Нелоски: ВМРО-ДПМНЕ е секогаш подготвена за избори


2 копии

Владимир Нелоски, член на Извршниот комитет на ВМРО-ДПМНЕ вчера во гостување во Централниот дневник на 1ТВ истакна дека ВМРО-ДПМНЕ како најголема партија во Република Македонија, секогаш е подготвена за избори, додавајќи дека бараат предвремени парламентарни избори заедно со претседателските избори бидејќи сметаат дека СДСМ повторно ќе изврши изборен фалсификат како на референдумот кога се случуваше неколку лица да гласаат за помалку од 5 секунди. Тој додаде дека ВМРО-ДПМНЕ повеќе од 1 година има ново раководство и нов начин на функционирање, нагласувајќи дека партијата има програма со која би можела да настапи на избори, а дел од програмата е претставена пред граѓаните на протесните маршови од страна на претседателот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски. ВМРО-ДПМНЕ веќе една година има ново раководство и нов начин на функционирање. Имаме програма, која дел е најавена на протесните маршови и на дел од собирите кои што ги правевме, вели Нелоски.
| | веќе видена | слични

Гостин во Централниот дневник на 1ТВ беше универзитетскиот професор Владимир Пивоваров, кој ја анализираше безбедносната ситуација по немирот во јавноста што го предизвикаа соопштенијата на МВР за акција за идентификување на можни организатори, логистичари и потенцијални извршители на терористички напад во земјава, но и на амбасадата на САД нивните државјани да внимаваат кога патуваат во Македонија. -Во секое општество ваква информација ја крева загриженоста на јавноста до највисок степен. Но претпоставувам дека МВР направило проценка дали е потребно во ваков момент да ја информира јавноста за ваквата закана. Претпоставувам дека имаат доволно сознанија, дека се водат истражни дејствија и затоа МВР во овој момент не излегува со детали, вели Пивоваров. Како што објаснува, амбасадите на САД ширум светот, секогаш кога нивните служби имаат доволен број сознанија им даваат конкретни упатства на своите граѓани, а кога заканата е извесна, дури им забрануваат да патуваат во одредена земја. Тој вели дека јавноста е ...
| | веќе видена | слични

Во Централниот дневник на 1ТВ, уредникот Сашо Ордановски, кој во седиштето на НАТО во Брисел известуваше за првите чекори на Северна Македонија во Алијансата на самитот на министрите за одбрана, ги пренесува впечатоците. Како што раскажува, министерката за одбрана Радмила Шекеринска учествуваше на редовниот состанок на министрите за одбрана на Северноатлантскиот Совет, највисокото тело на НАТО, кое се состанува по два пати годишно на ниво на министри за одбрана и за надворешни работи. Годинава, 70-годишнината од основањето на најголемата безбедносна алијанса на светот која во моментов покрива над милијарда луѓе, ќе се обележи во Лондон, каде што е потпишан Договорот за НАТО. -Напорите се зад сцената Македонија да заврши со ратификацијата во парламентите на земјите членки за да може да биде примена во полно светло, бидејќи сега учествуваме на состаноците, но немаме право на глас, вели Ордановски. Целиот разговор со него можете да го погледнете во видеото од Централниот дневник. 
| | веќе видена | слични

Од седиштето на НАТО во Брисел линковски во Централниот дневник на 1ТВ се јави уредникот Сашо Ордановски, кој извести за првиот ден на Република Северна Македонија во Алијансата. Како што рече, министерката за одбрана и вицепремиерка Радмила Шекеринска била практично ѕвезда на настанот, а од неа барале интервјуа голем број странски новинарски екипи. -Беше поздравена неколку пати од генералниот секретар на НАТО Јенс Столтенберг, имаше десетина билатерални средби кои продолжуваат и утре. Северна Македонија беше во центарот на вниманието на Алијансата од разбирливи причини. Ова не е значаен ден само за нашата држава, туку како што подвлекуваат сите, и за НАТО, бидејќи треба да ја прими 30-тата членка, која доаѓа од балканскиот регион, кој некогаш беше синоним за нестабилност, а сега со приемот на Северна Македонија се повеќе станува синоним за стабилност, вели Ордановски. Како што додава, Шекеринска имала оптимистична средба со грчкиот министер за одбрана, со кого договарале не само билатерална, туку и ...
| | веќе видена | слични

Во Централниот дневник на 1ТВ линковски од Брисел се јави уредникот Сашо Ордановски, кој известува што се очекува таму утре со првото седнување на вицепремиерката и министерка за одбрана Радмила Шекеринска на столчето на НАТО. Како што вели, Република Северна Македонија е ѕвезда на настанот и колеги странски новинари бараат изјави дури и од екипата на 1ТВ. -Столтенберг, со посебно избрани зборови, уште во најавата го поздрави настанот што треба да се случи утре. Тој ќе ја дочека Шекеринска во 11 часот пред самата зграда и ќе ја внесе во салата каде што ќе се одржуваат средбите на Советот на НАТО, највисокото тело на Алијансата, пренесува Ордановски. Како што додава, Советот на НАТО се состанува два пати во годината на ниво на министри за одбрана и два пати на ниво на министри за надворешни работи, а на неколку години и на ниво на претседатели на држави или влади. На овие средби се дебатира за клучната политика на НАТО, но не само во стратегиска, туку и во оперативна смисла. -На овој состанок, фокусот на ...
| | веќе видена | слични

Останато

Судењето за изборни нерегуларности „Титаник“ продолжува на 5 март поради отсуство на обвинетиот Кирил Божиновски. На денешното рочиште требаше да бидат ...
сите 87 | | | веќе видена

Преговорите за евентуалната голема предизборна македонско албанска коалиција се пред самиот финиш и се водат интензивно и со БЕСА но и со останатите коалициски ...
сите 175 | | | веќе видена

Околу 10.000 демонстранти маршираа во германскиот град Ханау за да оддадат почит на деветмината кои пред четири дена беа убиени од антиисламски екстремист. ...
сите 108 | | | веќе видена

Струмичани му одадоа почит на трагично загинатиот претседател Борис Трајковски. Пред споменикот Македонија подигнат во негова чест, голем број граѓани, негови ...
сите 78 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Нелоски: ВМРО-ДПМНЕ е секогаш подготвена за избори

Од:
До кого (е-маил):
Порака: