Неликвидност – Контролорски поглед на неликвидноста

Во секоја компанија која настојува да биде конкурентна на пазарот, приходите се апсолутен императив и единица мерка за успех. Сите корпоративни и индивидуални цели се насочени кон растот на приходите и сите успеси се мерат преку нив. Всушност, нема ништо лошо во сето ова, сè додека не завладее (погрешно) мислење дека приходите се светиот грал со чудотворна моќ за заштита од сите зла. Во тој момент настанува „магичниот круг“ односно замката која може да ја наруши финансиската стабилност и ликвидност на компанијата. Понатамошното задолжување претставува само дополнителен капитален трошок. Доколку новопреземените акции не резултираат со повисоки приходи и рентабилност од досегашните без дополнителни задолжувања, проблемите само ќе се зголемат бидејќи добивката се намалува а задолженоста се зголемува. Кредитните институции имаат поголем приоритет при наплата од бизнис доверителите и тоа е дополнителна причина за успорување на текот на парите. На овој начин размислуваме и ние, нашите клиенти, нивните клиенти, ...
| | веќе видена | слични

Останато

Американските пилоти имале час до два за едукација за летање со новиот боинг 737 мах 8 , кој во последната половина година учествуваше во две авионски несреќи. ...
сите 181 | | | веќе видена

Според партиското соопштение, Мицкоски на средбата со соговорниците ја истакна лошата состојба во која се наоѓа Република Македонија и граѓаните, поради лошие ...
сите 243 | | | веќе видена

Претседателот на Европскиот Совет, Доналд Туск попладнево изјави дека е можно „кусо одлагање“ на повлекувањето на Велика Британија, но само под услов ...
сите 227 | | | веќе видена

Началникот на полицијата во Нов Зеланд, Мајк Буш изјави денеска дека напаѓачот од Красјтчрч имал намера да изврши уште еден напад. Според полицијата, Тарант ...
сите 214 | | | веќе видена

Откако скопскиот Кривичен суд му одреди куќен притвор на поранешниот градоначалник на Карпош, Стевчо Јакимовски, од неговата партија ГРОМ, денеска реагираа ...
сите 186 | | | веќе видена

Како што најавија од опозицискиот Сојуз за Србија (СзС) денеска пред зградата на општина Гроцка, во близина на Белград, се одржа протест со цел разрешување од ...
сите 212 | | | веќе видена

-После подолг временски период, Македонија се врати на вистинската патека на европеизација и демократизација, знаете дека долги години бевме заробена држава, ...
сите 102 | | | веќе видена

Со професорката и идна претседателка на Република Македонија на политичкото собрание на Европската Народна Партија. За интересите на граѓаните,за правдата и ...
сите 128 | | | веќе видена

Премиерот Зоран Заев денеска изјави дека нема најави за нова амнестија. Како што рече Заев, Законот за амнестија на обвинети за настаните од 27 април, беше ...
сите 148 | | | веќе видена

Советот за стабилизација и асоцијација денеска во Брисел на петнаесеттиот состанок помеѓу Република Северна Македонија и Европската Унија ги поздрави ...
сите 110 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Неликвидност – Контролорски поглед на неликвидноста

Од:
До кого (е-маил):
Порака: