Нов пресврт на Далас во НБА финалето

4 копии

Екипата на Далас направи голем пресврт и го совлада Мајами со 86:83, со што го израмни резултатот во финалната серија во НБА лигата на 2:2 Далас до пресвртот го предводеше Дирк Новицки кој во серијата 21-9, во последните 10 минути, постигна 10 од своите 21 поен. Германецот натпреварот го одигра со висока температура поради инфекција на синусите. Покрај Новицки кај Далас одлично одиграа Џејсон Тери (17 поени), Шон Мерион (16 поени) и Тајсон Чендлер (13 поени и 16 скокови). Причината за поразот кај Мајами може да се бара во Леброн Џејмс кој одигра катастрофален меч постигнувајќи само 8 поени. Двејн Вејд со 32 и Крис Бош со 24 поени го предводеа Мајами на овој натпревар. Следниот натпревар повторно ќе се игра во Далас, во четврток навечер, потоа серијата се сели во Мајами каде ќе се одигра шестиот и доколку биде потребни и седмиот натпревар.
| | веќе видена | слични

Далас го победи Мајами со 112:103 во третиот меч пред своите гледачи, поведувајќи со 3:2 во финалната серија на годинешното НБА првенство. Далас во третиот период водеше со 9 поени разлика (80:71), но Мајами упорно го намалуваше водството на домашната екипа и на три ипол минути до крајот поведе со 95:99. Изгледаше дека ќе биде неизвесно до последната секунда бидејќи само на 2,5 минути до крајот беше израмнето (100:100), но тогаш играчите на Далас заиграа како во транс и направија серија од 12:3 за гледачите конечно да здивнат. По кој знае кој пат Дирк Новицки беше најефикасен во Далас, овој пат со 29 поени и 6 скокови, сосема солиден беше Џејсон Тери со 21 поен и 6 асистенции, а добар учинок имаа и Џеј Џеј Бареа (17 п. 5 ас.), Тајсон Чендлер (13 п. 7 ск.) и Џејсон Кид (13 п. 6 ас.). Во тимот на Мајами најефикасни беа Двејн Вејд (23 п. 8 ас.), Крис Бош (19 п. 10 ск.) и Леброн Џејмс (17 п. 10 ск. 10 ас.). Серијата се сели во Мајами со евентуални два меча, а на Далас му е потребна победа барем на еден ...
| | веќе видена | слични

Далас Маверикс се на само еден чекор до првата шампионска титула во историјата на клубот, откако синоќа во уште еден изедначен натпревар славеа против Мајами со 112-103. Двата тима ги користеа своите предности, Далас играше фантастично од надвор, со 13 реализирани тројки од 19 обиди, додека Мајами ги доминираше двата рекети. Но, како што веќе навикнавме, дојде четврта четвртина и на сцена стапува Дирк. Новицки досега во пет натпревари постигна 52 поени само во последните периоди, повторно покажувајќи шампионски карактер и превземајќи ја одговорноста во најтешките моменти. Џејсон Тери ја погоди завршната тројка, а одлични беа и Кид и Бареа. Леброн Џејмс натпреварот го заврши со трипл-дабл, 17 поени, 10 скокови и 10 асистенции, но од тоа што можеше да се види, може само да се заклучи дека бројките некогаш знаат да лажат и да не ја презентираат вистинската слика на влијанието на еден играч во мечот. Двејн Вејд беше повторно лидерот кај Мајами и иако во еден дел од натпреварот мораше во соблекувална поради ...
| | веќе видена | слични

Далас маверикс пред своите гледачи со 112-103 го победи Мајами хит и за прв пат поведе во финалната серија од НБА-лигата. Финалето се сели во Мајами,а Далас патува со предност од 3-2 и е еден чекор до првата титула во клупската историја. Првата шанса за освојување на драгоцениот пехар ќе ја има в понеделник во 2 часот наутро по македонско време. - Ова беше многу важна победа, бидејќи со голема самодоверба ќе опатуваме во Мајами. Од две средби потребен ни е еден триумф. Убедени сме дека можеме да стигнеме до титулата. На овој натпревар не служеше шутот уште од самиот почеток, поради што бевме во водсто и не требаше да бркаме негатива како во првите четири средби – изјави крилниот играч на Далас, Дирк Новиски, кој постигна 29 поени. Кај домашниот тим солиден учинок имаа и Џејсон Тери со 21 и Хосе Бареа со 17 кошеви. Најдобар на теренот со трипл-дабл (17 поени и по 10 скокови и асистенции) беше Леброн Џејмс, а најефикесан беше Двен Вејд со 23 кошеви. Крис Бош уфрли 19 поени и забележа 10 скокови. - Вејд играше ...
| | веќе видена | слични

Играчите на Далас Маверикс го совладаа Мајами со 112-103 и поведоа за прв пат во серијата на финалето на НБА лигата. Тие во следниот натпревар ќе имаат можност да стигнат и до титулата. Најзаслужен за триумфот на Тексас беше Дирк Новицки со 29 поени. Кај Мајами најдобар беше Вејд со 29 поени. Серијата се сели во Мајами, а следниот, можеби и одлучувачки натпревар ќе се игра на 12. јуни. (Крај)
| | веќе видена | слични

Екипата на Далас со победата над Мајами од 112 : 103 во петтиот дуел од финалната НБА серија направи вистински исчекор кон освојување на првата НБА титула. Дирк Новицки повторно беше предводник на домашната екипа со постигнати 29 поени. “В недела во Мајами ќе мора да играме како да е последниот меч од серијата“ вети Новицки. Ако сте по статистиката, ЛеБрон Џејмс успеа да стигне до трипл дабл(17п. 10с. 10а.), но само два од тие 17 поени ги постигна во 4. четвртина. A, oва беше натпреварот во кој Мистер Џејмс мораше да се покаже, особено што Двејн Вејд беше надвор од игра цели 13 минути поради повреда на колкот, а неговиот настап за 6. натпревар во Мајами е под знак прашалник. Со 17 поени од 19 обиди, ЛеБрон покажа дека сеуште не е време да го споредуваат со Мајкл Џордан. “Не е нападот во прашање, па постигнавме 103 поени... Нападот не е проблем“ - Леброн се обиде “да се извади“ по натпреварот. Инаку, натпреварот се прекрши во последната четвртина, кога Далас благодарение на Новицки и Тери стигна до ...
| | веќе видена | слични

По домашниот триумф од 113-102 Мавси поведоа со 3:2 и се на победа од првата НБА титула во клупската историја. Како никогаш до сега во својата клупска историја, тимот на Далас Маверикс е на чекор од освојувањето на најголемиот трофеј во НБА - шампионскиот. Мавси се на една победа од Лери О’Браен трофејот, откако во петтата средба на домашен терен славеа со 113-102 над Мајами. На гостите од Флорида не им помогнаа ниту 23 поени на Двејн Вејд (успорен од повредата на колкот), ниту трипл-даблот на Леброн Џејмс (го немаше никаде во финишот) од 17 поени и по десет скокови и асистенции, ниту пак Крис Бош и неговите 19 поени и десет скокови. Сега тие дома се враќаат со минус од 2:3 и се во ситуација да мораат да победат на шестата средба доколку сакаат да се изборат за „мајсторка“. Она што не им оди во прилог е традицијата, која вели дека победникот на петтата средба во едно финале изедначено на 2:2 во 19 од вкупно 26 такви ситуации ја освојувал титулата. Сепак, ако им е потребна мотивација, а тоа не би требало да ...
| | веќе видена | слични

Далас го победи Мајами со 112-103 и поведе 3-2 во финалната серија од НБА лигата. Мечот кој беше одлучен во самиот финиш, благодарение на стрпливиот напад на домаќините кои предводени од Дрик Новитцки (29 поени) успеаа со позитива да заминат во Мајами. Мајами го имаше на располагање трио Џејмс ( 17 п, 10 ск и 10 асс) , Вејд (23 п) и Бош (19 п,10 ск) кои сепак беа недоволни за победа во “Aмерикан аирлајнс“. Видео : Далас - Мајами 112-103 Во 26 од досегашните слуачии кога била серијата изедначена 2-2, во 19 од нив победил тимот кој го добил петтиот меч. Ohridnews
| | веќе видена | слични

Четвртиот натпревар од големото НБА-финале донесе максимална неизвесност, а победникот повторно беше одлучен во самата завршница. Овој пат победата ја однесе Далас маверикс со 86-83 и израмни на 2-2 во победи во финалната серија со Мајами хит. Човек на одлука повторно беше болниот Дирк Новицки, кој успеа да се извади за утнувањето на крајот од претходниот меч. Германецот се жалеше на грозница, натпреварот го одигра со зголемена телесна температура, која го оставила речиси без сон вечерта пред натпреварот, но сето тоа не му пречеше на 14,4 секунди пред крајот да постигне поени преку Удонис Хаслем за водство на Далас од 84-81. На крајот токму тие поени се покажаа како одлучувачки. Потоа Вејд брзо врати со забивање, но во последната секунда, а победата на Далас ја потврди Џејсон Тери со две слободни фрлања. Освен што ги постигна клучните поени, Новицки мечот го заврши со 21 кош, а интересно е што сите поени ги проследуваше со кашлање поради високата температура. - Ова е финале и ќе оставиш се на паркетот. ...
| | веќе видена | слични

Новицки со температура, а од порано и со скинати лигаменти на прст на левата рака, одигра феноменално и Далас го победи Мајами со 86-83 и израмни на 2-2 во победи во финалето на кошаркарската НБА Далас - Мајами 86-83 (2-2)се игра до четири победи Кашлаше и киваше... имаше температура од 38 степени и беше истоштен по речиси цела непреспана ноќ. Едноставно Дирк Новицки преживеа три мизерни четвртини во четвртиот меч од финалето во кошаркарската НБА-лига во вторникот. Но, кога беше најважно, Германецот повторно блескаше и ја предводеше серијата на Далас од 21-9 во последните 10,12 минути, со која Маверикс забележа триумф со 86-83 над Мајами хит и израмнија на 2-2 во натпревари. Сега серијата „подобар од седум“ се сведува на серија „подобар од три“, која ќе го одлучи годинешниот шампион во НБА. Новицки се бореше со синусна инфекција и сé останато што го мачеше, но типично за германската истрајност, одговори со 10 од своите 21 поен во четвртиот период, вклучувајќи го и положувањето на 14,4 секунди пред крајот. ...
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Залудни се обидите на Мицкоски и ВМРО-ДПМНЕ преку неосновани кривични пријави да го блокираат напредокот на државата, се наведува во реакцијата на СДСМ на прес ...
сите 202 | | | веќе видена

Сама се си кажала...Јелена Крлеуша се најде во центар на порно скандал кога босанскиот фудбалер Огњен Врење пласирал експлицитни матреијали во јавност, за ...
сите 166 | | | веќе видена

Според него, спогодбата прво ќе мине во надлежните собраниски комисии, по што како што изјавил за новинарите, ќе кулминира со дебата на пленарна седница. ...
сите 61 | | | веќе видена

Од прогласувањето на епидемијата, досега, се вакцинирани 2.925 деца. Денеска до 13 часот вакцинирани се 181 дете, соопшти Министерството за здравство. За време ...
сите 139 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Нов пресврт на Далас во НБА финалето

Од:
До кого (е-маил):
Порака: