Неколку совети за да оставите добар впечаток кај гостите.

За менто Секогаш научи го менито, бидејќи гостите очекуваат да го знаеш и ќе те прашуваат работи од него. Менито треба да го дадеш отворено, од десната страна на гостинот и секогаш во неговите раце. Давај совети, твои сугестии и земај конкретни нарачки. Секогаш ја служиме правата порција директно на правиот гостин и никогаш не прашуваме кој што порачал! Порачките од менито одат по следниов редослед: Предјадења, Салати, Главни јадења и десерти. Откога ќе им го објасниш менито на гостите, прашај ги дали се спремни да порачаат. Никогаш не заборавај да прашаш за пиење пред јадење. Исто така не заборавај да препорачаш јадење на гости кои не можат да се одлучат. Униформи Униформата треба секогаш да биде беспрекорна. Така оставаш добар впечаток и се идентификуваш во клубот. Беџот мора секогаш да го носиш. Било каков накит не е дозволен. Чевлите мора секогаш да ти бидат чисти и пристојни. Изрази кои се употребуваат со гости Секогаш е многу важно да се почитуваат гостите. Кога му приоѓаш на гостин, секогаш поздрави ...
| | веќе видена | слични

Останато

Албанскиот аналитичар Арсим Зеколи, кој најави дека ќе го бојкотира референдумот за промена на името, сега предвидува црно сценарио на 30-ти септември. Тој ...
сите 17 | | | веќе видена

Најмоќната земја-членка на Европската Унија, Германија, реши целосно да се вложи за успех на референдумот. Министерот за Европа, Михаел Рот, во краткиот ...
сите 91 | | | веќе видена

Припадниците на Министерството за внатрешни работи во Белград заплениле 34,3 килограми марихуана и уапсиле црногорски државјанин З.М. поради постоење на ...
сите 123 | | | веќе видена

Даут-пашин амам во Скопје беше местото каде се собраа за да одговорат на прашањето „Зошто Европа?“. Опкружен од сликите на Адем Кастрати, германскиот министер ...
сите 136 | | | веќе видена

Претседателот на Собранието на Република Македонија Талат Џафери, денеска оствари средба со потпретседателот на Европскиот парламент од Грција, Димитриос ...
сите 134 | | | веќе видена

Актерската екипа од општински народен театар „Невена Коканова“ од Дупница, Бугарија, со претставата „Хотел меѓу овој и оној свет“, беше изведена пред ...
сите 50 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Неколку совети за да оставите добар впечаток кај гостите.

Од:
До кого (е-маил):
Порака: