Милошоски до Заев: Кога веќе се јавивте за збор мислевме ќе ја отфрлите Тиранската платформа


3 копии

Во Република Македoнија 60 дена имаме маса на народ кој што протестира и е незадоволен. Во Република Македонија имаме една многу поларизирана ситуација најмалку што треба да се направи е било како чекор надвор од Деловникот и надвор од законите, потенцираше пратеникот Антонио Милошоски на денешната Собранска седница. -Кога господинот Заев за прв пат побара збор да се обрати тука до пратениците имавме малку надеж дека ќе каже дека ја отфрли Платформата заверена во кабинет на премиер на туѓа држава. Имавме малку надеж дека ќе упати апел до пратениците до победничката коалиција да ја дадат наивната поддршка ако има желба за власт, само со цел Република Македонија да не биде уценета и редефинирана, нагласи Милошоски. Тој на Зоран Заев му порача доколку тој е уценет да не ја уценува цела Република Македонија. -Ако сте вие заложник на некаков направен постизборен договор или на некој судски случаи немојте Република Македонија да ја ставате во заложништво. Влогот во оваа држава на секој политичар, посебно на ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Неуставниот, незаконскиот и нелогичниот избор на Талат Џафери е прв ваков тежок преседан во историјата на Македонија, рече вчера пратеникот од ВМРО-ДПМНЕ, Антонио Милошоски. Според него овој преседан значи погазување на процедурата и правото, само да се задоволат нечии политички, лични или партиски амбиции. „Политичките партии без разлика дали се во опозиција или на власт, треба да имаат принципи. Тие треба да се засновани на Уставот, законот и Деловникот, доколку сакаме Македонија да биде стабилна држава која може да напредува и да работи во интерес на граѓаните. Секој чекор кој оди во насока на демонстрирање на политичко насилие, без притоа да се почитуваат овие принципи, само ќе ја одолговлекуваат политичката криза, а тоа не е во интерес на државата и граѓаните“ – кажа Милошоски.
| | веќе видена | слични
10 копии

Неуставниот, незаконскиот и нелегалниот избор на Талат Џафери е прв ваков голем тежок преседан во историјата на Македонија, кој значи погазување на процедурата, на правото и на демократијата се со цел да се задоволат некои лични, политички или партиски амбиции. Ова денеска во изјава пред Собрението го порача пратеникот на ВМРО-ДПМНЕ Антонио Милошоски. – Политичите партии без разлика дали се во опозиција или се на власт треба да имаат принципи кои се засноваат на Уставот, на Деловникот и законите доколку сакаме Македонија да биде стабилна држава која што ќе може да напредува и да работи во интерес на граѓаните, рече Милошоски. Нагласи дека и пред да се случи незаконскиот чин, а и сега укажувале дека секој чекор што оди во насока на демонстрирање на политичко насилие без да се почитуваат Уставот, процедурите, законите и Деловникот само ќе ја одоговлекува политичката криза и не е во интерес ниту на државата, ниту на граѓаните како носители на нејзиниот суверенитет. – Коалицијата „За подобра Македонија“ и сите ...
| | веќе видена | слични
4 копии

Македонија нема да биде двонационална држава. Нема да ги менуваме државните симболи, изјавил лидерот на СДСМ, Зоран Заев во интервју за бугарската агенција БГНЕС. Тој во интервјуто вели дека очекува во Македонија демократските процеси да се движат во согласност со Уставот, деловникот на Собранието и законите на Македонија. Тоа значи новоизбраниот претседател на Собранието да добие печати, да биде прогласен за избран во Службен весник, а потоа да го пушти писмото до претседателот Ѓорге Иванов за давање мандат на новиот кабинет. „Ова се работите што секој нормален човек ги сака во нашата Македонија. Сепак, ова е можно со многу трпение, бидејќи нашиот политички противник не е подготвен да ја предаде власта. И денес го опструираше новиот претседател да не почне да ги исполнува своите обврски. Нашите противници сфаќаат дека има демократски избран претседател. Честитки дојдоа од целиот свет – од ЕУ, од САД. Но, за жал, не можам да кажам дека нема да прават пречки. Сепак, прашањето ќе биде решено преку легални ...
| | веќе видена | слични

Република Македонија нема да биде двонационална држава, таа ќе остане таква каква што е и никој нема да наметнува странски интереси, вели претседателот на СДСМ, Зоран Заев во интервју за бугарската агенција БГНЕС . - Правото на протест е загарантирано во секоја демократска држава. Поради оваа причина минатиот четврток одговорив на сите прашања на опонентите од ВМРО-ДПМНЕ. Јасно одговорив дека сè што ќе правиме ќе биде во интерес на интегритетот на Македонија и во согласност со Уставот. Република Македонија нема да биде двонационална држава, таа ќе остане таква каква што е. Никој нема да наметнува странски интереси. Во однос на „Тиранската платформа”, тука станува збор само за преговори меѓу политичките партии за формирање влада. Сè што ќе прави владата ќе биде во интерес на сите нејзини граѓани и на Република Македонија - изјави Заев. Тој рече дека очекува демократските процеси да се движат во согласност со Уставот, Деловникот на Собранието и законите на Македонија, а тоа значи новоизбраниот претседател на ...
| | веќе видена | слични
5 копии

Македонија нема да биде двонационална држава. Нема да ги менуваме државните симболи. Бугарија отсекогаш имала принципиелна позиција и пријателски однос кон нас. Ова се ставови на претседателот на Социјалдемократскиот сојуз, Зоран Заев, дадени во интервју за бугарската агенција БГНЕС. „Очекувам во Македонија демократските процеси да се движат во согласност со Уставот, деловникот на Собранието и законите на Македонија. Тоа значи новоизбраниот претседател на Собранието да добие печати, да биде прогласен за избран во Службен весник, а потоа да го пушти писмото до претседателот Ѓорге Иванов за давање мандат на новиот кабинет. Ова се работите што секој нормален човек ги сака во нашата Македонија. Сепак, ова е можно со многу трпение, бидејќи нашиот политички противник не е подготвен да ја предаде власта. И денес го опструираше новиот претседател да не почне да ги исполнува своите обврски. Нашите противници сфаќаат дека има демократски избран претседател. Честитки дојдоа од целиот свет – од ЕУ, од САД. Но, за жал, ...
| | веќе видена | слични

„Очекувам демократските процеси во државата да се одвиваат во согласност со Уставот, деловникот и со законите. Тоа значи новоизбраниот претседател на Собранието да ги добие печатите, неговиот избор да биде објавен во „Службен весник“ и потоа тој да испрати писмо до претседателот Ѓорге Иванов за да го даде мандатот за формирање нова влада“, изјавил лидерот на СДСМ, Зоран Заев, за бугарската новинска агенција БГНЕС . Заев вели дека за ова треба многу трпение, бидејќи политичкиот противник не е подготвен да ја предаде власта, иако изборот на новиот спикер бил поздравен од Европската Унија и од Соединетите Американски Држави. Тој го повторил партискиот став дека СДСМ е против промената на уставното име и на државните симболи. Мета
| | веќе видена | слични

Ова денеска во изјава пред Собрението го порача пратеникот на ВМРО-ДПМНЕ Антонио Милошоски. - Политичите партии без разлика дали се во опозиција или се на власт треба да имаат принципи кои се засноваат на Уставот, на  Деловникот и законите доколку сакаме Македонија да биде стабилна држава која што ќе може да напредува и да работи во интерес на граѓаните, рече Милошоски. Нагласи дека и пред да се случи незаконскиот чин, а и сега укажувале дека секој чекор што оди во насока на демонстрирање на политичко насилие без да се почитуваат Уставот, процедурите, законите  и Деловникот само ќе ја одоговлекува  политичката криза и не е во интерес ниту на државата, ниту на граѓаните како носители на нејзиниот суверенитет. - Коалицијата „За подобра Македонија“ и сите пратеници коишто ја претставуваат  како претставници на граѓаните и на народот  многу единствено и многу едногласно  дојде до овие заклучоци бидејќи лесно се гледаат и преку читање на Деловникот и законите и Уставот. Цениме дека како политичка коалиција треба ...
| | веќе видена | слични

– Политичите партии без разлика дали се во опозиција или се на власт треба да имаат принципи кои се засноваат на Уставот, на Деловникот и законите доколку сакаме Македонија да биде стабилна држава која што ќе може да напредува и да работи во интерес на граѓаните, рече Милошоски. Нагласи дека и пред да се случи незаконскиот чин, а и сега укажувале дека секој чекор што оди во насока на демонстрирање на политичко насилие без да се почитуваат Уставот, процедурите, законите и Деловникот само ќе ја одоговлекува политичката криза и не е во интерес ниту на државата, ниту на граѓаните како носители на нејзиниот суверенитет. – Коалицијата „За подобра Македонија“ и сите пратеници коишто ја претставуваат како претставници на граѓаните и на народот многу единствено и многу едногласно дојде до овие заклучоци бидејќи лесно се гледаат и преку читање на Деловникот и законите и Уставот. Цениме дека како политичка коалиција треба да ги застапуваме интересите на граѓаните и на народот, бидејќи како политичка партија ...
| | веќе видена | слични

Останато

Дури и ако Ставрос Теодоракис, основач и лидер на партијата То Потами(Река), се воздржи од гласање за Преспанскиот договор, како што објави синоќа, грчката ...
сите 471 | | | веќе видена

На синоќешното гласање доверба во грчкиот Парламент, Алексис Ципрас со 151 гласа „за“, доби поддршка за неговата влада. Од пратениците, 148 гласаа „против“, а ...
сите 723 | | | веќе видена

По одлуката на британскиот Парламент за отфрлање на Договорот за Брегзит, ЕУ би можела да се согласи на одлагање на истапувањето на Велика Британија од ...
сите 361 | | | веќе видена

Правилната форма на државјанството напишано на личните документи на албански јазик треба да биде државјанство „на Македонија“ („E Maqedonisë”), а не како што ...
сите 106 | | | веќе видена

Портпаролот на Бачев, Христијан Мицкоски бадијала се дообјаснува, нека се спрема за пораз на какви било избори Мицкоски повторно си ги дообјаснува своите ...
сите 248 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Милошоски до Заев: Кога веќе се јавивте за збор мислевме ќе ја отфрлите Тиранската платформа

Од:
До кого (е-маил):
Порака: