Откриени два камиона расипано месо во Шуто Оризари

Скопје - Министерството за внатрешни работи, по претходно добиени оперативни сознанија и информации, вчера попладне, во општина Шуто Оризари, во непосредна близина на штабот на политичката партија СДСМ, откри и лоцираше две товарни возила, ладилници, полни со месо, за кое подоцна се потврдија претпоставките дека е расипано, со одамна изминат рок. Веднаш по откривањето на ладилниците, МВР ги контактираше надлежните државни инспекторати и побара асистенција од пазарната и ветеринарната инспекција за постапување во рамки на нивните ингеренции. Во меѓувреме од надлежниот суд беше обезбедена наредба за отворање на ладилниците и одземање на месото чија употреба би била исклучително ризична по здравјето на лицата кои би го конзумирале. Доцна вечерта месото е одземено, а рано утринава, истото беше пренесено во депонијата Дрисла каде беше уништено. Од направените проверки утврдено е дека сопственикот на ладилниците не поседувал никаков сертификат или декларација за месото. Нема никаков документ ниту кога месото е ...
| | веќе видена | слични
4 копии

Министерството за внатрешни работи до овој момент нема докази кои би ја потврдиле поврзаноста на случајот со „месото со поминат рок од Шуто Оризари“ со која било политичка партија, рече министерката за внатрешни работи... Министерството за внатрешни работи до овој момент нема докази кои би ја потврдиле поврзаноста на случајот со „месото со поминат рок од Шуто Оризари“ со која било политичка партија, рече министерката за внатрешни работи Гордана Јанкулоска денеска по потпишувањето на Меморандумот за соработка меѓу МВР и Министерството за правда. - Доколку успееме да го документираме овој предмет во таа насока би оделе со дополнителни кривични пријави, истакна таа. МВР, како што истакна Јанкулоска, асистираше во една координирана акција на повеќе инспекторати надлежни за проверка на квалитетот на храната и на производите кои се пласираат на пазарот и утврдено е дека на предметната локација е пронајдена голема количина месо со поминат рок на употреба. - Извршен е службен разговор со лицето кое е сопственик ...
| | веќе видена | слични
3 копии

Во овој момент, Министерството за внатрешни работи нема докази кои би ја потврдиле поврзаноста на расипаното месо во шутка со било која политичка партија, изјави министерката за внатрешни работи, Гордана Јанкулоска. До овој момент МВР нема докази кои би ја потврдиле поврзаноста на случајот со било која политичка партија. Доколку успееме да го документираме предметот во таа насока би оделе со дополнителни кривични пријави“ изјави Јанкулоска. Во вторникот вечерта полицијата заплени скоро два тона расипано месо, со изминат рок од седум години. Месото било пронајдено во близина на штабот на ПЦЕР во Шутка, партија која е во коалиција со СДСМ. Претседателот на партијата изјави дека акцијата има политичка позадина и дека и претходно имал закани од синот на Амди Бајрам. Полицијата вчера поднесе кривична пријава против сопственикот на ладилниците со расипано месо, кој тврдел дека месото било наменето за продажба
| | веќе видена | слични

Министерството за внатрешни работи нема докази со кои би се потврдила поврзаноста на случајот на месото со поминат рок на употреба со било која политичка партија а доколку успееме да го документираме овој предмет во таа насока би оделе со дополнителни кривични пријави, изјави денес министерката за внатрешни работи Гордана Јанкулоска. МВР, како што истакна Јанкулоска, асистираше во една координирана акција на повеќе инспекторати надлежни за проверка на квалитетот на храната и на производите кои се пласираат на пазарот и утврдено е дека на предметната локација е пронајдена голема количина месо со поминат рок на употреба. “Извршен е службен разговор со лицето кое е сопственик на ова месо и против него е поднесена соодветна кривична пријава со оглед на фактот што во неговата изјава вели дека месото било наменето за продажба“, рече Јанкулоска.
| | веќе видена | слични

- Доколку успееме да го документираме овој предмет во таа насока би оделе со дополнителни кривични пријави, истакна таа. МВР, како што истакна Јанкулоска, асистираше во една координирана акција на повеќе инспекторати надлежни за проверка на квалитетот на храната и на производите кои се пласираат на пазарот и утврдено е дека на предметната локација е пронајдена голема количина месо со поминат рок на употреба. - Извршен е службен разговор со лицето кое е сопственик на ова месо и против него е поднесенa соодветна кривична пријава со оглед на фактот што во неговата изјава вели дека месото било наменето за продажба, рече Јанкулоска.
| | веќе видена | слични

Со две спротивни толкувања на случајот со расипаното месо во Шутка излегоа денеска премиерот Груевски и неговата лојална помошничка Гордана Јанкулоска, министер за внатрешни работи. - Сосема е јасно дека СДСМ се обидува да направи чекори со кои ќе создаде атмосфера дека ќе има некакви нерегуларности во изборите, дека ќе има моменти кои ќе можат да ги искористат за прогласување на изборите дека биле нерегуларни и недемократски. Она што сакам да им го порачам, и како што веќе институциите реагираа како во случајот со месото со изминат рок, е дека ние нема да дозволиме такво нешто – рече премиерот и лидер на ВМРО-ДПМНЕ Никола Груевски на почетокот на работите за реконструкција на скопскиот булевар Митрополит Теодосиј Гологанов. Тој вели дека станува збор за последната приказна на Бранко Црвенковски „во која што сака своето заминување да го прикаже не како пораз, туку како недобиена победа, заради некаков недемократски амбиент. Сите јалови обиди на СДСМ и на коалиционите партнери нема да им успеат, ќе бидат ...
| | веќе видена | слични

Трговецот од Шуто Оризари, кај кого пазарната инспекција најде еден тон расипано свинско месо и палмино масло за јадење со поминат рок, по три часа испрашување од страна на полициските иследници им признал дека сакал да го продаде, велат од МВР. Тој тврдел дека не ги познава луѓето од кои го купил месото и дека не може да даде подетален опис за нивна идентификација. Вчера полицијата до јавното обвинителство поднесе кривична пријава за сторено кривично дело прикривање стоки што се предмет на шверцување и на царинска измама. Четириесет и едногодишниот жител на Шутка го купил месото на почетокот од овој месец и планирал да го препродава, но знаел дека месото било шверцувано во државава и немал никаква документација или декларација за увоз или за потекло, велат од полицијатаВо два камиони со ладилници, без регистарски таблички, инспекторите нашле голема количина свински ребра со поминат рок во 2004 година, а со потекло од Данска од кланица „Думеко“. Внатре имало и говедски бубрези со потекло од Полска, 40 пакети ...
| | веќе видена | слични

Половина од расипаното месо што беше најдено во Шуто Оризари веќе завршило во ќебапчилниците и во рестораните во Шуто Оризари, неофицијално дознава „Дневник“. Засега никој од граѓаните што го консумирале месото не се пожалил на проблеми. Вчера во текот на денот цела екипа ветеринарни инспектори ги чешлаа рестораните низ населбата. Официјално од Управата вчера никој не сакаше да коментира.
| | веќе видена | слични

Кривична пријава за сопственикот на камионите и на расипаното месо од Шутка. Ова е епилогот на полициската акција што се одвиваше пред неколку дена во скопската населба Шуто Оризари, каде што беа заплети камиони со расипано месо. Полицијата поднесе пријава против четириесет и едногодишниот А.А. од Скопје поради прикривање стоки што се предмет на шверцување и царинска измама. МВР објаснува дека сопственикот на расипаните свински ребра и внатрешни органи во мај годинава набавил голема количина трговска стока, која имал намера да ја продава иако била шверцувана. Сопственикот на месото, кој бил испрашуван во полиција и рекол дека не ги познава оние од кои ја набавил стоката, ја презел одговорноста. Местото беше пронајдено на само неколку метри од штабот на коалиционерите ПЦЕР и СДСМ. Партија за целосна еманципација на Ромите (ПЦЕР) вчера демантираше дека делела месо за да добие гласови. Според нив, режисер на целата ситуација што се случи пред неколку дена во скопската населба Шуто Оризари каде што беа запленети ...
| | веќе видена | слични

Сопственикот на камионите со месо ќе одговара за прикривање стока што е предмет на криумчарење и царина. Толку утврдила истрагата затоа што нема докази дека месото завршило во продавници или како поткуп за гласачи. “Немаме индиции за сега дека месото е делено“ -изјави Иво Котевски, портпарол на МВР. Во полиција Аким Ајдар признал дека месото го купил од непознати, но не открил со каква намера. Се огласи партијата на Самка Ибраимовски од штабот каде што се паркирани камионите со месо. Тврдат дека ниту купиле месо, ниту имале намера да купуваат гласови. “Ние немаме купено месо за гласачите, туку имаме прогарама“ - изјави Елвис Фазлиовски, портпарол на ПЦЕР. На пресот му претходеше протест на ромите, приврзаници на Амди Бајрам пред седиштето на СДСМ. Излегоа надвор налутени затоа што тврдат дека месото се делело по гласачи. Се огласи и Амди Бајрам посочен од политичките противници како нарачател на полициската акција – “Ова е масло на СДСМ, јас ги научив како да делат“ - изјави Амди Бајрам. Во протестот СДСМ ...
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Правилната форма на државјанството напишано на личните документи на албански јазик треба да биде државјанство „на Македонија“ („E Maqedonisë”), а не како што ...
сите 189 | | | веќе видена

Демократите од Конгресот во САД ја одбија поканата на претседателот Доналд Трамп да учествуваат на работен ручек во Белата куќа да преговараат за блокадата на ...
сите 111 | | | веќе видена

Спирос Данелис, пратеник во грчката парламентарна партија на партијата Потами, беше исфрлен од својата парламентарна група, а претседателот на партијата, ...
сите 108 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Откриени два камиона расипано месо во Шуто Оризари

Од:
До кого (е-маил):
Порака: