Не сметајте го доењето како природна контрацепција

Постојат многу митови за доењето и контрацепцијата. Многу луѓе и ден денеска сметаат дека доењето е природна контрацепција и дека жената додека дои неможе да забремени. Ова е чиста глупост и никогаш немојте да ја сфаќате сериозно. Овој мит потекнува од лошо протолкувани истражувања презентирани од многу научници. Имено, точно е дека при доењето се излачува хормонот окситоцин - тој помага за излачувањето на млекото, исто така точно е дека оскитоцинот ја намалува плодноста на една жена, но целосно погрешно е мислењето дека додека доењето трае, односно додека окситоцинот се излачува во поголеми количини, забременувањето не е можно. Напротив, многу жени, според истражувачите, останале бремени бидејќи биле убедени во фактот дека додека дојат немаат ризик од забременување. Овој факт е многу важен за планирањето на семејството, па затоа за време на доењето секогаш осигурајте си дополнителна контрацепција за да не се доведете во непријатна положба.
| | веќе видена | слични

Останато

Зградата во трговскиот центар Скопјанка во која вчера повеќе од 6 часа беа евакуирани станарите поради неподнослив мирис кој предизвикувал кашлање и печење на ...
сите 78 | | | веќе видена

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски денеска оствари средба со граѓаните и членовите на општинскиот комитет на ВМРО-ДПМНЕ Свети Николе.Мицкоски пред ...
сите 202 | | | веќе видена

Пратеникот од редовите на ВМРО-ДПМНЕ, Јохан Тарчуловски кој моментално е во домашен притвор, излезе со свој став околу референдумското прашање. Тој на својот ...
сите 51 | | | веќе видена

На 30 септември имаме историска одлука исправена пред нас. Со својата совест, со својата мудрост, мислејќи на Заветот од првиот референдум и мислејќи на идните ...
сите 10 | | | веќе видена

„Петре Шилегов наместо да гради во Скопје, гради во Маврово, но за свои приватни потреби. Додека во Скопје една година нема направено ниту еден проект, ...
сите 32 | | | веќе видена

„На само 10 дена од одржувањето на референдумот околу преименувањето на Република Македонија како и промената на македонскиот национален идентитет, Владата ...
сите 122 | | | веќе видена

Професорот Трајко Славески во гостувањето на ТВ 21 вечерва истакна дека и тој го дели мислењето со останатите дека договорот од Преспа е штетен. Тој вели дека ...
сите 81 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Не сметајте го доењето како природна контрацепција

Од:
До кого (е-маил):
Порака: