Обама: САД нема да банкротираат

2 копии

Американскиот претседател Барак Обама свика итен состанок со законодавците откако републиканскиот сенатор Џон Боер се повлече од разговорите за зголемување на плафонот за задолжување на САД. Иако се приближува крајниот рок до банкротот, 2. август, Обама е убеден дека демократите и републиканците ќе постигнат договор. Сенаторот Боер рече дека ги напуштил разговорите бидејќи Обама инсистирал на зголемување на даноците. За возврат, претседателот понуди кратење од социјалните програми и од трошоците на администрацијата. Се очекува таканаречената „банда од шестмина сенатори“ да се сретне во текот на денов во Белата куќа. САД треба да го зголемат плафонот за задолжување за 10 трилиони евра, во спротивно, ќе западнат во нова рецесија која ќе ја почувствува целиот свет.
| | веќе видена | слични

На една недела пред крајниот рок, власта и опозицијата во САД се уште не можат да постигнат договор за зголемување на границата на задолжување Демократите и републиканците во САД се` уште не постигнале компромис околу подигањето на максималната граница на државно задолжување и покрај тоа што датумот на кој суперсилата ќе стане технички платежно неспособна се` повеќе се наближува. Американскиот претседател Барак Обама и демократите се против планот на републиканците за краткорочен договор за зголемување на лимитот на државниот долг, изјави претставник на Белата куќа по синоќешната средба меѓу Обама и демократски конгресмени. Со тоа пропадна уште еден обид на спротивставените страни да постигнат решение пред денешното отворање на азиските берзи, кои вознемирено реагираат на буџетската криза во САД.
| | веќе видена | слични

Американскиот претседател Барак Обама ќе се сретне со водечките сојузници од демократската партија во американскиот Конгрес во напор да се избегне банкрото. Лидерот на демократското мнозинство во Сенатот Хари Рид и лидерот на демократското малцинство во Претставничкиот дом Ненси Пелоси ќе пристигнат во Белата куќа, додека светските пазари очекуваат знаци за придвижување на преговорите со републиканците. (Крај)
| | веќе видена | слични
2 копии

Американскиот претседател Барак Обама и демократите се против планот на републиканците за краткорочен договор за зголемување на лимитот на државниот долг, изјави претставник на Белата куќа по синоќешната средба меѓу Обама и демократски конгресмени. На средбата шефот на државата беше информиран од лидерите на демократите во Сенатот Хари Рид и во Претставничкиот дом Нанси Пелоси за резултатот од преговорите во конгресот за зголемување на лимитот на долгот. Рид истакна дека планот на претседателот на Претставничкиот дом, републиканецот Џон Бејнер за зголемување на лимитот на долгот за неколку месеци нема да помине во сенатот и нема да биде прифатен од претседателот бидејќи е краткорочен. Неуспехот на овие преговори изутринава доведе до опасност од негативна реакција на азиските берзи.
| | веќе видена | слични

Американскиот претседател Барак Обама не успеа да постигне договор со републиканците за да се спречи банкрот на државата - претседавачот со Конгресот Џон Бејнар ненадејно ги напушти преговорите во Белата куќа бидејќи како што изјави, "не можеле да постигнат спогодба за пакетот за намалување на дефицитот и оти имале различни визии за државата". Сепак, рокот за постигнување договор е до 2 август, но ако не се постигне дотогаш извесно е дека банкрот на САД би предизвикал економска апокалипса. Дотогаш Конгресот треба да го зголеми прагот на долгот на 14,3 билиони долари, оти во спротивно владата ќе остане без средства за финансирање на своите активности и за покривање на трошоците за државните обврзници. Обама ги смирува граѓаните дека САД никогаш не банкротирале поради долг, па тоа нема да се случи ни сега. Но, САД се соочени со мошне реална ситуација во која би бил намален нивниот кредитен рејтинг поради неможноста да го контролираат својот дефицит, изјави претставник на Белата куќа, откако преговорите со ...
| | веќе видена | слични

До втори август имаат рок американските политичари да се договорат, пред САД да банкротираат. До овој датум Америка има пари да го наплатува надворешниот долг, но и да исплаќа пензии и социјална помош . Вчерашните преговори мегу американскиот претседател Барак Обама и републиканскиот претставник Џон Боер пропаднаа кога Боер незадоволен го напуштил состанокот во Белата Куќа. Според него, републиканците нема да прифатат зголемување на даноците на што инситирал Обама, туку ќе инситираат на намалување на буџетскиот дефицит. Обама пак бара да се укинат даночните олеснување кои ги уживаат најбогатите – мерка што ја воведе неговиот претходник Џорџ Буш. Неизвесно е кога ќе продолжат преговорите на кои ќе треба да се договори колкаво ќе биде новото задолжување на САД. /www.kanal5.com.mk
| | веќе видена | слични

Американскиот претседател Барак Обама рече дека е сигурен оти Конгресот ќе постнигне договор за да се спречи банкрот кој би можел да доведе до „економска апокалипса“, пренесе Ројтерс. „Никогаш не сме банкротирале поради нашиот долг, ниту сега тоа ќе се случи“, рече Обама, објаснувајќи ја неопходноста за дејствување како резултат на скапите војни во Ирак и Авганистан, стимулативните трошоци и другите одлуки кои го зголемија буџетскиот дефицит. Републиканците ги повикаа демократите на Обама да направат огромни кратења на буџетските трошоци за да се намали растечкиот буџетски дефицит, во замена за зголемувањето на границата за задолжување. Обама ги даде изјавите непосредно отакако демократските претставници во Сенатот не го одобрија предлогот на републиканците и рече дека доколку САД не ја подигне границата за задолжување, штета би претпрел секој Американец и предупреди дека банкрот не е опција. Доколку лимитот за јавниот долг, кој сега изнесува 14,3 билиони долари, не биде подигнат до 2. август, САД би можеле ...
| | веќе видена | слични

Останато

Претседателот на грчкиот парламент, Никос Вуцис, соопштил дека пратениците ќе гласаат за ратификување на Преспанскиот договор со Македонија до крајот на ...
сите 387 | | | веќе видена

Грчкиот премиер Алексис Ципрас, кој е вешт тактичар, се надева дека ќе обезбеди мнозинство, на ист начин како и при гласањето доверба за Владата, кога некои ...
сите 181 | | | веќе видена

Во продолжение ја гледаме атмосферата во дел од нив, но и од Мелбурн Австралија каде Македонците се организираа за одбележување на овој  верскиот празник.
сите 259 | | | веќе видена

Дарко Недев, момчето кое го фати крстот за Водици во Кавадарци и навивачката група Лозари Исток на која и припаѓа, за утре организираат хумана акција. -Утре од ...
сите 151 | | | веќе видена

Според него, спогодбата прво ќе мине во надлежните собраниски комисии, по што како што изјавил за новинарите, ќе кулминира со дебата на пленарна седница. ...
сите 69 | | | веќе видена

И покрај се што се зборувало и водителката му честитала роденденот на својот зет.Мажот на Јелена Карлеуша, Душко Тошиќ, денеска го прославил 34.роденден со ...
сите 193 | | | веќе видена

Најмалку 12 лица се уапсени денеска во Париз за време на протестите на движењето „жолти елеци“, кои се одржуваат десетти викенд по ред. Демонстрантите биле ...
сите 100 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Обама: САД нема да банкротираат

Од:
До кого (е-маил):
Порака: