Огромна змија се појави во студентскиот дом „Стив Наумов“ во Скопје

Голема змија денеска ги преплаши студентите во студентскиот дом „Стив Наумов“ во Скопје. -Змијата беше пред 3/4 барака и побегна низ тревата и се изгуби, препорачуваме прозорци да не оставате отворени да не добиете несакан цимер, напиша еден од студентите на ФБ групата. Друга студентка, прашува -уште нема нафта за да се искоси тревата? -И сеа шу праиме? Уште нема нафта за да се искоси тревата???, напиша таа. Условите во студентските домови од ден на ден стануваат се полоши. Изминатиов период, токму во студентскиот дом „Стив Наумов“ во Скопје повеќе од еден месец немаше топла вода, тврдеа револтирани студентите од овој дом, а студентите наоѓаа и бубачки во оброците.
| | веќе видена | слични

Во студентскиот „Кузман“, каде се сметстени речиси петстотини студенти, времето како да застанало во XX век. Како што пренесува 1тв , откако ќе ја поминете пријавницата, на горните катови ве пречекува мувла и врати од собите кои едвај се држат на ѕидовите. А и самите студенти коментираат дека во домот се чувствуваат како да патуваат назад низ времето, во крајот на 50 години на минатиот век, кога всушност и е изграден студентскиот „Кузман“. Доколку ги прашате студентите за условите во „Кузман Јосифовски- Питу“, прва асоцијација им се токму хорор филмовите. Најголем проблем им претставува немањето приватност во минијатурните двокреветни соби, а се жалат и на нехигиената особено во тоалетите. На секој кат има бања, која ја делат студентите сместени во собите на тој кат, но со страв да не им падне кровот виснатиот кров над глава, кој е мувлосан од влагата, а дополнителен проблем се застарените санитарни јазли. Поради дотрајаните врати и прозорци, во „Кузман“ речиси и нема никаква звучна или топлотна изолација, ...
| | веќе видена | слични

Александар Николоски Не е голема новина да се каже дека во политиката повеќе се ветува од тоа што потоа се остварува. Некако тоа стана синоним за политичарите. Сепак, не е исто дали најголем дел од тоа што ќе го ветите ќе го реализирате или најголем дел од тоа што ќе го ветите нема да го реализирате. Ветувањата мора да се основани и со голема резерва околу нивната реализација, кога се ветува треба добро да се пресмета, да се видат не само буџетските импликации, туку и изводливоста на проектите. Кога се настапува искрено и реално пред граѓаните, тоа тие повеќе го ценат. Кога се настапува со лажни ветувања, тогаш проблемот е далеку поголем. Можеби на краток рок се добива некој поен плус, се добиваат можеби и избори, но разочарувањето кое потоа следува е еднакво големо како и лажната надеж која се створила. СДСМ и Зоран Заев пред изборите ветија многу. Како што гледаме, реализираат речиси па ништо. Затоа и разочарувањето е големо, особено кај луѓето што искрено поверуваа во тие слатки лаги. Факт е дека Владата ...
| | веќе видена | слични
5 копии

Условите во студентските домови од ден на ден стануваат се полоши . Пo појавување на змија во „Стив Наумов" која ги преплаши студентите, повторно нов скандал кој можеше да премине во вистинска трагедија- падна плафонот во „Кузман Јосифовски Питу". Студентите револтирано прашуваат што уште треба да се случи за да се поведе грижа за условите во кои тие привремено престојуваат. Изминатиов период, студентите тврдеа и дека повеќе од еден месец немало топла вода во „Стив Наумов" и дека не се води никаква грижа за домовите во кои се сместени.
| | веќе видена | слични

Несаканиот цимер- змија кој влета во студентскиот дом „Стив Наумов“ во скопска Aвтокоманда, беше главната причина што уште од 5 часот утрово, надлежните ги засукале ракавите и ја искосиле тревата. Реакциите од студентите по социјалните мрежи не беа доволни за да се уреди зеленилото и барем малку да заличи на дом за живеење. За да се смени работата, мораше дел од студентските домови да се претворат во змијарници, и на нозе да ги кренат градските власти, кои како да се заборавија во своите кожни фотељи, велар родителите. Жител од блиските згради, кој сакаше да остане анонимен, за Алфа вели дека овој дел од студентскиот наликувал на прашума. Вели, жешкиот бетон и високата треба околу бараките, биле главен магнет за поганот. Ваквата реакција на надлежните следува откако студенти од „Стив Наумов“ алармираа за проблем со змија која ги извадила од памет. Дел од нив реагираат дека причината за нејзино појавување во непосредна близина на влезот на една од бараките била неискосената трева во дворот. Велат цимерите да ...
| | веќе видена | слични

Ако од Град Скопје почекаа уште малку со расчистувањето на малата џунгла, змии ќе ја изедеа иднината. Добро е што во „Стив Наумов“ не се појави крокодил, велат жители од скопска Автокоманда. Несаканиот цимер кој влета во студентскиот дом „Стив Наумов“ во скопска автокоманда, беше главната причина што уште од 5 часот утрово, надлежните ги засукале ракавите и ја искосиле тревата. Реакциите од студентите по социјалните мрежи не беа доволни за да се уреди зеленилото и барем малку да заличи на дом за живеење. За да се смени работата, мораше дел од студентските домови да се претворат во змијарници, и на нозе да ги кренат градските власти, кои како да се заборавија во своите кожни фотељи. Жител од блиските згради, кој сакаше да остане анонимен, за Алфа вели дека овој дел од студентскиот наликувал на прашума. Вели, жешкиот бетон и високата треба околу бараките, биле главен магнет за поганот. Ваквата реакција на надлежните следува откако студенти од „Стив Наумов“ алармираа ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Студентите што престојуваат во домот „Стив Наумов“ денеска беа изненадени од неочекуван посетител. Имено, според објавите што некои од нив ги споделија на социјалните мрежи, змија се појавила пред една од бараките на студентскиот дом. Студентите кои со затоплувањето на времето започнале да ги отвораат прозорците од своите соби стравуваат дека во летниот период би можеле да добијат несакан цимер.Некои од нив сметаат дека причината за појавување змија во непосредна близина на влезот на една од бараките е неискосената трева во дворот на студентскиот дом.   Инаку, змиите не се единствен проблем што ги мачи студентите од „Стив Наумов“. Пред одреден период во домот се случи поплава во третата зграда на студентскиот дом. Проблемот настанал поради долгогодишна занемареност на одржувањето на зградата. Студентскиот дом е лоциран во населбата Автокоманда и е составен од три згради и 8 павилјони. Важи за еден од најзапоставените студенски домови во државата и функционира во супстандарнди услови. Првите две згради се ...
| | веќе видена | слични

Студентските домови се претворија во змијарници. Студентските домови се претворија во змијарници. Студенти од домот Стив Наумов во Скопје денеска преку социјалните мрежи алармираа за проблем со змија која ги извадила од памет. Дел од нив реагираат дека причината за појавување змија во непосредна близина на влезот на една од бараките е неискосената трева во дворот на студентскиот дом. Прашуваат во коментарите уште ли нема нафта за да се искоси тревата и препорачуваат до колегите да ги држат затворени прозорците за да не им дојде некој несакан цимер влекач. Инаку, змиите не се единствен проблем што ги мачи студентите од „Стив Наумов“. Пред одреден период таму се случи поплава во третата зграда на студентскиот дом. Проблемот како што реагираат тие настанал поради долгогодишна занемареност на одржувањето на зградата.
| | веќе видена | слични

Останато

Ѝ дадов шанса на колешката да каже свое видување , одговори јавната обвинителка за организиран криминал и корупција Вилма Рускоска на новинарското прашање што ...
сите 557 | | | веќе видена

Обвинителката во Специјалното јавно обвинителство Фатиме Фетаи денеска изјави дека СЈО продолжува со застапување на предметите во судница без разлика што на ...
сите 244 | | | веќе видена

За Денот на нашата Армија ни пристигнаа и честитки од Кабул, Авганистан од нашите учесници во мисијата “Одлучна поддршка”. По повод празникот се одржаа ...
сите 194 | | | веќе видена

Дојде само со една ќеса, не планира долго да лежи, коментира новинарот Фуркан Салиу, кој заедно со голем број на колеги денеска го следеа патот на Катица ...
сите 187 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Огромна змија се појави во студентскиот дом „Стив Наумов“ во Скопје

Од:
До кого (е-маил):
Порака: