Бури во централниот дел на САД, 4 жртви и сообраќаен хаос

4 копии

Низ централниот дел на САД, не стивнуваат сериозни бури кои донеле силен ветер, снег, дожд и град.Бурите досега однеле 4 животи и предизвикале воздушен и патен сообраќаен хаос. На меѓународниот аеродром Сент Пол во градот Минеаполис во Минесота се одложени сите летови.Преземено од: Макфакс
| | веќе видена | слични
3 копии

Ширум централниот дел на САД беснеат сериозни бури, кои онеле силни ветришта, снег, дожд и град, а однеле и 4 човечки животи и предизвикале сообраќајни несреќи. Како што пренесува АП, на меѓународниот аеродром Сент Пол во Минеаполус во Минесота се откажани сите летови. Во саботата претпладнето во бурата загинале две лица, меѓу кои и двегодишно девојче кое спиело во камп куќа врз која паднало големо дрво. Во Висконсин загинала жена во сообраќајна несреќа откако изгубила контрола над комбето поради лошите услови на патот. Возач на камион во Ајдах исто така загина откако изгубил контрла над возилото на пат прекриен со снег во западна Небраска. Метеоролозите очекуваат ваквите временски услови да останат цела недела во Минесота, Висконсин и Мичиген пред бурата да премине во Њујорк и Нова Англија.
| | веќе видена | слични
2 копии

Речиси 160.000 станбени и деловни згради ширум Мичиген останаа денеска без електрична енергија поради град и невреме кое ги оштети далеководите. Новинската агенција „АП“ наведе дека без струја останале околу 33.000 приватни и 125.000 правни лица, потрошувачи на електрична енергија во Мичиген. Во поголем дел од американската сојузна држава, на сила е предупредување за бура. Метеорологот од Националната метеоролошка служба, Брајан Мид, изјави дека поради ледениот дожд јужно од Гранд Рапидс се формирал мраз со дебелина од шест милиметри. Невремето кое го зафати централниот дел на САД донесе снег, дожд, град и силни ветрови. Бурата во неколку сојузни држави однесе четири животи и предизвика пореметувања во воздушниот сообраќај. извор: Makfax
| | веќе видена | слични

САД хараат силни бури кои донеле силни ветрови, снег, дожд и град... Ширум централниот дел на САД хараат силни бури кои донеле силни ветрови, снег, дожд и град, однеле четири животи и предизвикале застој во воздушниот и патниот сообраќај. Како што пренесува АП, на меѓународниот аеродром, во Сен Пол град во Минеаполис во Мисисипи, одложени се летовите поради силната бура и снежни наноси поради што оневозможено е да се исчисти пистата. Во саботата бурата однела два живота во Лузијана, меѓу кои двегодишно дете која спиела во камкуќа врз која паднало дрво. Во Висконти загинала жена во сообраќајна несреќа каде што изгубила контрола над своето возило на пат прекриен со снег во западна Набраска. Возач на камион во Ајдахо исто така погинал откако изгубил контрола над возилото на пат покриен со снег во западна Набраска. Во Арканзас во петокот поминал торнадо во градот Маунтинберг, при што повредени се најмалу четири лица. Како што пренесуваат агенциите, таквите временски услови се очекуваат и за викенд во Минесота, ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Бура ги зафати САД, предизвикувајќи најмалку четири смртни случаи во сообраќајни и други несреќи. Во јужната држава Луизијана две лица загинаа, меѓу кои и двегодишно девојче, кога големо дрво се урна под налети на силниот ветер и падна врз куќарка. Погоре на север, во државата Висконсин паднале 45 сантиметри снег, додека на езерото Мичиген брановите достигнуваат над пет метри.
| | веќе видена | слични

Останато

Нашата евровизиска претставичка Тамара Тодевска блесна на сцената во смарагден фустан кој е дело на врвниот дизајнер Александар Ношпал.На својот Фејсбук ...
сите 253 | | | веќе видена

Во соопштението од Кабинетот на Пендаровски се наведува дека претседателот на Алијансата за Албанците, Села, упати честитки до претседателот Пендаровски по ...
сите 220 | | | веќе видена

Од следната недела по нова метотодлогија Регулаторната комисија ќе одлучува за цените на горивата. Според РКЕ согласно таа методологија цените ќе биат пониски ...
сите 96 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Бури во централниот дел на САД, 4 жртви и сообраќаен хаос

Од:
До кого (е-маил):
Порака: