Јанкуловска го посети „Табановце„

Министерката за внатрешни работи м-р Гордана Јанкулоска денеска заедно со претставници на Републичкиот совет за безбедност на патниот сообраќај, го посети Граничниот премин “Табановце“ кадешто учествуваше во заедничката промоција на новиот пропаганден материјал, односно информативните летоци наменети за странските труристи кои доаѓаат или транзитираат низ Република Македонија. Имено, станува збор за флаери коишто содржат корисни информации околу сообраќајната и друга легислатива којашто важи за сите учесници во сообраќајот на територијата на Република Македонија. Информативните летоци се испечатени на осум странски јазици, а ќе бидат дистрибуирани на сите гранични премини. Покрај ова министерката Јанкулоска ја искористи приликата и за информирање околу актуелната состојба на граничниот премин “Табановце“, како и околу подготовките кои се прават во пресрет на новата туристичка сезона, односно зголемената фрекфенција на патници. Исто така, Јанкулоска од страна на полициските службеници на овој граничен премин ...
| | веќе видена | слични

Куманово, 23 јуни 2011 (МИА) - Не постои претходна поврзаност на Мартин Нешковски и осомничениот за неговото убиство Игор Спасов, туку се работи за две посебни постапки кои се водени и завршени, рече министерката за внатрешни работи Гордана Јанкулоска. Таа одговарајќи на новинарско прашање по посетата на Граничниот премин „Табановце“ каде што учествуваше во промоција на информативните летоци наменети за странските туристи кои доаѓаат или транзитираат низ Република Македонија истакна дека е запознаена со информацијата емитувана во некои медими. - Доколку некоја од странките бара повторна правна процедура, нејзино обновување, повторување, било каква форма на повторно отварање, МВР целосно стои на располгање во смисла на обезбедување на информации и утврдување на фактичката состојба, изјави Јанкулоска. Министерката појасни дека во двата случаи се водела постапка и оти се завршени со пресуда. - Во едната од нив лицето кое е споменато во прилогот е приведен од мобилната единица против него е водена кривична ...
| | веќе видена | слични

Да внимаваат како возат, што е дозволено, а што забрането, ако згрешат - како да ја платите казната, основни информации за Македонија, број од амбасадата на земјата од која доаѓаат - се дел од белешките во флаерите што ќе ги добиваат странските државјани при влез во нашата земја. Кампањата на МВР и на Агенцијата за поддршка и развој на туризмот од вчера стартуваше на сите гранични премини во земјава. Околу 200.000 примероци напишани на македонски, српски, грчки, бугарски, албански, германски, англиски и на турски јазик ќе им бидат добре дојде на странците. Министерката за внатрешни работи, Гордана Јанкулоска, која ја промовираше кампањата на преминот Табановце, каде што годишно минуваат околу три милиони патници, информираше дека во првата половина од годинава на 720 македонски државјани не им бил дозволен излез од земјата во рамките на засилената борба против нашинците што бараат азил во Европа. (Г.А.)
| | веќе видена | слични

Странските туристи кои доаѓаат или транзитираат низ земјава од вчера на граничните премини добиваат информативни летоци со корисни информации околу сообраќајната и другата легислатива која важи за сите учесници во сообраќајот на територијата на државата. Флаерите се испечатени на осум странски јазици. Промоцијата на овој нов пропаганден материјал беше вчера на граничниот премин Табановце, на што заедно со претставниците на Републичкиот совет за безбедност на патниот сообраќај присуствуваше и министерката за внатрешни работи Гордана Јанкулоска. Посетата на министерката беше искористена и за нејзино информирање за подготовките на граничниот премин за туристичката сезона што подразбира и зголемена фреквенција на возила, како и за активностите во врска со мерките на Владата за превенирање на лажните азиланти и нивно спречување да ја напуштат земјата.
| | веќе видена | слични

Останато

Претседателката на комисијата Билјана Ивановска во интервју за Радио Слободна Европа вели дека освен изборната кампања и финансирањето на политичките партии, ...
сите 241 | | | веќе видена

Извршниот директор на Етиопиан Ерлајнс Теволде Гебремариам, по несреќата на атиопскиот авион во кој загинаа 157 лица, изјави дека предупредувањата и барањата ...
сите 52 | | | веќе видена

Лидерот на Демократската Унија за Интеграција (ДУИ), Али Ахмети апелира до најголемата опозициска партија да продолжи со учество во работните групи при ...
сите 218 | | | веќе видена

Илјадници луѓе се собраа денеска во повеќе новозеландски градови во спомен на 50 убиени муслимани во Крајстчрч, но и во знак на протест против расизмот. ...
сите 133 | | | веќе видена

Нов протест „1 од 5 милиони“ почна вечерва во Белград под мотото „Исто место – исти барања“. Како што пренесува агенцијата „Танјуг“, протестот започнал со ...
сите 148 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Јанкуловска го посети „Табановце„

Од:
До кого (е-маил):
Порака: