Недостигот на квалификувана работна сила се одразува на преработувачката индустрија

3 копии

Најголемо влијание врз ограничувањето на обемот на производство во преработувачката индустрија имаат недостигот на квалификувана работна сила ( 26,8 проценти), ...
| | веќе видена | слични
6 копии

Со 12 милиони евра во следните 10 години финансиски со по 500 илјади денари ќе се поддржуваат компаниите кои сакаат да вработуваат а немаат стручни кадри да ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Фото: Pexels Според оценката на раководителите на деловните субјекти, индикаторот на доверба во преработувачката индустрија во април 2019 година е зголемен за ...
| | веќе видена | слични

Со новиот закон за доселување стручна работна сила Германија го олеснува влезот на работници надвор од Европската унија. Додека бизнисмените се радуваат, ...
| | веќе видена | слични

Останато

Собранието на Република Северна Македонијаза денес во 14 часот ја закажа расправата по Барањето за автентично толкување на член 11 од Законот за помилување, ...
сите 471 | | | веќе видена

Ако за Русковска не е важно каде завршила торбата Луј Витон, за граѓаните на Македонија е многу важно. Ако за Русковска не е важно кој е на снимката што ја ...
сите 427 | | | веќе видена

Во Скопје се одржa протестен Марш за чист воздух, преку кој граѓаните побараа ефикасност од надлежните институции во борбата со загадувањето на воздухот.На ...
сите 70 | | | веќе видена

Тренерот на Ливерпул, Јирген Клоп смета дека напаѓачот на Барселона, Лионел Меси е најдобриот играч, но смета дека Вирџил ван Дајк ја прикажа најдобрата сезона ...
сите 191 | | | веќе видена

ОВЕН Ќе настојувате да собирате нови искуства и ќе се обидете да ги вклопите во својот деловен план. Ќе поставувате нови прашање. Добро сте ја разбрале ...
сите 78 | | | веќе видена

Правилата за земјите коишто се во преговори не можат да се менуваат во средина на играта, но решенијата мора да бидат во согласност со постојната политика, ...
сите 218 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Недостигот на квалификувана работна сила се одразува на преработувачката индустрија

Од:
До кого (е-маил):
Порака: