Во Белгија за носење бурка - седум дена затвор

3 копии

По Франција и Белгија дефинитивно ќе забрани носење на бурки, бидејќи новиот законот е објавен во службен весник и стапува на сила на 23. јули, пренесе белгиската новинска агенција Белга. Со овој Закон на муслиманските жени им е забрането во јавноста да носат вел преку целото тело, како што се бурка или никаб и во Белгија никој нема да има право да го сокрие своето лице до таа мера да не може да биде идентификуван. Жените со бурка или никаб нема да можат да се возат со автобус, да се шетаат по улица или да посетуваат било какви јавни установи. Приврзаниците на ваквата забрана сметаат дека бурката е симбол на поробување на жената во исламот и претставува кршење на нивното достоинство. За непочитување на новиот закон следува казна од 137, 50 евра или седум дена затвор. Белгија е втора земја во Европа, која по Франција , воведува закон за забрана на бурките, додека Холандија и Шпанија планираат слични закони.
| | веќе видена | слични
7 копии

Брисел - Белгија по примерот на Франција ќе го забрани носењето бурки, со оглед на тоа што законот во кој е содржана таа забрана е објавен во „Службен весник“ и стапува во сила на 23 јули. Приврзаниците на оваа забрана сметаат дека бурката е симбол на потиснувањето на жените во исламот и претставува кршење на нивното достоинство. Во Белгија во иднина никој повеќе нема да има право да го скрие своето лице на јавни места до тој степен да не може да биде идентификуван. На муслиманските жени со тоа им е забрането во јавноста да носат превез преку целото тело како што се бурките или никабот. Така облечените жени повеќе нема да можат да се возат со автобус, да шетаат по улиците или да посетат некоја јавна установа. Кој нема да го почитува новиот закон, ќе биде казнет со 137,50 евра или седум дена затвор. Во Европа, Белгија е втора земја по Франција, која ја воведува оваа забрана, додека Холандија и Шпанија планираат да усвојат слични закони.
| | веќе видена | слични
2 копии

По примерот на Франција, Белгија донесе одлука за забрана на бурките бидејќи законот е објавен во службен весник и стапува на сила од 23 јули. Приврзаниците на оваа забрана сметаат дека бурката е симбол на дискриминација на жените во исламот и претставува кршење на нивното достоинство. Во Белгија во иднина никој нема да има право да го крие своето лице на јавно место за да не може да биде идентификуван. На муслиманските жени им е забрането во јавност да им биде покриено целото тело, како што тоа го прават со бурка или никаб. Така облечените жени нема да може да се возат во автобус, да шетаат по улиците или да влезат во било која установа. Доколку не го почитуваат законот следуваат казни од околу 137 евра или седум дена затвор. Белгија е втора земја во Европа, после Франција, која воведува забрана за носење бурка, додека Холандија и Шпанија планираат слични закони.
| | веќе видена | слични

Белгија е втора земја во Европа, која по Франција, воведува закон за забрана на бурките, додека Холандија и Шпанија планираат слични закони. За непочитување на новиот закон следува казна од 137,50 евра или седум дена затвор, а со него е предвидена забрана на муслиманските жени во јавноста да носат вел преку целото тело, како што се бурка или никаб и во Белгија никој нема да има право да го сокрие своето лице до таа мера да не може да биде идентификуван. Жените со бурка или никаб нема да можат да се возат со автобус, да се шетаат по улица или да посетуваат било какви јавни установи. Приврзаниците на ваквата забрана сметаат дека бурката е симбол на поробување на жената во исламот и претставува кршење на нивното достоинство.
| | веќе видена | слични

Останато

ДА Кристина, можат да живеат поубаво. Затоа ајде на 30 септември да избереме ЗА европска Македонија. За нашите деца, за идните генерации! #ИзлезиЗА
сите 140 | | | веќе видена

Во 23 часот и 6 минути заврши рочиштето во Кривичниот суд за „крвавиот четврток". Во судскиот процес кој траеше 13 часа последен сведочеше актуелниот директор ...
сите 199 | | | веќе видена

Доколку пратениците од опозицијата одбијат да гласаат за уставни измени во согласност со Преспанскиот договор, во случај на референдумот да има цензус и ...
сите 92 | | | веќе видена

Соопштение од Центар за комуникации на ВМРО-ДПМНЕ Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски и потпретседателот на ВМРО-ДПМНЕ Владо Мисајлоски денеска ...
сите 218 | | | веќе видена

Не постои држава на која што Уставот ѝ е подготвуван од соседите. Гласачите мора да ги знаат вистинските факти за да донесат правилна лична одлука на 30-ти ...
сите 124 | | | веќе видена

Михаил Рот, државниот министер задолжен за Европа во рамките на министерството за надворешни работи на Сојузна Република Германија, придружуван од германскиот ...
сите 45 | | | веќе видена

Успех за Овен, Бик се додворува на Близнаци, Ракот ужива со Скорпија, добри аспекти за Лав, Девица победува Риба, Терезија во љубов со Јарец, на Стрелецот ...
сите 65 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Во Белгија за носење бурка - седум дена затвор

Од:
До кого (е-маил):
Порака: