Недовршениот роман на Џејн Остин продаден за милион евра

Редок примерок на ракопис на британската писателка Џејн Остин (1775-1817) на една лондонска аукција во четвртокот е продаден за дури 850 илјади фунти или 970 илјади евра, што е трипати повеќе од очекуваното. Аукциската куќа Sotheby's, вредноста на незавршениот роман на славната британска писателка, авторката на многу популарните дела „Гордост и предрасуда“ и „Разум и чувства“, првично беше проценета на 200 до 300 илјади фунти, пренесува BBC Ракописот насловен „The Watsons“ („Вотсонови“), од приватен сопственик го купила една британска институција. Експерите за делата на Џејн Остин сметаат дека нејзината приказна за млада жена којашто се враќа во татковиот дом откако била воспитувана кај нејзината богата тетка, е напишан околу 1804 година/крај/ббц/сн
| | веќе видена | слични
3 копии

Ракописот од недовршениот роман на славната англиска писателка Џејн Остин, „Вотсонови“, е продаден на аукција во „Сотби“ на анонимен купувач за милион фунти. Цената по која е продаден ракописот од романот, кој беше во сопственост на еден од наследниците на Остин, е трипати повисока од почетната. На ракописот му недостасуваат првите 12 страници, кои биле продадени уште во текот на Првата светска војна за да се соберат пари за потребите на Црвениот крст и сега се наоѓаат во една библиотека во Њујорк. Во „Востонови“ се говори за животот на две сестри, ќерки не еден вдовец, кои сакаат богато да се омажат. Џејн Остин не го довршила романот, поради, како што се верува, смртта на нејзиниот татко.
| | веќе видена | слични

Недовршениот роман на Џејн Остин продаден за вртоглави милиони фунти... Недовршениот роман на Џејн Остин кој никогаш не бил објавен, продаден е за милиони фунти (повеќе од 70 милиони денари). Покојната британска писателка наводно не го довршила романот наречен The Watsons (Вотсонови) поради семејна трагедија. Дејството во романот се темели на приказна за две сестри, ќерки на вдовец кои сакаат добро да се омажат. Единствениот примерок од романот што постои е пишуван со рака, а бил во сопственост на еден од потомците на Џејн Остин. Романот е продаден на укција во Sotheby'su, а анонимниот купувач платил три пати повеќе од почетната цена. На ракописот му недостасувале првите 12 страници, кои се продадени за време на Првата светска војна за да се соберат пари за Црвен крст и сега се во книжарница во Њујорк. Се верува дека писателката престанала да работи на романот кога умрел татко и.
| | веќе видена | слични

Редок ракопис на славната британска писателка Џејн Остин дењновиве е продаден на аукција во Лондон за 993.250 фунти или 1.125.841 евра. Недовршениот роман на Остин, "Вотсонови", лондонската аукцијска куќа "Сотби" првобитно го проценила на 200.000 до 300.000 фунти. Се верува дека овој роман, во којшто се зборува за млада жена која се враќа кај татко и откако била одгледана од богата тетка, писателката ја напишала во 1804 година. Ракописот е особено битен, бидејќи е само еден од трите нацрт-романи на познатата писателка кои се сочувани до денес. Секоја страница од ракописот содржи белешки, измени и прецртани делови од текстот, велат во Сотби". Џејн Остин во текот на својот живот има напишано шест романи, од кои најпознатите се "Гордост и предрасуда" и "Разум и чувства", Ема", а според нејзините дела се снимени и филмови.
| | веќе видена | слични

Останато

Кандидатот за претседател, Стево Пендаровски денеска се повлече од учеството во Комитетот за интеграција на Република Северна Македонија во НАТО Алијансата. ...
сите 144 | | | веќе видена

Потпретседателот на Европската комисија, Франс Тимерманс претстави услови за одложување на брегзит и ги повика Британците да останат во царинската унија на ...
сите 242 | | | веќе видена

За право и правда во Македонија. Граѓаните не и веруваат на власта. Нема правда, ниту пак има мир. Една жена ветува промена. Таа е лицето на вистината, ...
сите 173 | | | веќе видена

,,Во Венецуела има над 20 000 кубански војници на важни локации . И навистина владеат. Имаме и колумбиски герилци , бунтовници кои контролираат делови ан ...
сите 131 | | | веќе видена

Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски е убеден во победа на претстојните претседателски избори. Партијата не размислува за бојкот, но вели не ја исклучува ...
сите 153 | | | веќе видена

„Веќе навикнати на фарсичноста со случаевите на СЈО и длабоко навлезени во кампањата за претседателските избори, оправдан е сомнежот дека пресудите се само ...
сите 45 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Недовршениот роман на Џејн Остин продаден за милион евра

Од:
До кого (е-маил):
Порака: