Две мега пресметки на стартот на новата 72 сезона во НБА лигата (видео+фото)


Започна новата 72 сезона во НБА лигата со две мега пресметки. Во дербито на истокот Кливленд го победи Бостон со 102-99. Екс играчот на Кавалирси, Кајри Ирвинг не успеа да погоди тројка. Toj во последниот напад не го однесе мечот во дополнители 5 минути. Бостон во вториот дел влезе во ритам. Mу се доближи на Кливленд, но немаа време за целосен пресврт иако губеа со 18 поени разлика. Леброн Џејмс даде 29 поени, 16 скока и 9 асистенции, а Лав забележа 15 поени и 11 скока. Ирвинг против својот довчерашен тим имаше 22 поени, 10 асистенции, 4 скока и 3 украдени топки. Во супер дербито на западот, Хјустон Рокетс нагости го победи шампионот Голден Стејт со 122-121. Ракетите успеаа да направат голем пресврт, да надоместат негатива од 17 поени и да стигнат до победа. Дознајте зошто Кевин Дурент си замина од Оклахома Сити! Кевин Дурент го погоди последниот шут за победа на Голден стејт, но топката ја исфрли по истекот на времето. Такер ги погоди двете слободни и на Хјустон му донесе предност од 122:121 на 44 секуди до ...
| | веќе видена | слични

Кошаркарите на Кливелнд постигнаа нова победа откако пред своите навивачи го совладаа Чикаго, а најзаслужен беше Леброн Џејмс кој запиша 34 поени. Орландо го победи Бруклин, а Арон Гордон постигна рекордни во кариерата 41 поен. Њујорк и натаму е без победа откако зафуби на гостувањето кај Бостон, додека единствената гостинска победа ја постигна Индијана над Минесота. И без Милош Теодосиќ ЛА Клиперс ја победи Јута, додека 39-те поени на Де Маркус казнс беа недоволни за победа на Њу Орлеанс против Портланд. Резултати: Кливленд - Чикаго 119:112, Орландо - Бруклин 125:121, Бостон - Њујорк 110:89, Минесота - Индијана 107:130, Портланд - Њу Орлеанс 103:93, ЛА Клиперс - Јута 102:84.
| | веќе видена | слични
2 копии

Тимот на Кливленд Кавалирс ја потврди доминацијата во НБА лигата. Тие на домашен терен го победија тимот на Чикаго Булс со 119: 112. Најефикасен во триумфот на својот тим беше Леброн Џејмс, со постигнати 34 поени и 13 асистенции додека кај ,,Булси” се издвои Холидеј со 25 реализирани поени. За одбележување на овој натпревар е тоа што за првпат по 12 години во својата кариера, Леброн Џејмс еден натпревар го започна наплејмекерската позиција. Лос Анџелес Клиперс продолжува да ги ,,меле” противниците. Вчера на дневен ред им беше тимот на Јута Џез кој го поразија со 18 поени разлика со конечен резултат од 102-84. Блејк Грифин, кој го имаше потегот на вечерта со неверојатното забивање преку 216 cm високиот центар на Јута Џез, беше предводникот на својот тим со постигнати 22 поени. Од останатите натпревари во НБА лигата: Орландо Меџик – Бруклин Нетс 125:121, Минесота Вулфс – Индијана Пејсерс 107:130 Портланд Блејзерс – Њу Орлеанс 103:93 Бостон – Њујорк 110:89.
| | веќе видена | слични
2 копии

Кливленд, Бостон, ЛА Клиперс, Орландо, Портланд и Индијана забележаа победи во натпреварите кои во НБА лигата се одиграа изминатата ноќ. Индивидуално доминираа Леброн Џејмс од Кливленд, Демаркус Казинс и Арон Городн од Орландо. Леброн Џејмс најдобриот играч на денешнината мечот со Чикаго го одигра на плејмејкерската позиција, но тоа не му пречеше со 34 поени и 13 асистенции да го предводи Кливленд до победата 119:112. Кај Чикаго добар меч одиграа Џастон Холидеј (25 поени) и младиот Финец Лаури Марканен (19 поени, 8 скока). Орландо славеше во дуелот со Бруклин 125:121, а натпревар на кариерата одигра Арон Гордон кој оствари двоен ефект од 41 поен и 14 скокови. Гордон во нападот поош доби од францускиот репрезентативец Евен Фурније кој уфрли 28 поени. Бруклин беше предводен од Дианџело расел кој постига 29 поени. Њу Орлеанс без најдобриот играч Ентони Дејвис немаа сили да му се спротивстават на Портланд, во чии редови пеколно во финишот одигра Си Џеј Мекалум. Бекот на Портланд во последната четвртина постигна ...
| | веќе видена | слични
4 копии

Во најквалитетната европска клупска кошаркарска лига, Евролигата, претстојните четири дена постојано ќе се играат натпревари. Денеска и утре на програмата се дуелите од третото, додека во четврток и петок ќе се играат средбите од четвртото коло. Двојките за 3.коло се: Вторник 19:00 Химки – Црвена ѕвезда 20:05 Макаби ТА – Олимпијакос 21:00 Барселона – Жалгирис 21:00 Реал Мадрид – Милано Среда 19:00 ЦСКА Москва – Панатинаикос 19:45 Фенербахче – Анадолу Ефес 20:30 Басконија – Валенсија 21:00 Уникаха – Бамберг Реал, Макаби, Олимпијакос и Химки се екипите кои досега немаат пораз.
| | веќе видена | слични

Кошаркарите на Кливленд го совладаа Чикаго со 119:112 во одлично издание на Леброн Џејмс. Леброн мечот го заврши со дабл-дабл од 34 поени и 14 асистенции, додека Кевин Лав додаде 20 поени. На другата страна Џастин Холидеј имаше 25 поени. https://www.youtube.com/watch?v=m7Na_8mPVfA Во останатите средби беа постигнати следните конечни резултати: Резултати: Орландо - Бруклин 125:121, Бостон - Њујорк 110:89, Минесота - Индијана 107:130, Портланд - Њу Орлеанс 103:93, ЛА Клиперс - Јута 102:84.
| | веќе видена | слични

Големата ѕвезда на Кливленд, Леброн Џејмс имаше одлична партија и беше најзаслужен за триумфот над Чикаго од 119:112.Чикаго одлично го почна мечот, во едно суперефикасно полувреме го доби Кливленд со 67:64. Но домаќините блеснаа во третиот период кога го свртеа мечот а потоа ја држеа предноста до крај. Леброн Џејмс со 34 поени и 13 асистенции беше најзаслужен за победата, Лав реализираше 20 поени, имаше и 12 скока. Најефикасен кај Чикаго беше Холидеј со 25 поени.Неочекувано високо настрада Минесота која на свој терен загуби од Индијана со 130:107. Карл Ентони Таунс и Виктор Оладипо со по 28 поени беа најефикасни.На останатите натпревари Орландо го доби Бруклин со 125-121, Бостон славеше убедливо во источната класика со Њујрок, со 110-89, Портланд беше подобар од Њу Орлеанс со 103-93, а Клиперс победи против Јута со 102-84.
| | веќе видена | слични

Кошаркарите на Кливленд го совладаа Чикаго со 119:112 во одлично издание на Леброн Џејмс, кој покажа дека може да игра на секоја позиција. Булси во мечот влегоа како аутсајдери, но на теренот беа рамноправен противник. Поведоа со серија 12-2, а потоа по првата четвртина имаа двоцифрено водство од 28:38. Кавси во следниот период одиграа нешто подобро, благодарение на Леброн Џејмс, кој на оваа средба играше на бековската позиција, нешто што не се случило од 2011 година. Домашниот тим во последната четвртина влезе со предност од 92-91, Чикаго се обидуваше да се врати во игра, но кошаркарите на Кливленд не го доволија тоа и дојдоа до третата победа сезонава. Леброн мечот го заврши со дабл-дабл од 34 поени и 14 асистенции, додека Кевин Лав додаде 20 поени. На другата страна Џастин Холидеј имаше 25 поени. Резултати: Кливленд - Чикаго 119:112, Орландо - Бруклин 125:121, Бостон - Њујорк 110:89, Минесота - Индијана 107:130, Портланд - Њу Орлеанс 103:93, ЛА Клиперс - Јута 102:84.
| | веќе видена | слични

Кошаркарите на Кливленд славеа против Чикаго со 119-112 на синоќешниот дуел во НБА лигата во кој повторно доминираше Леброн Џејмс. „Кралот“ после повеќе од 12 години почна дуел на позиција плејмејкер, но покажа дека и тоа не му претставува никаков проблем постигнувајќи 34 поени, со 13 асистенции и 2 скока. Го следеше Кевин Лав исто така со „дабл-дабл“ ефект од 20 поени и 12 скока. Кај Чикаго булс се истакна Џастин Холидеј со 25 поени, а младиот Лаури Марканен мечот го заврши со 19 поени и 8 скока. Бостон полека се опоравува од лошиот почеток на сезоната и пехот кој ги затекна со повредата на Гордон Хејворд, па запиша втора едноподруго победа овој пат на Њујорк со 110-89. Браун беше најефикасен со 23 поени, еден помалку имаше Татум, додека Кајри Ирвинг запиша 20 поени дополнети и со 7 асистенции. Орландо му се реваншираше на Бруклин за претходниот пораз сега победувајќи со 125-121. Партија на кариерата имаше Арон Гордон кој постигна 41 поен и дополни со 14 скока, а одлично го следеше Еван Фурние со 28 поени. ...
| | веќе видена | слични

Кошаркарите на Жалгирис го приредија најголемото изненадување во третото коло, во Евролигата, откако славеа во Барселона 81:75. Екипата на Шарунас Јасикевичиус одигра одличен натпревар ја запиша втората победа во елитната конкуренција, додека Барселона го запиша вториот пораз во низа, откако во петокот загиби од Црвена звезда. Српскиот репрезентативец Василије Мициќ го предводеше Жалгирис ос 20 поени, 8 асистенци,а двоцифрени беа уште Кевин Пангос (16 поени) и Ерон Вајт (13 поени). Најдобар кај Барселона беше унгарскиот репрезентативец Адам Ханга со 18 поени и 10 скока, додека по 13 кошеви уфрлија Кевин Серафан и Петри Копонен. Покрај Жалгирис победи забележаа уште и Олимпијакос, односн Реал Мадрид. Олимпијакос во драматичен натпревар славеше во Тел Авив кај Макаби со 69:68, а Реал со 100:90 го совлада Милано. Блескаше на овој меч Лука Дончиќ кој постигна 27 поени и осум асистенции и изнуди 10 прекршоци, што му донесе индекс 41.
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

-Спојувајќи ги религијата и хуманоста, тие денеска инспирираа голем број на кавадарчани да се вклучат во хуманитарната акција за помош на Малкиќ,  на која и е ...
сите 153 | | | веќе видена

Богојавленските чествувања во Охрид продолжија и денеска на Соборот на Свети Јовен Крстител, со капењето на рибарите во Охридското Езеро како продолжение на ...
сите 262 | | | веќе видена

Српскиот фудбалер Душко Тошиќ го прослави 34 роденден во Кина заедно сопругата Јелена Карлеуша и нивните две ќерки, Ника и Атина. Во 2008 година, кога Тошиќ ...
сите 209 | | | веќе видена

Одговорност за шверцескиот начин на кој СДСМ го објави Законот за двојазичност мора да има. Законот за двојазичност е штетен и ќе има несогледливи последици по ...
сите 383 | | | веќе видена

„Доколку (претседателот на Грција) Прокопис Павлопулос го потпише Преспанскиот договор кој не е потпишан од претседателот (на пјРМ) ќе учествува во уставно ...
сите 85 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Две мега пресметки на стартот на новата 72 сезона во НБА лигата (видео+фото)

Од:
До кого (е-маил):
Порака: