Недостаток на квалификуван кадар – главен проблем на текстилниот сектор

Текстилната индустрија се соочува со низа проблеми – недостаток на кадар, ниска продуктивност, а капак на се е зголемената минимална плата која дополнително ...
| | веќе видена | слични

Обезбедување државна помош за работниците кои земаат минималец е невозможна мисија, објавува „Радио слободна Европа“ . Бизнисмените се жалат на сложената ...
| | веќе видена | слични

Фирмите побарале државна помош за само околу 20 отсто од вработените што добија покачување на минималната плата кон крајот на 2017 година, а добиле само за ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Политиката на зголемување на платите е приоритет и нешто за што се бориме. Платите продолжуваат да растат и треба да се направат дискусии со работодавците, ...
| | веќе видена | слични

Ако со политичка одлука минималната плата се зголеми многу повисоко од порастот на продуктивноста, ќе добиеме уште поголема уравниловка и ќе се намали ...
| | веќе видена | слични
9 копии
11 копии

Господине Тевдовски, владата се пофали со зголемување на БДП-то и намалување на невработеноста во последниот квартал од минатата година. На што најмногу се ...
| | веќе видена | слични

Останато

Министерката за одбрана Радмила Шекеринска денеска ги повика сите институции што се занимаваат со избори да гласаат согласно законите и принципиелно, ...
сите 67 | | | веќе видена

Секако, не треба сега тука и да застанеме, напротив треба да продолжиме со уште позасилено темпо на работа, што ќе придонесе сегашниот квалитет да биде ...
сите 250 | | | веќе видена

Американскиот потпретседател Мајк Пенс соопшти дека САД и Турција договориле петдневен прекин на огнот во северна Сирија која ќе им овозможи повлекување на ...
сите 587 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Недостаток на квалификуван кадар – главен проблем на текстилниот сектор

Од:
До кого (е-маил):
Порака: