И јас сум А1

Досега бевме ваши гости преку екраните, сега нашите луѓе ќе ве посетат дома и ќе ја побараат вашата поддршка, вашиот потпис. Тоа ќе биде силна порака со единствена цел, сите заедно да покажеме дека немаме друг избор, освен демократијата, велат од А1 телевизија. Со собирање потписи од граѓаните, А1 телевизија од денеска влегува во широка акција за обезбедување поддршка од своите гледачи во борбата против притисоците и опструкциите од страна на власта. Овластени претставници од телевизијата буквално ќе чукнат до секој дом во земјава и ќе побараат поддршка од граѓаните за телевизијата, а со тоа и за демократијата во земјава. Граѓаните ќе имаат можност и да дадат свое видување и коментар за состојбата. - Кампањата што почнува од денеска ќе ја спроведеме во секој град, село и место каде што се гледа А1. Досега бевме ваши гости преку екраните, сега нашите луѓе ќе ве посетат дома и ќе ја побараат вашата поддршка, вашиот потпис. Тоа ќе биде силна порака со единствена цел, сите заедно да покажеме дека немаме ...
| | веќе видена | слични

Додека трае акцијата на А1, сајтот на телевизијата е преполн со коментари за поддршка, која доаѓа буквално од сите страни на светот. Борбата за демократија на телевизија А1 почна вчера со собирање потписи од граѓаните за поддршка на телевизијата. Овластени претставници на А1 вчера затропаа во многу домови каде што добија поддршка за борбата против притисоците и опструкциите од страна на власта. - Бараме морална поддршка од граѓаните во битката со притисоците врз новинарите, сметаме дека ние нашата работа ја извршуваме најпрофесионално и објективно, но владата е таа која има проблем со тоа што не сака да прифати никаква критика - изјави Младен Чадиковски, главен и одговорен уредник на А1. Тој најави дека кампањата за собирање потписи е само почеток на „борбата“ која се очекува да добие и други димензии. Додека трае акцијата сајтот на телевизијата е преполн со коментари за поддршка, која доаѓа буквално од сите страни на светот. „Јас ќе ви се потпишам со двете раце“, вели поддржувач на телевизија ...
| | веќе видена | слични

Првите потписи за поддршка на највлијателниот медиум во државата, телевизија „А1“, вчера ги дадоа жителите на скопската општина Ѓорче Петров. За само еден час беа собрани повеќе од илјада потписи со кои граѓаните отворено ја поддржаа акцијата под мото „И јас сум А1“. Со својата поддршка граѓаните уште еднаш покажаа дека „А1“ е медиумскиот лидер, кој во изминативе 18 години постави високи стандарди за објективно информирање. - Само „А1“ е реална слика на Македонија. Да продолжат така и понатаму, никако да не бидат како „Сител“ - рече Живка Богева. За скопјанецот Среќко Митовски, пак, „А1“ е најдобрата телевизија, почнувајќи од информативната програма и се друго. Во наредните денови, екипи на телевизијата ќе одат во посета на секој дом, ќе затропаат на секоја врата и од граѓаните ќе побараат да го кажат своето мислење и да го дадат својот потпис на иницијативата за спас на телевизијата. „Почитувани граѓани, почнува акцијата за поддршка на телевизија ‘А1‘. Во наредниот период вашата мисла, вашиот глас, вашиот ...
| | веќе видена | слични

Под мотото И јас сум А1, за само неколку часа, собрани над четири илјади потписи. Масовен одзив на граѓаните на првиот ден од кампањата за поддршка на А1 Телевизија, што почна денеска од општината Ѓорче Петров во Скопје. Гледачите решиле да го дадат својот потпис револтирани од односот на власта кон медиумот, што го чувствуваат како свој. Да дадат поддршка Телевизијата да истрае во намерата и понатаму објективно и критички да ја опсервира реалноста. тонско гледачи. Затоа што е најдобра телевизија. Ја гледаме цело време. Ги следиме и Вестите и филмови итн“, вели Среќко Митовски. „ Само А1 е реална слика на Македонија. Да остане таква каква што е “, рече Живка Богева. Кампањата „И јас сум А1“ ќе трае 30 дена. Ќе се собираат потписи во сите населени места, а луѓе од Телевизијата ќе ја побараат поддршката на гледачи и на нивната врата. Освен со потписи, во рамки на кампањата Телевизијата ќе ги анимира и сите слободомислечки луѓе во земјата, интелектуалци, професори, уметници, новинари од останатите редакции - ...
| | веќе видена | слични

Останато

Кабинетот на претседателот на Република Македонија реагира на соопштението на Основниот суд Скопје 1 и смета дека повикувањето на овој суд за „независност и ...
сите 155 | | | веќе видена

Доколку портпаролот на ВМРО-ДПМНЕ навистина сака да знае што е непотизам, нека го праша пионот Христијан Мицкоски како од сите професори на Машинскиот ...
сите 338 | | | веќе видена

Бидејќи веќе неколку дена е во бегство, во Унгарија, екс премиерот Никола Груевски не се појави на денешното рочиште за “Насилството во Центар”. Од затворот ...
сите 201 | | | веќе видена

Она што се случуваше вчера околу седиштето на ВМРО-ДПМНЕ беше класична политичка хајка организирана од Зоран Заев и Оливер Спасовски, ова денеска на ...
сите 64 | | | веќе видена

„Кризниот штаб против промена на Уставот, распуштање на Собранието и распишување на избори „Македонија-Блокира“, синоќа во рамките на народниот собир во Скопје ...
сите 19 | | | веќе видена

Кривичниот совет на Основен суд Скопје 1 на денешната јавна седница ги одби жалбите на одбраната и ги потврди решенијата на судијата на претходна постапка за ...
сите 170 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

И јас сум А1

Од:
До кого (е-маил):
Порака: