Не дадовме донација за СДСМ, туку кредит

Не сме им дале донација ниту на СДСМ ниту на која било друга политичка партија, тврди Комерцијална банка. Во вчерашното соопштение од Комерцијална банка нагласуваат дека реагираат во врска со прес-конференцијата на Антикорупциска комисија и со јавно изнесените коментари и дилеми за одобрениот кредит со кој СДСМ ја финансира изборната кампања. „Секоја недела банката одобрува стотици кредити на правни и физички лица, па во рамки на своето редовно работење Комерцијална банка има склучено договор и со СДСМ за рамковен револвинг-кредит врз чија основа е одобрен кредит во износ од 1.000.000 евра (а не 6 милиони евра како што лажеа некои портпароли и поранешни пратеници)“, се вели во соопштението на Комерцијална банка. Во него, се нагласува и дека, заклучно со вчера, од одобрениот износ на кредитот искористени се 624.060,99 евра, односно 38.411.677 денари се додава во соопштението. (Д.Р.)
| | веќе видена | слични
2 копии

Комерцијална: Не дониравме, туку СДСМ зеде кредит од милион евра! Кој не ја кажува вистината? СДСМ или Комерцијална банка? Откако Антикорупциска комисија завчера соопшти дека во финансискиот извештај на СДСМ, кредитот од Комерцијална банка од милион евра е прикажан како донација за изборите, посочената банка испрати соопштение во кое го тврди спротивното. Банката нема извршено никаква донација ниту на СДСМ, ниту на која било друга политичка партија стои во соопштението од Комерцијална. Од СДСМ се правдаа дека зеле кредит за избори, а под хипотека е ставено седиштето на партијата. Но, го прокнижиле како донација. Ваквите тврдења банката ги демантира. СДСМ имале склучено договор за рамковен револвинг кредит во износ од милион евра од кои до денеска искористиле околу 620.000 евра. Ова го призна и Гордан Георгиев. За одобрениот кредит банката има воспоставено хипотетека на недвижен имот во сопственост на СДСМ, стои во соопштението од Комерцијална. Спротивно на ова пред неколку дена Гордан Георгиев тврдеше дека ...
| | веќе видена | слични
4 копии

Комерцијална банка АД денеска соопшти дека Банката нема извршено донација ниту на СДСМ ниту на која било друга политичка партија. Банката реагираше откако вчера Државната комисија за спречување на корупцијата посочи дека во финансискиот извештај за првите десет дена од кампањата СДСМ го навела кредитот земен од оваа банка како донација. - Секоја недела Банката одобрува стотици кредити на правни и физички лица, па во рамки на своето редовно работење Комерцијална банка има склучено договор и со СДСМ за рамковен револвинг кредит врз основа на што е одобрен кредит во износ од еден милион евра, се наведува во соопштението од Комерцијална банка АД. Заклучно со денешен датум, според Банката, од одобрениот износ на кредитот искористени се 624.060,99 евра, односно 38.411.677,00 денари. - За одобрениот кредит Банката има воспоставено хипотека на недвижен имот кој е во сопственост на СДСМ, како што е објавено во Службен весник на РМ број 66 од 12.05.2011 година, се вели во соопштението. (Крај)
| | веќе видена | слични

Во врска со вчерашната прес-конференција на Државната комисија за спречување на корупцијата и јавно изнесените коментари и дилеми за одобрениот кредит со кој СДСМ ја финансира изборната кампања, Комерцијална банка АД соопштува: Банката нема извршено донација ниту на СДСМ ниту на која било друга политичка партија. Секоја недела Банката одобрува стотици кредити на правни и физички лица, па во рамки на своето редовно работење, Комерцијална банка има склучено договор и со СДСМ за рамковен револвинг кредит. врз основа на што е одобрен кредит во износ од ЕУР 1.000.000 (а не 6 милиони евра како што лажеа некои портпароли и поранешни пратеници). Заклучно со денешен датум, од одобрениот износ на кредитот искористени се ЕУР 624.060,99, односно 38.411.677,00 денари. За одобрениот кредит Банката има воспоставено хипотека на недвижен имот кој е во сопственост на СДСМ, како што е објавено во Службен весник на РМ број 66 од 12.05.2011 година.
| | веќе видена | слични

Кредитот кој Социјалдемократскиот сојуз го подигнал за изборни потреби од Комерцијална банка внесе немир кај акционерите кај една од најуспешните банки во Македонија откако СДСМ истиот го прикажа како донација. Во писмено соопштение Комерцијална банка денеска го демантира финансискиот извештај на СДСМ доставен до ДИК, Антикорупциска комисија и Заводот за ревизија. Стравот кај акционерите на Комерцијална дека тие ќе треба да ги покријат парите дадени на СДСМ се јавил откако во извештајот, партијата пријавениот приход од 15.000 денари или 250.000 евра го опишала како “донација – кредит“ што законски не е возможно бидејќи кредитот се враќа, а донациите се бесповратни средства. Втората работа која се открива од дописот од Комерцијална банка е потрошената сума. Според соопштението на банката СДСМ досега подигнала 600.000 евра, а не 150.000 евра како што е пријавено од партијата. Останува нејасно дали разликата од 450.000 евра СДСМ не ја пријавила воопшто или пак таа е потрошена во последниве два ...
| | веќе видена | слични

- Секоја недела Банката одобрува стотици кредити на правни и физички лица, па во рамки на своето редовно работење Комерцијална банка има склучено договор и со СДСМ за рамковен револвинг кредит врз основа на што е одобрен кредит во износ од еден милион евра, се наведува во соопштението од Комерцијална банка АД. Заклучно со денешен датум, според Банката, од одобрениот износ на кредитот искористени се 624.060,99 евра, односно 38.411.677,00 денари. - За одобрениот кредит Банката има воспоставено хипотека на недвижен имот кој е во сопственост на СДСМ, како што е објавено во Службен весник на РМ број 66 од 12.05.2011 година, се вели во соопштението.
| | веќе видена | слични

Комерцијална банка демантира дека има дадено било каква донација на СДСМ или на било која друга политичка партија за финансирање на изборна кампања. “Банката нема извршено донација ниту на СДСМ ниту на која било друга политичка партија. Секоја недела банката одобрува стотици кредити на правни и физички лица, па во рамки на своето редовно работење, Комерцијална банка има склучено договор и со СДСМ за рамковен револвинг кредит. Врз основа на што е одобрен кредит во износ од ЕУР 1.000.000 (а не 6 милиони евра како што лажеа некои портпароли и поранешни пратеници)“, се вели во демантот на Комерцијална банка. Од банката исакнуваат дека досега од одобрениот кредит на СДСМ поторшени се 624 илјади евра, и дека за одобрениот кредит банката има воспоставено хипотека на недвижен имот кој е во сопственост на СДСМ.
| | веќе видена | слични

„Банката нема извршено донација ниту на СДСМ, ниту на било која друга политичка партија. Комерцијална банка има склучено договор со СДСМ за рамковен револвинг кредит и одобрени се еден милион, а не како што лажеа некои портпароли и поранешни пратеници, 6 милиони евра“. Со такво соопштение денеска реагираше Комерцијална банка во врска со вчерашната прес-конференција на Антикорупциската комисија за дилемите кои се појавија во јавноста во врска со одобрениот кредит, со кој СДСМ ја финансира изборната кампања. - До денес, од одобрениот износ на кредитот искористени се 624.060 евра, а за одобрениот кредит банката има воспоставено хипотека на недвижен имот кој е во сопственост на СДСМ – стои во соопштението од Комерцијална банка. ПР/СС
| | веќе видена | слични

Останато

Бројот на жртвите во нападите врз цркви и хотели кои се случија на првиот ден католички Велигден на Шри Ланка е намален на 253 лица. Бројот на загинати лица е ...
сите 527 | | | веќе видена

Донациите собрани за обнова на париската катедрала Нотр Дам, според првичните проценки, далеку ги надминуваат трошоците за поправка. Од минатата недела, кога ...
сите 104 | | | веќе видена

Голем пресврт во политичкото расположение на скопјани по само година и пол од последните локални избори. Вака би можело да се опише она што се случи во првиот ...
сите 342 | | | веќе видена

Сѐ поголемиот број невакцинирани деца создаде пат до појавата на морбили во неколку земји низ светот денес. „Темелот за глобалната епидемија на морбили на која ...
сите 144 | | | веќе видена

Заедничкиот кандидат за претседател Стево Пендаровски на трибина со младите истакна дека верува во нив и е убеден дека на 5 мај ќе знаат да го направат ...
сите 110 | | | веќе видена

Полицијата привела едно лице во гласачко место во кумановското село Тромеѓа кое го фотографирало гласачкото ливче, информираат од Општинската изборна комисија ...
сите 154 | | | веќе видена

Почна пријавувањето на болните и изнемоштени лица, кои во првиот круг на претседателските избори биле спречени да се пријават во Општинската изборна комисија. ...
сите 158 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Не дадовме донација за СДСМ, туку кредит

Од:
До кого (е-маил):
Порака: