НСА работи на создавање супер-компјутер

Националната безбедносна агенција (НСА), според информации објавени во онлајн изданието на „Вашингтон пост“, работи на создавање на квантен компјутер, кој би бил во состојба да ги дешифрира речиси сите кодови за заштита. „Вашингтон пост“ се повикува на документи на поранешниот соработник на американските тајни служби Едвард Сноуден. Според весникот, НСА со супер-компјутерот сака да си обезбеди широк пристап до банкарски, здравствени, владини и економски мрежи. Развојот на ваквиот компјутер е дел од истражувачката програма „Влез во цврсти цели“, тешка околу 80 милиони долари. Детали за програмата, пред се‘ за тоа до каде е стигнато со неа, не се познати. Квантен компјутер важи за многу посилен и побрз од нормален дигитален компјутер. НСА во развојот на ваков компјутер е во трка „рамо до рамо“ со истражувачки проекти поддржани од ЕУ и од Швајцарија, се вели во извештајот на „Вашингтон пост“. Во меѓувреме, весниците „Њујорк Тајмс“ и „Гардијан“ од американската влада бараат помилување на Сноуден, кој во моментов ...
| | веќе видена | слични

Американската тајна служба НСА и натаму смее да собира податоци од телефонските разговори во САД, одлучи судот надлежен за набљудување на тајните служби - ФИСЦ. Тој редовно мора да дава дозвола за практиките на НСА. Еден сојузен судија во Вашингтон, во декември 2013 година, оцени дека собирањето телефонски мета-податоци од страна на НСА, кое на јавноста и‘ стана познато со откритијата на поранешниот соработник на американските тајни служби Едвард Сноуден, е шпионажа спротивна на Уставот. Друг сојузен судија во Њујорк, пак, непосредно потоа оцени дека собирањето мета-податоци е во согласност со законот. За судот надлежен за случаите на прислушување и надгледување од страна на тајните служби, ФИСЦ, давањето дозвола за натаможно набљудување беше формалност. Тој ја издаде 36-тата дозвола во последните седум години и со тоа даде зелено светло за натамошно непречено прислушување на телефонските податоци од страна на НСА. Во американската јавност, меѓутоа, дебатата не стивнува. Републиканскиот сенатор Ренд Пол од ...
| | веќе видена | слични

Ваква одлука донесе судот што се занимава со прашања  поврзани со шпионажа, што е спротивна на одлуките на два сојузни судови, кои оваа активност ја прогласија за неуставна.  Кон крајот на декември, федералниот суд пресуди дека програмата на агенцијата е неуставна, а советничкиот тим на американскиот претседател предложи 50-тина промени во операцијата на агенцијата, меѓу кои и тоа, НСА да се појави на суд за секое пребарување на телефонската база на податоци, и таа база да ја чува некоја трета страна, а не владата.
| | веќе видена | слични

Американската безбедносна агенција НСА може да продолжи со собирање на податоци од телефонската комуникација на граѓаните, одлучи посебниот суд, Foreign Intelligence Surveillance Court-FISC, кој што се занимава со прашањата поврзани со шпионажа.Како што наведува „Асошиејтед прес“ одлуката е донесена наспроти одлуките на другите два сојузни суда според кои програмата за надзор не е уставна.Директорот на американската Национална разузнавачка агенција Џејмс Клапер во петок соопшти дека „FISC“ им одобрил уште три месеци да собираат податоци од телефонските повици, но не наведе повеќе детали.Неименуван извор за „Ројтерс вели дека продолжувањето се однесува на севкупната програма, а не само на телефонските разговори.Клапер кон крајот на минатиот месец обелодени документи кои покажуваат дека НСА за прв пат е овластена да започне со прибирање на телефонски и интернет податоци заради откривање на терористи на Ал Каеда.Тој во соопштението истакнува дека американскиот претседател Џорџ Буш прв го авторизирал ...
| | веќе видена | слични

Германскиот неделник „Шпигел“ ја откри досега непознатата димензија во операците за прислушување на американската национална разузнавачка агенција НСА. „Шпигел“, кој заедно со британскиот „Гардијан“ беа најактивните медиуми во разобличувањето на американската шпионска сајбер-мрежа низ светот, поседува документи на 50 страници кои ги опишуваат методите на одделот на НСА, наречен ТАО (Tailored Access Operations - Операции за приспособување пристап), составен од хакерската елита специјализирана за кражба на податоци од најзаштитените мети. „Шпигел“ не го соопштува изворот, но упатените во проблематиката посочуваат дека меѓу шесте автори кои го потпишуваат текстот за овој скандал е и Лаура Поитрас, режисерка на документарецот и една од клулните соработници на Едвард Сноуден. Лаура Поитрас (Фото: www.salon.com) Меѓу методите кои ги откриваат документите има и такви од приземен карактер. Американските шпиони пресретнувале пратки на нови компјутери, ги искористувале слабостите на нивниот хардвер, и барем еднаш го ...
| | веќе видена | слични

Американската Национална безбедносна агенција (НСА) работи на создавање квантен компјутер, кој би бил во состојба да ги дешифрира речиси сите кодови за заштита, без разлика дали се тие наменети за заштита на шпионските програми на други држави или за банкарски сметки на граѓаните, пренесува онлајн-изданието на „Вашингтон пост“,повикувајќи се на документи од поранешниот соработник на американските тајни служби Едвард Сноуден. Универзален дешифратор Според весникот, НСА со суперкомпјутерот сака да си обезбеди широк пристап до банкарски, здравствени, владини и економски мрежи. Развојот на ваквиот компјутер е дел од истражувачката програма „Влез во цврсти цели“, тешка околу 80 милиони долари. Детали за програмата, пред с`, за тоа до каде е стигнато со неа, не се познати. Неколку невладини организации исто така се обидуваат да развијат квантни компјутери и засега не е јасно дали програмата на НСА заостанува зад тие обиди или е многу пред нив. Kвантен компјутер важи за многу посилен и побрз од нормален ...
| | веќе видена | слични

Американската Агенција за нацинална безбедност (НСА) работи на производство на квантен компјутер, кој ќе биде искористен за дешифрирање на суперсложени кодови на информативните системи на владите на други земји и на приватни компании, пишува весникот „Вашингтон пост“, повикувјќи се на тајните документи доставени од поранешниот соработник на НСА Едвард Сноуден. Суперкомпјутерот ќе и овозможи на НСА да пробива кодови, со кои се заштитени банкарски, медицински или државни тајни. Изработката на овој компјутер се одвива во рамки на научно-истражувачката програма наречена „Продирање во исклучително заштитени објекти“ и има буџет од околу 80 милиони долари. Од документите, доставени од Сноуден е тешко да се заклучи до каде стигнала НСА во процесот на создавање на квантниот компјутер.
| | веќе видена | слични

Останато

Американските пилоти имале час до два за едукација за летање со новиот боинг 737 мах 8 , кој во последната половина година учествуваше во две авионски несреќи. ...
сите 179 | | | веќе видена

Претседателот на Европскиот Совет, Доналд Туск попладнево изјави дека е можно „кусо одлагање“ на повлекувањето на Велика Британија, но само под услов ...
сите 216 | | | веќе видена

Началникот на полицијата во Нов Зеланд, Мајк Буш изјави денеска дека напаѓачот од Красјтчрч имал намера да изврши уште еден напад. Според полицијата, Тарант ...
сите 214 | | | веќе видена

Откако скопскиот Кривичен суд му одреди куќен притвор на поранешниот градоначалник на Карпош, Стевчо Јакимовски, од неговата партија ГРОМ, денеска реагираа ...
сите 185 | | | веќе видена

Како што најавија од опозицискиот Сојуз за Србија (СзС) денеска пред зградата на општина Гроцка, во близина на Белград, се одржа протест со цел разрешување од ...
сите 212 | | | веќе видена

Заедничкиот кандидат за претседател на државата, Стево Пендаровски, денеска се сретна со граѓаните на главниот град, Скопје. На средбите со граѓаните низ ...
сите 98 | | | веќе видена

Со професорката и идна претседателка на Република Македонија на политичкото собрание на Европската Народна Партија. За интересите на граѓаните,за правдата и ...
сите 128 | | | веќе видена

Премиерот Зоран Заев денеска изјави дека нема најави за нова амнестија. Како што рече Заев, Законот за амнестија на обвинети за настаните од 27 април, беше ...
сите 145 | | | веќе видена

Советот за стабилизација и асоцијација денеска во Брисел на петнаесеттиот состанок помеѓу Република Северна Македонија и Европската Унија ги поздрави ...
сите 110 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

НСА работи на создавање супер-компјутер

Од:
До кого (е-маил):
Порака: