ЕУЛЕКС: Не водиме истрага против Тачи

5 копии

ЕУЛЕКС не води истрага против премиерот на Косово Хашим Тачи во врска со извештајот на Дик Марти околу трговијата со човечки органи на Косово и Албанија, но никој па ни премиерот нема да бидат имуни на истрага ако за тоа има докази, рече денеска Анди Спаркс, заменик шефот на мисијата на ЕУ. Спаркс во интервју за приштинскиот дневник Експрес понатаму вели дека е во тек воспоставување на Работна истражна група која ќе се занимава со извештајот на Марти. „Групата ќе биде одвоена од косовските власти за да им покаже на сите дека ќе биде спроведена објективна истрага“, рече Спаркс. Спoред кажувањата на Спаркс во интервјуто, Работната група ќе оперира воглавно од Брисел поради „оние кои се вознемирени дека тие и се наклонети на косовската страна“.
| | веќе видена | слични
4 копии

- ЕУЛЕКС не води истрага против косовскиот премиер Хашим Тачи во врска со извештајот на Дик Марти за трговија со човечки органи - изјави вчера заменик-шефот на Мисијата на ЕУ во Косово, Енди Спаркс. Сепак, тој додаде дека Тачи нема да има имунитет ако бидат пронајдени докази за негова вмешаност. - Никој нема имунитет на истрагата - изјави Спаркс.
| | веќе видена | слични

Останато

Кабинетот на претседателот на Република Македонија реагира на соопштението на Основниот суд Скопје 1 и смета дека повикувањето на овој суд за „независност и ...
сите 352 | | | веќе видена

Доколку портпаролот на ВМРО-ДПМНЕ навистина сака да знае што е непотизам, нека го праша пионот Христијан Мицкоски како од сите професори на Машинскиот ...
сите 338 | | | веќе видена

Бидејќи веќе неколку дена е во бегство, во Унгарија, екс премиерот Никола Груевски не се појави на денешното рочиште за “Насилството во Центар”. Од затворот ...
сите 201 | | | веќе видена

Она што се случуваше вчера околу седиштето на ВМРО-ДПМНЕ беше класична политичка хајка организирана од Зоран Заев и Оливер Спасовски, ова денеска на ...
сите 64 | | | веќе видена

„Кризниот штаб против промена на Уставот, распуштање на Собранието и распишување на избори „Македонија-Блокира“, синоќа во рамките на народниот собир во Скопје ...
сите 19 | | | веќе видена

Кривичниот совет на Основен суд Скопје 1 на денешната јавна седница ги одби жалбите на одбраната и ги потврди решенијата на судијата на претходна постапка за ...
сите 172 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

ЕУЛЕКС: Не водиме истрага против Тачи

Од:
До кого (е-маил):
Порака: