Како да го негувате божиќното цвеќе

Божиќната ѕвезда (Euphorbia pulcherrima) е совршен подарок за божиќните празници, бидејќи е специфична и препознатлива по тоа што цвета околу Божиќ. Со своите преубави цветови таа ќе го разубави вашиот дом за празниците. Но за да уживате во нејзината убавина, треба правилно да ја негувате. Најчесто божиќното цвеќе го купувате расцветано, а кога ќе паднат неговите црвени листови и ќе прецвета, треба да го преместите во малку постудена просторија и да престанете да го налевате. По периодот на мирување, ова цвеќе ќе биде подготвено за новата сезона ако добро го негувате. Додека цвета, растението треба да го чувате во малку постудена просторија, на температура од 12 до 14 Целзиусови степени, затоа што во потопла просторија брзо ќе прецвета. Растението го бара најсветлото место (на прозорецот) и влажен воздух, а тоа се однесува на централното греење каде што температурата е повисока. Кога ќе прецвета, односно кога ќе му отпадне цветот, растението можете да го префрлите во малку постудена просторија. Најпогодна ...
| | веќе видена | слични

„Охрид од мојот прозорец“ фотографии направени од охриѓанката Поликсена Тунтева. Професорката во пензија речиси секојдневно на социјалната мрежа „Фејсбук“ споделува фотографии од прекрасниот Охрид од познатото Сараиште , каде и живее.
| | веќе видена | слични

Останато

Рашела Мизрахи, која вчера рано наутро беше разрешена од министерка за труд и социјална политика, и беше постојано мета на антисемитски напади од лица блиски ...
сите 182 | | | веќе видена

Пратениците упатија пораки до граѓаните за кого да ја дадат довербата на 12 април. Пратеникот Никола Мицевски од ВМРО-ДПМНЕ изјави дека граѓаните не треба да ...
сите 169 | | | веќе видена

Пратеничката Лилјана Поповска од ДОМ го обезбедила последниот глас што недостигаше за донесување на Законот за јавно обвинителство, кој денеска беше усвоен со ...
сите 183 | | | веќе видена

Претседателот на Европски совет Шарл Мишел вечерва организира неформална вечера за лидерите од Европската Унија и од Западен Балкан. Според него состанокот е ...
сите 596 | | | веќе видена

“Доцнам зошто бев физички нападнат од затворски слубежници” – рече обвинетиот  во “Рекет” Бојан Јовановски при влезот во судницата обраќајќи се на новинарите. ...
сите 325 | | | веќе видена

Вардар одигра перфектен меч против Мотор Запорожје и го обезбеди пласманот во осминафиналето на Лигата на шампионите, но за таа брилијатна партија дојдоа и ...
сите 202 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Како да го негувате божиќното цвеќе

Од:
До кого (е-маил):
Порака: