НДП: Изјавата на Груевски води кон невидена диктатура

2 копии

Од Националната Демократска Преродба(НДП) посочуваат дека вчерашната изјава на премиерот на земјата во врска за измените на изборниот модел е уште еден дополнителен аргумент дека политиката во Македонија има потреба од тотална интервенција, доколку сакаме да одиме кон европскиот пат. „Изјавата на премиерот на земјата, победникот на изборите да и бидаат загарантирани 17 пратеници со објаснување една политчка партија, или пак етничка заједница, да не може да го условува формирањето на владата, е една од најзаоставените и дискриминирана изјава врз сите народи кои живеат во земјата, нарочито врз албаниците“, велат од НДП. ОД НДП нагласуваат дека изјавата на премиерот на земјата бара заслужен одговор од сите политички субјекти во земјата бидејќи да изјавиш дека наредните влади треба да се формираат само од една партија, води кон една диктатура невидена од пред неколку векови. „Национална Демократска Преродба нагласува дека владата на Македонија, сега или никогаш, има потреба од застапување од поголем политчки и ...
| | веќе видена | слични
3 копии

Националната демократска преродба(НДП) бара ургентна интервенција од страна на меѓународната заедница, особено американската, во реализација на договорот од Пржино, бидејќи, како што се наведува во соопштението испратено до медиумите, секојдневните игри на локалните политички актери ја уништуваат надежта дека нешто може да се среди во земјава. „Овие локални политички актери не заслужуваат и понатаму да се рехабилитираат себеси со нивното актерство дека праваат големо жртвување за постигнување на договор што самите овие актери ја имаат рушено претходно. Македонија има потреба за еден сериозен и ургентен пристап на разрешување на политичката криза бидејќи во спротивно актерството ќе доведе до сериозни последици за земјава. Меѓутоа, политичките актери и понатаму продолжуваат да играат пинг-понг со нивното актерство дека еден пат се многу блиску, а друг пат дека се многу далеку на постигнување на договор, за еден договор од Пржино што сите политички актери се веќе потпишани, и сето ова на штета на граѓаните и ...
| | веќе видена | слични

„Национална демократска преродба во континуитет изјавува дека Македонија има потреба за еден сериозен и ургентен пристап на разрешување на политичката криза бидејќи во спротивно актерството ќе доведе до сериозни последици за земјава“, велат од НДП, осврнувајќи се кон партиските обврски што произлегуваат од договорот од Пржино.Партијата смета дека политичките актери и понатаму продолжуваат да играат пинг-понг со нивното актерство дека еден пат се многу блиску, а друг пат дека се многу далеку на постигнување на договор, за еден договор од Пржино што, како што велат, сите политички актери се веќе потпишани, и сето ова на штета на граѓаните и земјата како целина.„НДП бара ургентна интервенција од страна на меѓународната заедница, особено американската, во импонирање на реализација на сите точки од постигнатиот договор, бидејќи секојдневните игри на локалните политички актери нарушуваат секаква надеж дека нешто може да се среди во земјава. Овие локални политички актери не заслужуваат и понатаму да се ...
| | веќе видена | слични
2 копии

„Национална Демократска Преродба во континуитет има изјавено дека Македонија има потреба за еден сериозен и ургентен пристап на разрешување на политичката криза бидејќи во спротивно актерството ќе доведе до сериозни последици за земјава. Меѓутоа, политичките актери и понатаму продолжуваат да играат пинг-понг со нивното актерство дека еден пат се многу блиску, а друг пат дека се многу далеку на постигнување на договор, за еден договор од Пржино што сите политички актери се веќе потпишани, и сето ова на штета на граѓаните и земјата како целина.НДП бара ургентна интервенција од страна на меѓународната заедница, особено американската, во импонирање на реализација на сите точки од постигнатиот договор, бидејќи секојдневните игри на локалните политички актери нарушуваат секаква надеж дека нешто може да се среди во земјава. Овие локални политички актери не заслужуваат и понатаму да се рехабилитираат себеси со нивното актерство дека праваат големо жртвување за постигнување на договор што самите овие актери ја имаат ...
| | веќе видена | слични

Останато

18 ноември 2018 Почитувани, Миле Јанакиески и Кирил Божиновски се жртви на политичкиот прогон и терор, но и одмазда, во контекст на покривањето на грешките на ...
сите 408 | | | веќе видена

Во текот на денов територијата на државава подпадна под најавениот Медитерански циклон ОЛИВИЈА и истиот условува врнежи од снег на повеќе места каде е ...
сите 131 | | | веќе видена

На синоќешниот говор во Гостивар, лидерот на ВМРО-ДПМНЕ , Христијан Мицкоски го обвини премиерот Зоран Заев дека води политички терор против опозицијата. Тој ...
сите 286 | | | веќе видена

Има правен основ Македонија да побара екстрадиција од Унгарија на поранешниот премиер Никола Груевски, а тоа е Европската конвенција за екстрадиција, велат од ...
сите 212 | | | веќе видена

За гасификацијата за следна година се предвидени близу две милијарди денари, (околу 30 милиони евра) одговори премиерот Зоран Заев, на прашање на „ Мета “ ...
сите 232 | | | веќе видена

Во недостаток на официјални информации од македонските, но и од унгарските власти, регионалните и европските медиуми продолжуваат со шпекулации за бегалецот ...
сите 366 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

НДП: Изјавата на Груевски води кон невидена диктатура

Од:
До кого (е-маил):
Порака: