Маска од јаболка против стареење

Познато е дека јаболката се полни со витамини посебно со А,Ц и Е, кои го штитат организмот од слободните радикали кои се одговорни за стареење на кожата. Освен овие јаболкото содржи пектин кој ја омекнува и смирува кожата и Малеска киселина која служи како пилинг. Јаболката имаат антиоксидантно и тонифицирачко дејство,а освен ова ги штитат капиларите од пукање. Маска од јаболка за нормална кожа Земете 2 кг јаболка измелете ги заедно со се кората и смесата ставете ја на собна температура околу 8 часа. Потоа од смесата ставете на чиста газа и залепете ја на деловите на вашето тело (деколте, врат, лице или дланки) оставете ја да делува околу 20 минути Потоа извадете ги облогите и измијте се со вода во која ќе ставите 20 капки етерично масло од невен и камилица. Ова дополнително ќе ви ја омекне кожата. Маска за сува кожа Потребно ви е една жолчка од јајце и 3 лажици изрендани јаболка. Измешајте ги јаболката со жолчката од јајцето и маската нанесете ја на влажно лице. Оставете ја да делува 30 минути, а потоа ...
| | веќе видена | слични

Во текот на летото на нашата кожа и треба дополнителна нега. Сончевите зраци во комбинација со потта, можат да бидат многу штетни за кожата. Заради тоа е многу важно таа правилно да биде негувана. Освен често миење на лицето со ладна вода и негово хидрирање со соодветни креми, повремено е потребно да се употребуваат и одредени состојки кои се едноставни, но корисни. Млекото е една од козметичките состојки кои можат да ја подобрат состојбата на сувата кожа. Млекото истовремено ја прави кожата хидрирана и затегната. Еве неколку ефектни начини како да се грижите за својата кожа користејќи млеко како главна состојка. Млеко за миење на лицето Миење на лицето со малку ладно млеко делува смирувачки и релаксирачки на вашето лице. Откако ќе се вратите дома, измијте го лицето само со вода, а потоа масирајте го лицето со ладно млеко околу 2 минути. Повторно исплакнете го и нанесете крема. Тоа ќе ја остави кожата хидрирана и чиста. Млако за чистење Наместо да користите вештачки млека за чистење на вашето лице, ...
| | веќе видена | слични

КАКО ДЕЈСТВУВА Тоа е мошне отпорен див цвет кој расте на ливадите и во градините. Мошне е ценет поради своето исцелително и смирувачко дејство. КАКО СЕ КОРИСТИ Тоникот за мрсна кожа подгответе го така што осум лажици венечни ливчиња од невен ќе прелиете со еден литар врела вода. Течноста оставете ја да отстои неколку часа, па прецедете ја и со помош на парче памук нанесете го на лицето.
| | веќе видена | слични

КАКО ДЕЈСТВУВА Овој вид на чај мошне често се користи во козметичката индустрија поради своите ароматични листови. Освен пријатниот мирис, тие имаат и освежително дејство. КАКО СЕ КОРИСТИ Направете само свој дезодоранс така што две вреќички од зелен чај ќе ги ставите во еден филџан јаболков оцет. По десет дена смесата прецедете ја и затворете ја во шишенце. Пред употреба една лажичка разредете со малку вода, па нанесете ја под пазувите со помош на вата.
| | веќе видена | слични

Останато

СДСМ треба јасно да каже дали имало грчка дипломатска интервенција после интервјуто на Зоран Заев или не? Дали тиражниот Екатимерини лаже кога вели дека откако ...
сите 157 | | | веќе видена

Конечно никој повеќе во светот нема да не спори, нема да не навредува и нема да не понижува. Никогаш повеќе ФИРОМ. Веќе сме Македонци со македонски народ, ...
сите 129 | | | веќе видена

Ако Мицкоски нема план за бојкот, има ли план ЗА европската иднина на Македонија? Македонија сега слободно дише и има еден план, стратешки план за влез во НАТО ...
сите 118 | | | веќе видена

Форумот за демократска Македонија оствари средба со Претседателот на Владата на Република Македонија, Зоран Заев, Вицепремиерот за европски прашања, Бујар ...
сите 40 | | | веќе видена

Како што пишуваат италијанските медиуми првиот човек на Јувентус Андреа Ањели знае која ќе биде следната ѕвезда која ќе пристигне во Торино. Познато е дека ...
сите 233 | | | веќе видена

Економската штета од ураганот Флоренс изнесува 44 милијарди долари, проценува компанијата Муди`с. Според компанијата, штетата е еквивалентна на земјотресот што ...
сите 123 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Маска од јаболка против стареење

Од:
До кого (е-маил):
Порака: