Вее како да е јануари - снегот предизвика колапс во сообраќајот

2 копии

Во градот Абердин во сојузната американска држава Јужна Дакота напаѓа околу 20 сантиметри снег, во Минесота и Ајова околу 15 сантиметри, додека во областа околу Чикаго наврнало околу 7 сантиметри снег. Во градот Абердин во сојузната американска држава Јужна Дакота напаѓа околу 20 сантиметри снег, во Минесота и Ајова околу 15 сантиметри, додека во областа околу Чикаго наврнало околу 7 сантиметри снег.Полицијата издала предупредување за граѓаните поради порастт на бројот на сообраќајни несреќи на патиштата.Националната метеоролошка служба очекува денеска наместо снег во поедини делови да почне да врне дожд, а неделава како што е наведено, да дојде до пораст на температурите.
| | веќе видена | слични
2 копии

Ширум централниот дел на САД беснеат сериозни бури, кои онеле силни ветришта, снег, дожд и град, а однеле и 4 човечки животи и предизвикале сообраќајни несреќи. Ширум централниот дел на САД беснеат сериозни бури, кои онеле силни ветришта, снег, дожд и град, а однеле и 4 човечки животи и предизвикале сообраќајни несреќи.Како што пренесува АП, на меѓународниот аеродром Сент Пол во Минеаполус во Минесота се откажани сите летови.Во саботата претпладнето во бурата загинале две лица, меѓу кои и двегодишно девојче кое спиело во камп куќа врз која паднало големо дрво.Во Висконсин загинала жена во сообраќајна несреќа откако изгубила контрола над комбето поради лошите услови на патот.Возач на камион во Ајдах исто така загина откако изгубил контрла над возилото на пат прекриен со снег во западна Небраска.Метеоролозите очекуваат ваквите временски услови да останат цела недела во Минесота, Висконсин и Мичиген пред бурата да премине во Њујорк и Нова Англија.
| | веќе видена | слични
2 копии

Речиси 160.000 станбени и деловни згради ширум Мичиген останаа денеска без електрична енергија поради град и невреме кое ги оштети далеководите. Новинската агенција „АП“ наведе дека без струја останале околу 33.000 приватни и 125.000 правни лица, потрошувачи на електрична енергија во Мичиген. Во поголем дел од американската сојузна држава, на сила е предупредување за бура. Метеорологот од Националната метеоролошка служба, Брајан Мид, изјави дека поради ледениот дожд јужно од Гранд Рапидс се формирал мраз со дебелина од шест милиметри. Невремето кое го зафати централниот дел на САД донесе снег, дожд, град и силни ветрови. Бурата во неколку сојузни држави однесе четири животи и предизвика пореметувања во воздушниот сообраќај. извор: Makfax
| | веќе видена | слични

САД хараат силни бури кои донеле силни ветрови, снег, дожд и град... Ширум централниот дел на САД хараат силни бури кои донеле силни ветрови, снег, дожд и град, однеле четири животи и предизвикале застој во воздушниот и патниот сообраќај. Како што пренесува АП, на меѓународниот аеродром, во Сен Пол град во Минеаполис во Мисисипи, одложени се летовите поради силната бура и снежни наноси поради што оневозможено е да се исчисти пистата. Во саботата бурата однела два живота во Лузијана, меѓу кои двегодишно дете која спиела во камкуќа врз која паднало дрво. Во Висконти загинала жена во сообраќајна несреќа каде што изгубила контрола над своето возило на пат прекриен со снег во западна Набраска. Возач на камион во Ајдахо исто така погинал откако изгубил контрола над возилото на пат покриен со снег во западна Набраска. Во Арканзас во петокот поминал торнадо во градот Маунтинберг, при што повредени се најмалу четири лица. Како што пренесуваат агенциите, таквите временски услови се очекуваат и за викенд во Минесота, ...
| | веќе видена | слични
5 копии

Низ централниот дел на САД, не стивнуваат сериозни бури кои донеле силен ветер, снег, дожд и град. Бурите досега однеле 4 животи и предизвикале воздушен и патен сообраќаен хаос. На меѓународниот аеродром Сент Пол во градот Минеаполис во Минесота се одложени сите летови.
| | веќе видена | слични
4 копии

Бура ги зафати САД, предизвикувајќи најмалку четири смртни случаи во сообраќајни и други несреќи. Во јужната држава Луизијана две лица загинаа, меѓу кои и двегодишно девојче, кога големо дрво се урна под налети на силниот ветер и падна врз куќарка. Погоре на север, во државата Висконсин паднале 45 сантиметри снег, додека на езерото Мичиген брановите достигнуваат над пет метри.
| | веќе видена | слични

Останато

 Единствено денеска го информирала СЈО информираше дека отворила боледување на 16 јули, ден по аферата Рекет во која  и беше одземен мобилниот  телефон. Од што ...
сите 580 | | | веќе видена

Од Синдикатот на културата велат дека го чекаат владиното образложение за нејзиното разрешување. Одлуката според нив е изненадувачка, како и тоа дека таа доаѓа ...
сите 88 | | | веќе видена

Турските научници предупредуваат за опасноста од нови силни земјотреси што го загрозуваат Истанбул и реонот на Мраморно море, пишува денеска турскиот весник ...
сите 156 | | | веќе видена

Оперските пејачи Благој Нацоски, Весна Ѓиноска-Илкова, Ирена Кафкалевска и Наде Талевска-Спасовска синоќа на концертот на Охридско лето во црквата „Св. Софија“ ...
сите 92 | | | веќе видена

Новоизбраниот претседател на Европската комија, Урсула фон дер Лајен побара земјите од ЕУ да и предложат по двајца кандидати за еврокомесар – жена и маж, ...
сите 200 | | | веќе видена

Зоран Азманов кој се занимава со градежен бизнис и пред ТВ камерите остана на своето тврдење дека е рекетиран од сопственикот на 1ТВ Бојан Јовановски, и дека ...
сите 793 | | | веќе видена

Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски нема да се појави на лидерската средба в петок, потврди денеска претседателка на Унијата на жени на партијата, ...
сите 303 | | | веќе видена

Коментаторот на Вимблдон, Андреу Кејстл, се нашол на удар на критики бидејќи го кометирал прстенот на Мирка Федерер за време на финалето помеѓу нејзиниот ...
сите 176 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Вее како да е јануари - снегот предизвика колапс во сообраќајот

Од:
До кого (е-маил):
Порака: