НДП: Собранието да донесе закон за декриминализација на политичката сцена

Национална Демократска Преродба(НДП) оценува сега е вистинскиот момент Собранието да донесе закон за декриминализација на политичката сцена и други јавни личности, почнувајќи од егзекутивната власт па се до локалната власт, потсетувајќи дека сличен закон е предложен за имплементација и во Република Албанија. Според НДП, донесувањето на закон за декриминализација на сите јавни личности ќе беше еден комплиментарен закон со последниот договор во Пржино кој треба да се импементира како обврска за еден нов и здрав почеток за целата држава. „НДП изјавува дека со донесување на закон од ваков вид треба да се прифати како рационална идеја, имајќи во предвид дека вакви иницијативи и движења се случуваат во целиот западен балкан, како директно барање од различни меѓународни ораганизми. Во исто време, овој нов закон ќе ги предизвикува сите политички партии за нивната искреност на почитување на последниот договор за решавање на длабоката политичката криза. Конечно, донесување на закон за декриминализација на политиката ...
| | веќе видена | слични

Останато

„Излегување на 30-ти не е за европско владеење на правото, тука за најбрутално бришење на македонската држава и народ“, смета аналитичарот Александар Пандов. ...
сите 11 | | | веќе видена

Зошто Европа? – поради пристојна, средена, правна, држава која функционира, напредување во кариерата врз основа на заслуги, а не врз принципот на лојалност, ...
сите 127 | | | веќе видена

Надлежен јавен обвинител од Основното јавно обвинителство Струга донесе Наредба за спроведување истражна постапка против две лица за сторено кривично дело ...
сите 138 | | | веќе видена

Мобилните телефони веќе подолг период се работа на престиж, во редици се чека на нови модели на iPhone, но што е со оние кои се евтини. Нивни корисници ...
сите 53 | | | веќе видена

Пред странските функционери што доаѓаат во Македонија пред референдумот, ВМРО-ДПМНЕ го кажува својот став, вели потпретседателот на партијата, Александар ...
сите 78 | | | веќе видена

Најдобриот македонски ракометен состав Вардар изгледа многу поразлично во оваа кампања без услугите на шампионите како Арпад Штербик, Хорхе Македа, Жоан ...
сите 101 | | | веќе видена

Градоначалникот на Град Скопје, Петре Шилегов потврди дека миризбата во зградата во Аеродром биле користени пелени кои не биле фрлени. Според него, граѓаните ...
сите 70 | | | веќе видена

Ако референдумот биде успешен и мнозинството гласа во насока на поддршка на референдумското прашање, ситуацијата е јасна и ВМРО-ДПМНЕ тоа ќе го почитува, рече ...
сите 258 | | | веќе видена

Ричард Хендрикс е нашиот најкорисен играч во досегашниот дел од претквалификациите. Барем ако се мери, се зема в предвид оној индекс кој вели дека Американецот ...
сите 82 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

НДП: Собранието да донесе закон за декриминализација на политичката сцена

Од:
До кого (е-маил):
Порака: