Сан Антонио преку Хјустон до финалето на Западната конференција


4 копии

Хјустон - Кошаркарите на Сан Антонио ноќеска во „Тојота Центар“ го совлада домашниот тим Хјустон со 114:75 и со вкупни 4-2 во победи се пласираа во финалето на Западната конференција од НБА лигата. Иако гостинот настапи без повредените Кавај Ленард и Тони Паркер, успеаја да го декласираат противникот на негов терен. Предводник во победата на Сан Антонио беше ЛаМаркус Олдриџ со 34 поени и 12 скока. Џонатан Симонс постигна 18 поени и 4 асистенции, додека Пети Милс имаше 14 поени и 7 асистенции. Кај Хјустон, Тревор Ариза беше најефикасен со 20 поени. Во финалето на Запад, Сан Антонио ќе игра против Голден Стејт. На Исток финале обезбеди Кливленд, а во другата полуфинална пресметка Бостон води против Вашингтон со 3-2 во победи.
| | веќе видена | слични
8 копии

Убедлива победа со 136:100 забележаа кошаркарите на Голден Стејт ноќеска над Сан Антонио во вториот дуел од финалната серија во Западната конференција од НБА лигата и поведоа со 2-0. За разлика од првиот меч, гостите од Тексас немаа сили за поголем отпор. Тие во составот го немаа повредениот Кавај Ленард, исто како и Тони Паркер кој веќе ја заврши сезоната поради повреда. Победникот веќе се наѕираше уште по почетните минута, за по 20 минути да биде јасно дека „воините“ ќе слават убедливо со оглед на предноста од 26 поени (57:31). Сан Антонио во еден момент од второто полувреме успеа да дојде на минус 20 (81:61), но тоа е се што направи. Најефикасен во победничката екипа беше Стеф Кари со 29 поени, додека во Сан Антонио најдобар поединец беше Џонатан Симонс со 22 поени. Следниот натпревар во серијата прв до четири победи ќе се игра ноќта меѓу сабота и недела на теренот на Сан Антонио.
| | веќе видена | слични
2 копии

Екипата на Сан Антонио Спарс доживеа вистинска катастрофа на вториот финален меч на Западот против Голден Стејт Вориорс од дури 36 разлика (136-100) со што се стави во искличително тешка ситуација во пресрет на продолжението на оваа серија која се игра до четири победи. Спарси во сите четири периоди примија по 30 или повеќе кошеви што е недопустливо без разлика што ги немаа на располагање Кавај Ленард и Тони Паркер поради повреди. Овој негативен резултат во свој стил го искоментира предводникот на „мамузите“ Грег Попович. - Како група се изневеривме, тоа беше катастрофа. Како да не дојдовме да играме. Мораме да добиеме шамар, да се вратиме и играме на третиот натпревар и да видиме кој сме, - рече Попович. Третиот и четвртиот меч се играат во Тексас.
| | веќе видена | слични
2 копии

Кошаркарите на Голден Стејт го добија вториот натпревар од финалната серија до четири победи во Западната конференција на НБА лигата со дури 36 кошеви разлики (136:100) откако го победија ослабениот Сан Антонио кој настапи без најдобриот играч Кауај Ленард кој се повреди на почетокот од третата четвртина од првиот дуел во кој неговите Спарс ја испуштија предноста од 25 кошеви. Во вториот меч Сан Антонио во ниеден момент не беше конкурентен против разиграните Вориорс, па гостинскиот тренер Грег Попович во последните 15 минути во игра ги држеше исклучиво кошаркарите кои инаку имаат само епизодни улоги. Голден Стејт веќе по првата четвртина имаше предност од плус 17 (33:16), на полувремето беше плус 28 (72:44), на крајот од третата четврина плус 31 (106:75), а на крајот од мечот плус 36 (136:100). Најголемата предност, од дури 41 поен (129:88), домашните ја имаа во 44 минута. Капитенот на Голден Стејт, Стеф Кари беше најдобар на мечот со 29 кошеви, со шут од 8 од 13 и за „тројка“ 6 од 9, на што додаде по седум ...
| | веќе видена | слични

Во продолжение погледнете ги најдобрите пет потези од синоќешниот меч Голден Стејт-Сан Антонио. Изборот вели дека на првото место се наоѓа првата ѕвезда од редовите на Вориорси, плејмејкерот Стеф Кари. Уживајте уште во мајсториите на Грин, Симонс и МекКо:
| | веќе видена | слични
4 копии

Кошаркарите на Голден Стејт Вориорс со убедлив триумф 136:100 поведоа со 2-0 во финалето на Западната конференција во НБА лигата, против Сан Антонио Спарс. Вориорси, за разлика од првиот меч во неделата, кога надоместија негатива од 25 поени, во вториот доминираа од почетокот, максимално користејќи го неиграњето на најадобриот играч на Спарси Каваи Ленард и Тони Паркер кој пред десет дена ја заврши сезоната. Ленард, во 27.минута од првиот меч ја обнови повредата на скочниот зглоб на левата нога, поради што го пропушти вториот меч, а од клубот не соопштија дали тој ќе биде подготвен за третиот натпревар, прв од серијата кој ќе се игра во Сан Антонио. Вориорс со разновиден напад го скршија противникот во првиот дел. Во првото полувреме домашните кошаркари запишаа 23 асистенции и го израмнија плејоф рекордот на Хјустон од сезоната 1996/1997. Стеф Кари го предводеше Голден Стејт со 29 поени (6-9 за три), по седум скокови и асистенции и три украдени топки. Кари по овој меч на вечната листа на најдобрите шутери ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Имено, Мајк Браун доцнел за натпреварот во "Оракл" арената, бидејќи бил запрен од полициски службеници поради поминување на црвено. Тој со својот автомобил возел пред автобусот на "мамузите" заедно со синот Кем, кој е голем фан на тренерот на Сан Антонио, Грег Поповиќ. Кошаркарите на Голден стејт го декласираа Сан Антонио во вториот меч од финалната серија во Западната конференција во НБА лигата, откако на домашен терен славеа со 136:100 и поведоа со 2:0. Ова е десетта победа за "воините" во исто толку натпревари оваа сезона во плејофот, со која стаа петтата екипа на која и тргнло од рака. Пред неа до десет 10:0 во плејоф серијата остварија екипите на Сан Антонио (2011/12), Кливленд (2015/16) и два пати Лејкерс (1988/89, 2000/01). Тренерот на Голден стејт, Мајк Браун, беше задоволен од победата на своите избраници, но друга тема се дискутираше на прес конференцијата што воедно го стави резултатот од натпреварот во втор план. Имено, Браун доцнел за натпреварот во "Оракл" арената, бидејќи бил запрен од ...
| | веќе видена | слични

Голден Стејт поведе со 2:0 против Сан Антонио во финалната серија на Западот… Вориорси дојдоа со убедлива победа со конечен резултат 136:100 во „Оракл“ Арената. На тој начин продолжува низата победи на избраниците на Стив Кер во плеј-оф серијата, освен двете победи во финалето, претходно со по 4:0 беа елиминирани Портланд во првата рунда и Јута Џез во полуфиналето. Воедно „воините“ се првата екипа уште од 1994. година која во еден плеј-оф натпревар постигнала најмалку 127 поени и 38 асистенции. Спарси играа без својата прва ѕвезда Кавај Ленард кој се опоравува од повредата, но се очекува да се врати на третиот дуел пред своите гледачи. За „мамузите“ најрасположени беа Симонс со 22 и Бертанс 13 поени, а на спротивната страна Стеф Кари уфрли 29 поени, следен од Петрик МекКо (18) и Дурент (16).
| | веќе видена | слични

Голден Стејт поведе со 2-0 во западното НБА финале против Сан Антонио, откако со убедлив триумф од 136-100 триумфираше во вториот натпревар. Неиграњето на најдобриот играч на „мамузите“ Каваи Ленард и тоа како се почувствува и „воините“ имаат чувствителна предност во серијата и веќе десет меча не знаат за пораз во плеј-офот. Во првото полувреме кошаркарите на Голден Стејт запишаа 23 асистенции што е израмнување на рекордот на Хјустон од пред 20 години. Стеф Кари со 29 поени беше лидер во екипата на Стив Кер. Уште петмина играчи на вицешампионот постигнаа двоцифрен број на поени: Патрик Мекоу (18), Кевин Дурент (16), Дрејмон Грин (13), Шон Ливингстон (11) и Ијан Кларк (10). Кај Сан Антонио прво име беше Џонатан Симонс со 22 поени, а Давис Бертанс запиша 17 поени. Третиот натпревар се игра во ноќта помеѓу сабота и недела во 3.00 часот по полноќ по средноевропско време.
| | веќе видена | слични
2 копии

Голден Стејт стиган до предност од 2:0 во победи во дуелот со Сан Антонио, во финалето на Западната конференција во НБА лигата. Домаќините славеа со 136:130 и сега се на половина пат до уште едно големо финале, во најсилната лига во светот. Стеф Кари беше вистински предводник на „воините“. Уште од самиот старт почна да го полни кошот на гостите, па интересно беше тоа што по првата четвртина, Кари имаше постигнато 15 поени, а целиот тим на Сан Антонио застана на 16 поени. Стеф Кари со 29 поени и по 7 скока и истот олку асистенции беше најдобар кај победничкиот тим. Џонатан Симонс имаше 29 поени за гостите. Сан Антонио е домаќин на следниот, трети меч од оваа финална серија. https://www.youtube.com/watch?v=2GxCMxpoaKw
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

-Спојувајќи ги религијата и хуманоста, тие денеска инспирираа голем број на кавадарчани да се вклучат во хуманитарната акција за помош на Малкиќ,  на која и е ...
сите 155 | | | веќе видена

И понатаму не стивнуваат реациите и најразлични трачеви и нови информации поврзани со секс скандалот на пејачката Јелена Карлеуша и босанскиот фудбалер Огњен ...
сите 216 | | | веќе видена

Одговорност за шверцескиот начин на кој СДСМ го објави Законот за двојазичност мора да има. Законот за двојазичност е штетен и ќе има несогледливи последици по ...
сите 383 | | | веќе видена

„Доколку (претседателот на Грција) Прокопис Павлопулос го потпише Преспанскиот договор кој не е потпишан од претседателот (на пјРМ) ќе учествува во уставно ...
сите 78 | | | веќе видена

Македонија е слободна, демократска и напредна држава, на чекор до полноправно членство во НАТО и ЕУ. Мицкоски, Бачев, и нивниот шеф Груевски не успеаја, ...
сите 189 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Сан Антонио преку Хјустон до финалето на Западната конференција

Од:
До кого (е-маил):
Порака: