БиХ презема дејства за намалување на нелегалното оружје

Околу 20 отсто од граѓаните на БиХ поседуваат нерегистрирано оружје. [AФП] Проблемот со нелегалното оружје останато од конфликтот во 1990-тите е сé уште значителен во Босна и Херцеговина (БиХ) и целиот регион, додека земјите од западен Балкан се обидуваат да ги убедат граѓаните да го предадат оружјето што го поседуваат. Новиот закон за амнестија на поседувањето нелегално оружје кое го усвои собранието на Република Српска, ќе стапи на сила од недела (1-ви септември) и граѓаните ќе можат да им го предадат своето нелегално оружје на властите без никаква кривична одговорност. Во понеделникот (26-ти август) полицијата од овој ентитет започна кампања наречена „За живот без оружје“, која ќе трае до крајот на годинава. „Свесни сме дека проблематиката на поседување експлозивни средства и оружје е сé уште изразена, така што целта на оваа кампања е да ја унапредиме свеста на граѓаните за опасностите од злоупотребата на оружје, да го намалиме бројот на нелегално оружје кое го поседуваат граѓаните, да го намалиме бројот ...
| | веќе видена | слични

Шест лица повредени, а неколку возила и домови оштетени е билансот од неколку поединечни случаи на заталкани куршуми од почетокот на оваа година. Не поминува ден, а полицискиот билтен да не регистрира штета или повреда од заскитан куршум. Деновиве заскитан куршум заврши во паркирано возило во Тетово, а скопјанец пријавил дека во хаубата на возилото „нисан“, што му било паркирано во дворот на куќата, исто така завршил заскитан куршум. Минатата недела во два поединечни случаи во село Подгорци, стружанец, кој присуствувал на фудбалски натпревар, заврши во болница со прострелна рана во пределот на грбот, а во другиот случај заталкан куршум завршил во ветробранското стакло на автомобил „пежо“. Полицијата работи на случајот Полицијата сè уште работи на расветлување на случајот. Ова е најчестиот одговор од Министерството за внатрешни работи, бидејќи ретко се утврдува од каде доаѓаат заскитаните куршуми. - Кога екипи на Министерството ќе излезат на терен, дури и да се утврди од каде е пукано, тешко се пронаоѓа ...
| | веќе видена | слични

Останато

Владата на СДСМ повторно удира по џебот на граѓаните. Прогресивниот данок кој го наметнува однародената и криминална власт, негативно влијае врз бизнисот и ...
сите 192 | | | веќе видена

Дали процесот за името е пред нова пречка – што значи изјавата на екс-министерот Никос Коѕијас дека нацрт-амандманот на членот 49 од Уставот, предложен од ...
сите 158 | | | веќе видена

По трагичната гостиварска случка, кога бегајќи од куче скитник младата Џејха Меџити заврши во водите на Вардар и се удави, се огласи и Ветеринарната комора на ...
сите 73 | | | веќе видена

Поради службено отстуство на претседателот на Судечкиот совет Оља Ристова, рочиштето за предметот „Титаник 3“ на Специјалното јавно обвинителство е одложено за ...
сите 50 | | | веќе видена

Исто како и во првиот круг гласање од локалните избори во 2013 година, притисокот и на 7 април, денот на вториот круг, врз членството на ВМРО-ДПМНЕ, вработени ...
сите 193 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

БиХ презема дејства за намалување на нелегалното оружје

Од:
До кого (е-маил):
Порака: