Милошоски за позиции на пратениците од ВМРО-ДПМНЕ


2 копии

(ФБ статус на пратеникот на ВМРО-ДПМНЕ, Антонио Милошоски) Пратениците од коалицијата “За подобра Македонија” денес во Собранието ги реафирмираат следните позиции: • секој Пратеник има мандат и должност да го почитува и штити Деловникот на Собранието, Законите и Уставот на Република Македонија • Ниедна политичка амбиција на политичар или политичка партија не дава за право за кршење на Деловничката процедура како дел од демократијата во Собранието • Обидот за избор на Претседател на Собранието со кршење на Деловникот и Законите е неле гален и ниеден политички притисок тоа не може да го покрие • Против пратениците Мухиќ и Мисовски, кои превземаа неделовнички дејствија и предизвикаа политичко насилство, ќе поднесеме кривични пријави до надлежните институции • На Македонија во овие тешки и многу чувствителни моменти не и потребен нелегален Претседател на Собранието, нелегална Влада и создавање на тешки политички преседани со формирање на паралелни институции спротивни на Уставот кои можат да предизвикаат штетни ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Неуставниот, незаконскиот и нелогичниот избор на Талат Џафери е прв ваков тежок преседан во историјата на Македонија, рече вчера пратеникот од ВМРО-ДПМНЕ, Антонио Милошоски. Според него овој преседан значи погазување на процедурата и правото, само да се задоволат нечии политички, лични или партиски амбиции. „Политичките партии без разлика дали се во опозиција или на власт, треба да имаат принципи. Тие треба да се засновани на Уставот, законот и Деловникот, доколку сакаме Македонија да биде стабилна држава која може да напредува и да работи во интерес на граѓаните. Секој чекор кој оди во насока на демонстрирање на политичко насилие, без притоа да се почитуваат овие принципи, само ќе ја одолговлекуваат политичката криза, а тоа не е во интерес на државата и граѓаните“ – кажа Милошоски.
| | веќе видена | слични

Новиот собраниски претседател, Талат Џафери, утрово дошол на работа директно во претседателскиот кабинет и таму го почнал работниот ден: прв гостин амбасадорот на ЕУ Клучевите од кабинетот предадени на новиот претседател на Собранието, Талат Џафери и прв гостин кај него е амбасадорот на ЕУ, Самуел Жбогар. Како што неофицијално дознаваме, поранешниот претседател на парламентот, Трајко Вељаноски, уште вчеравечер почнал да ги изнесува неговите лични работи од претседателскиот кабинет и тој набрзо бил ослободен за работа на неговиот наследник. Талат Џафери утрово влегол директно во претседателскиот кабинет и таму го почнал работниот ден. Уште во утринското соопштение, СДСМ потенцираше дека „институциите и вработените во нив се должни да овозможат спроведување на мнозинската волја на граѓаните“. „Неопходно е новиот претседател на Собранието, избран на законски и легитимен начин, целосно да ги преземе одговорностите. Врвен државен интерес е мирен трансфер на власта и формирање на ковата реформска Влада и тоа ...
| | веќе видена | слични

Наместо состојбата во Македонија да се движи кон смирување и дијалог, таа повторно е препуштена на растечката „култура на длабока поделеност“ Еден ден по заминувањето на американскиот функционер Хојт Брајан Ји, кој ја истакна потребата од дијалог, меѓупартиските обвинувања продолжуваат со несмалена жестина, а на новиот спикер не му е дозволено користење на претседателскиот кабинет. По крвавиот четврток, наместо состојбата во Македонија да се движи кон смирување, таа повторно е препуштена на растечката „култура на длабока поделеност“. Централниот комитет на ВМРО-ДПМНЕ синоќа одржал седница на која расправал за актуелната политичка состојба, и како што соопшти партијата, го осудил нелегалниот обид за избор на претседател на Собранието, со насилство врз Уставот, законите и деловникот. ЦК смета дека обидот за воспoставување на нелегални институции би направил преседан кој во иднина може да се злоупотреби, да стане вообичаена практика и на тој начин да се суспендира волјата на граѓаните изразена на избори. Од ...
| | веќе видена | слични
9 копии

Пратеникот Антонијо Милошоски, запрашан што за него значи поддршката на САД и ЕУ за Талат Џафери, изјави дека процедурите во Собранието не се должни да ги штитат луѓе кои не се дел од Собранието. Милошоски во изјава за новинарите пред Законодавниот дом истакна и дека стабилна РМ значи стабилни политичари и политички партии кои ќе го почитуваат Уставот и законите. За наредните чекори, рече дека ќе известат по координација.
| | веќе видена | слични
10 копии

Неуставниот, незаконскиот и нелегалниот избор на Талат Џафери е прв ваков голем тежок преседан во историјата на Македонија, кој значи погазување на процедурата, на правото и на демократијата се со цел да се задоволат некои лични, политички или партиски амбиции. Ова денеска во изјава пред Собрението го порача пратеникот на ВМРО-ДПМНЕ Антонио Милошоски. – Политичите партии без разлика дали се во опозиција или се на власт треба да имаат принципи кои се засноваат на Уставот, на Деловникот и законите доколку сакаме Македонија да биде стабилна држава која што ќе може да напредува и да работи во интерес на граѓаните, рече Милошоски. Нагласи дека и пред да се случи незаконскиот чин, а и сега укажувале дека секој чекор што оди во насока на демонстрирање на политичко насилие без да се почитуваат Уставот, процедурите, законите и Деловникот само ќе ја одоговлекува политичката криза и не е во интерес ниту на државата, ниту на граѓаните како носители на нејзиниот суверенитет. – Коалицијата „За подобра Македонија“ и сите ...
| | веќе видена | слични
2 копии

ВМРО-ДПМНЕ и Коалицијата за подобра Македонија ќе поднесе кривични пријави за пратениците Ферид Мухиќ и Горан Мисовски кои превземаа неделовнички дејствија и предизвикаа политичко насилство. Ова е една од позициите кои ги објави Антонио Милошоски по кооринативниот состанок кој попладнево беше одржан во кабинетот на Трајко Вељановски. Коалицијата за подобра Македонија смета дека за стабилна држава која ќе напредува и ќе работи во интерес на граѓаните неопходно е политичките партии да имаат принципи засновани на Уставот, законите и Деловникот. На Македонија во овие тешки и многу чувствителни моменти не и е потребен нелегален Претседател на Собранието и нелегална Влада, ниту формирање на паралални институции спротивни на Уставот, напиша Милошоски. Според ВМРО-ДПМНЕ изборот на Талат Џафери е прв тежок преседан во историјата на Македонија. Секој незаконски чин што оди во насока на демонстрирање политичко насилство, без да се почитуваат процедурите, само ќе ја одолжува политичката криза и не е во интерес ниту на ...
| | веќе видена | слични
5 копии

Пратеничката група на ВМРО-ДПМНЕ денеска во кабинетот на претседателот на Парламентот ги реафирмира позициите дека обидот за избор на претседател на Собранието со кршење на Деловникот и Уставот е нелегитимен. На состанокот е присутен поголем дел од пратеничката група на ВМРО-ДПМНЕ и коалицијата „За подобра Македонија“, како и лидерот на партијата Никола Груевски и досегашниот претседавач со конститутивната седница Трајко Вељаноски. Пратеникот Антонио Милошоски на својот фејсбук профил објави дека со пратениците од коалицијата „За подобра Македонија“ ги реафирмираат позициите меѓу кои и дека обидот за избор на претседател на Собранието со кршење на Деловникот и законите е нелегален и ниеден политички притисок тоа не може да го покрие. - Против пратениците Мухиќ и Мисовски, кои превземаа неделовнички дејствија и предизвикаа политичко насилство, ќе поднесеме кривични пријави до надлежните институции. На Македонија во овие тешки и многу чувствителни моменти не и потребен нелегален претседател на Собранието, ...
| | веќе видена | слични

Ова денеска во изјава пред Собрението го порача пратеникот на ВМРО-ДПМНЕ Антонио Милошоски. - Политичите партии без разлика дали се во опозиција или се на власт треба да имаат принципи кои се засноваат на Уставот, на  Деловникот и законите доколку сакаме Македонија да биде стабилна држава која што ќе може да напредува и да работи во интерес на граѓаните, рече Милошоски. Нагласи дека и пред да се случи незаконскиот чин, а и сега укажувале дека секој чекор што оди во насока на демонстрирање на политичко насилие без да се почитуваат Уставот, процедурите, законите  и Деловникот само ќе ја одоговлекува  политичката криза и не е во интерес ниту на државата, ниту на граѓаните како носители на нејзиниот суверенитет. - Коалицијата „За подобра Македонија“ и сите пратеници коишто ја претставуваат  како претставници на граѓаните и на народот  многу единствено и многу едногласно  дојде до овие заклучоци бидејќи лесно се гледаат и преку читање на Деловникот и законите и Уставот. Цениме дека како политичка коалиција треба ...
| | веќе видена | слични

Пратеничката група на ВМРО ДПМНЕ денес најавија кривични за Мухиќ и Мисовски, затоа што превземале неделовнички дејствија со што се предизвика политичкото насилство во четвртокот. Пратеничката група на ВМРО ДПМНЕ денес најавија кривични за Мухиќ и Мисовски, затоа што превземале неделовнички дејствија со што се предизвика политичкото насилство во четвртокот. Внатре во Кабинетот на Претседателот на Собранието беа поголемиот дел од пратеничката група меѓу кои и претседавачот со конститутивната собраниска седница Трајко Вељаноски, кој заедно со претседателот на ВМРО-ДПМНЕ Никола Груевски и со Емил Димитриев разговараа со пратениците од коалицијата За подобра Македонија. Денес ги реафирмираат нивните понатамошни позиции. Тие јасно дадоа до знаење дека секој пратеник има должност да го почитува и штити Деловникот, Уставот и Законите и дека ниедна политичка амбиција или Платформа заверена во друга држава не дава право кршење на Деловничката процедура како дел од ...
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Ако се суди по настапите на партиските лидери, на вчерашните претседателски избори победија сите. „Стево, честитам за победата во првиот круг.“ – изјави првиот ...
сите 391 | | | веќе видена

Општина Струга е држава во мало. Има долга традиција на различни вери и етнички заедници, но соживотот секогаш бил по мерка. Вака ја замислувам и нашата земја, ...
сите 171 | | | веќе видена

Снимките од пожарот во Богородичната црква во Париз сите граѓани на Русија ги гледаа со солзи во очите, руските компании се подготвени да се приклучат на ...
сите 24 | | | веќе видена

Според податоците на државната изборна комисија победи  кандидатот на СДСМ Стево Пендаровски со околу 4 ипол илјади гласови, по што и дефинитивно Македонија ...
сите 187 | | | веќе видена

Како што почна така и заврши изборниот ден во четирите општини од крајниот исток на државата. Во Делчево до 18:30 часот во мирна и демократска атмосфера своето ...
сите 221 | | | веќе видена

На фер, слободни и демократски избори победи Стево Пендаровски во првиот изборен круг. Победата на Пендаровски во првиот круг најавува уште поголема поддршка ...
сите 332 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Милошоски за позиции на пратениците од ВМРО-ДПМНЕ

Од:
До кого (е-маил):
Порака: