан Ки-мун Атина и Скопје с` уште се далеку од приближување на позициите за решението на спорот за името, но добро е што преговарачите од двете земји по долго време повторно седнаа на заедничка маса со посредникот Метју Нимиц. Ова е оценката по последната рунда преговори во Њујорк на која Нимиц не излезе со нов предлог, туку на маса ги стави елементите за кои се дискутираше и во изминатите години. Со извесна доза оптимизам Нимиц по средбата оцени дека во многу добра атмосфера двете страни ги презентирале своите позиции и дека имало позитивно расположение да се реши проблемот. Посредникот во преговорите завчеравечер во Њујорк ја остварил целта заради која и ја свика средбата, да ги слушне двете страни колку се подготвени да тргнат напред во процесот. Од преговарачите Зоран Јолевски и Адамантиос ...
| | веќе видена | слични

Од нашиот дописник Атина - Ден по состанокот во Њујорк на македонскиот и на грчкиот преговарач со медијаторот Метју Нимиц, во Грција се слуша само коментарот „позитивна средба“. Покрај ваквата оцена на Нимиц за средбата по цела година пауза, сличен коментар имаа и во грчкото Mинистерство за надворешни работи. Сепак, не толку позитивни се коментарите на официјална Атина за политичката криза во државата и како тaа би се одразилa на пристапниот процес во ЕУ. Портпаролот на грчкото МНР, Григорис Делавекурас, оцени дека тоа што е остварена ваква средба меѓу медијаторот и преговарачите само по себе е позитивен настан. За грчката страна, најважно е дека меѓународно е призната иницијативата на официјална Атина за директни контакти меѓу двајцата премиери заради подобрување на климата меѓу двете страни. Преговарачот Адамантиос Василакис, пак, рече дека се работи за стандардна неформална средба за да се види до каде се работите една година по последниот состанок со Нимиц. „Во оваа фаза единствено што може да направиме ...
| | веќе видена | слични

Нема нов предлог за името, бидејќи двете страни знаат кој е проблемот и кои се можните опции. Нимиц, по средбата со преговарачите Зоран Јолевски и Адамантиос Василакис, изјави дека „нема нов предлог, но има многу елементи на маса за кои дискутиравме во изминатите години“. „Двете страни знаат кој е проблемот и кои се можните решенија и изразија подготвеност да ги продолжат разговорите“, рече Нимиц по состанокот во Њујорк. Според него, директните средби меѓу премиерите на двете земји, Никола Груевски и Јоргос Папандреу, имале позитивно влијание во напорите да се дојде до решение. Преговарачите од Македонија и од Грција на посредникот од ОН, Метју Нимиц, му ги презентирале позициите на своите држави, а повратно добиле само препорака да продолжат да градат меѓусебна доверба и да се воздржат од чекори што предизвикуваат конфузија и недоразбирање. Реално, надвор од дипломатските изјави, средбата не донесе ништо ново, завршувајќи со изјави за добра атмосфера и за позитивно расположение да се реши спорот. Токму ...
| | веќе видена | слични

Молк од Скопје и Атина по завчерашните преговори за името во Њујорк. Откако и медијаторот Нимиц изјави дека не дал нов предлог, туку повеќе опции веќе познати за двете страни, македонскиот и грчкиот државен врв не откриваат детали. Иако на прв поглед средбата е без резултати и напредок, во сопствен дипломатски манир Нимиц во двочасовната средба повторно виде позитивен став кај двете страни. - Двете страни знаат кој е проблемот и кои се можните решенија и изразија подготвеност да ги продолжат разговорите за прашањето на името. Атмосферата беше многу добра. Двете страни ги презентираа своите позиции. Постои позитивен став за решавање на проблемот, рече Нимиц. Медијаторот побарал Скопје и Атина да продолжат да размислуваат за решение, да ги преразгледаат позициите и да се воздржат од негативни чекори. Грција не отстапила од своите барања, потврди со изјавата и преговарачот Василакис. - Во оваа фаза се што можеме да сториме е да им ги пренесеме дискусиите на нашите влади за да тие извлечат заклучок и од таму да ...
| | веќе видена | слични

ЊУЈОРК, САД -- Посредникот на ОН во спорот за името меѓу Македонија и Грција, Метју Нимиц, во средата (9-ти февруари) рече дека двете страни изразиле подготвеност да ги продолжат разговорите за изнаоѓање решение на нивниот долготраен спор. Нимиц се состана со македонскиот и грчкиот претставник, Зоран Јолевски и Адамантиос Василакис, но не излезе со нов предлог за ставање крај на спорот. (МИА, Макфакс, А1 - 09/02/11)
| | веќе видена | слични

По вчерашните интензивни преговори во Њујорк, Канал 5 од неофицијални дипломатски извори дознава дека медијаторот Нимиц е подготвен за нов предлог кој би требало да биде доставен во март. Дали предлогот ќе биде јавно објавен зависи од тоа дали Скопје и Атина ќе ја прифатат неговата најнова комбинација на стари идеи и решенија со сосема мали новитети. Иако вчера и Нимиц и преговарачите не кажаа јавно, најверојатно Василакис и Јолевски со медијаторот ги елиминирале најголемиот дел од можните пречки кои би ја уништиле најновата иницијатива на специјалниот претставник на Бан Ки Мун. Медијаторот вчера без детали со вообичаено нејасна дипломатска изјава дека има добра атмосфера и расположение во преговорите. Барал од двете страни особено од Атина да бидат поактивни во процесот да не предизвикуваат конфузија со политички изјави наменети за домашната јавност и да градат доверба како што тоа го прават премиерите на двете земји на своите средби. И македонската и грчката страна со штури општи изјави кои ...
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Претседателот на грчкиот парламент, Никос Вуцис, соопштил дека пратениците ќе гласаат за ратификување на Преспанскиот договор со Македонија до крајот на ...
сите 385 | | | веќе видена

Грчкиот премиер Алексис Ципрас, кој е вешт тактичар, се надева дека ќе обезбеди мнозинство, на ист начин како и при гласањето доверба за Владата, кога некои ...
сите 181 | | | веќе видена

Дарко Недев, момчето кое го фати крстот за Водици во Кавадарци и навивачката група Лозари Исток на која и припаѓа, за утре организираат хумана акција. -Утре од ...
сите 157 | | | веќе видена

Според него, спогодбата прво ќе мине во надлежните собраниски комисии, по што како што изјавил за новинарите, ќе кулминира со дебата на пленарна седница. ...
сите 69 | | | веќе видена

Скандалозната пејачка Јелена Карлеуша која и понатаму ја бранува јавноста со својот секс скандал и понатаму е во Кина со своето семејство.И покрај лошите ...
сите 193 | | | веќе видена

Најмалку 12 лица се уапсени денеска во Париз за време на протестите на движењето „жолти елеци“, кои се одржуваат десетти викенд по ред. Демонстрантите биле ...
сите 102 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Името сега и денеска или утре сабајле?

Од:
До кого (е-маил):
Порака: