Неџет Озел нов командант на турските копнените сили

Претседателот на Турција Абдула Ѓул синоќа го назначи генерал Неџет Озел за нов командант на копнените сили на земјата, соопштија светските агенции, повикувајќи се на информации на турските телевизии. Се очекува Озел наскоро да биде назначен и за нов началник на Генералштабот на вооружените сили. Според традицијата, на оваа должност се назначуваат само командантите на копнените сили, посочуваат светските агенции. Претходно вчера оставка поднесе досегашниот началник на Генералштабот на турските вооружени сили генерал Јашак Кошанер, заедно со командантите на копнените, воено воздухопловните и военопоморските сили на Турција. Поднесувањето на оставките се случи како реакција на разногласијата меѓу военото раководство и владата за унапредување на генерали, кои се наоѓаат во затвор заради сомневања дека учествувале во заговори за преврат, посочуваат агенциите, повикувајќи се на турските телевизии.
| | веќе видена | слични

Турскиот премиер Реџеп Таип Ердоган го назначи началникот на воената полиција, Неџдет Озел, за привремен шеф на Генералштабот на армијата. Озел ќе биде и шеф на копнените сили. Досегашниот началникот на Генералштабот Јасак Кошанер, вчера поднесе оставка поради големите несогласувања со владата. Заедно со него, оставки дадоа и шефот на копнените сили, на морнарицата и на военото воздухопловство. Мотив беа несогласувањата со бранот апсења на офицери осомничени за заговор против владата. Во моментов во притвор се 42 генерали, осомничени за вмешаност во плановите за државен удар против конзервативно-религиозната влада на премиерот Ердоган.
| | веќе видена | слични

Се очекува нов началник на генералштабот на војската на Турција да биде генералот Неџет Озел, откако воениот врв поднесе колективна оставка. Неочекуваната колективна оставка се случи за прв пат во историјата на Турција, во знак на протест против апсењето на десетици генерали осомничени дека ковале завера против владата на премиерот Ердоган. Многумина сметаат дека апсењата се дел од кампањата на владата за воспоставување на цивилна контрола над војската и дека не постои никаква завера – јави АП. Владата ги отрфли обвинувањата наведувајќи дека работи на подобрување на демократијата во Турција./www.kanal5.com.mk
| | веќе видена | слични

Раководството на армијата на Турција поднесе оставка. Причина за овој чекор се спротивните ставови со владата околу уапсените официри, обвинети за вмешаност во планови за пуч. Турскиот премиер Реџеп Таип Ердоган го назначи шефот на воената полиција, Неџдет Езел, за преоден шеф на Генералштабот на турската армија. Езел исто така ќе застане на чело и на копнените трупи, пренесува турската новинска агенција Анадолу, повикувајќи се на декретот што премиерот Ердоган доцна синоќа го испратил до претседателот на државата Абдула Ѓул. Досегашниот шеф на Генералштабот претходно поднесе оставка поради големи несогласувања со премиерот. Од функциите истовремено се повлекоа и шефот на копнените трупи, како и командантите на турското воздухопловство и морнарица. Според проценките на турските медиуми Езел најверојатно ќе биде назначен и за наследник на досегашниот шеф на Генералштабот Исик Косанер. Во турската армија е вообичаено, шефот на Генералштабот претходно да раководел со копнените трупи. Целото раководство на ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Турскиот премиер Реџеп Таип Ердоган доцна синоќа го именуваше генерал Нечедет Озел од сообраќајната полиција за командант на турските оружени сили, откако претходно целиот воен врв поднесе оставка. Вчера досегашниот командант Исик Косанер прв поднесе оставка, а го следеа и командантите на копнените, воздушните и поморските сили. Генерал Озел, досегашен шеф на сообраќајната полиција е именуван и за командант на копнените сили, а решението за новите именувања го потпишале и премиерот Ердофган и претседателот Абдула Ѓул. Турскиот медиуми шпекулираат дека причина за колективната оставка на воениот врв би можел да биде судирот помеѓу владата и војската околу унапредувањето на генералите кои се уште се во турските затвори, под обвинение за обид за државен удар. Во затвор во моментов се наоѓаат 42 генерали8, обвинети за ковање на заговор со цел да се сруши власта на партијата на премиерот и на претседателот, АКП. Со децении гарант на турската секуларна држава, турската војска беше недопирлива и играше одлучувачка ...
| | веќе видена | слични

Останато

Печатот со новото име Република Северна Македонија веќе почна да се користи во пасошите при влез или излез од државата, во согласност со спроведувањето на ...
сите 168 | | | веќе видена

До крајот на неделата ќе се знае дали СДСМ и ДУИ ќе излезат на претседателските избори со заеднички кандидат, кажа премиерот Зоран Заев по денешната средба со ...
сите 223 | | | веќе видена

Од кобната сообраќајка со автобус што се случи на 13-ти февруари, петмина и понатаму се во критична состојба. Тројца се наоѓаат во Клиничкиот центар „Мајка ...
сите 255 | | | веќе видена

Асоцијацијата на Спортски Обложувалници на Македонија (АСОМ) и нејзините постојани и придружни членки: Спорт Лајф, Моцарт, Златна Копачка, Евротип, Марбет и ...
сите 263 | | | веќе видена

Партиското знаме на ВМРО ДПМНЕ викендов се вееше на Центарот за култура во Струга. Ова бил единствениот слободен простор на тој датум што собира шестотини ...
сите 156 | | | веќе видена

Наградата „Евалд Фон Клајст" што се доделува за придонес кон светскиот мир и безбедноста, а им беше врачена на двајцата премиери, Зоран Заев и Алексис Ципрас, ...
сите 95 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Неџет Озел нов командант на турските копнените сили

Од:
До кого (е-маил):
Порака: