Петровденскиот турнир во мал фудбал нема да се одржи, не се пријавија учесници

03.07.2017 Без традиционалниот Петровденски фудбалски турнир ќе помине овогодишното одбележување на празникот на градот – Петровден. До крајниот рок за пријавување на заинтересираните екипи, што истече на 1 јули, не пристигнала ниту една пријава. Поради тоа иско се очекуваше претпаднето да се одржи ждребувањето за распрортедот на натпреварите, тоа не се случи. Од Локалната самоуправа на Кочани која годинава се подготвуваше да го организира турнирот по 16 пат, само кратко потврдија дека фудбалски натпревари ќе нема.
| | веќе видена | слични

Посетителите на Вимблдон упатија остри критики кон орагнизаторот на турнирот поради одложениот меч на Ѓоковиќ и Манарино со кој требаше да се комплетира 1/8 финалната програма кај мажите. Споменатиот натпревар требаше да се игра на теренот број 1, но со оглед на тоа дека претходната пресметка во која Надал беше поразен од Милер, траеше без малку пет часа, стана јасно дека српскиот тенисер и неговиот француски противник нема да можат да настапат денеска. Гладачите беа гневни зошто дуелот не бил поместен на централниот терен кој бил празен, но организаторот образложи дека тоа би било многу ризично, бидејќи во периодоот кога требала да се случи измента на комплексот Вимблдон имало преку 30 000 посетители, па целата ситуација би била прoблематична. Играчите без проблем го прифатија потегот на организаторот, но не и гледачите.
| | веќе видена | слични
2 копии

Да не беа толку многу строги правилата на организаторите, на третиот грен слем турнир Вимблдон, сексапилната данска тенисерка Каролине Вознијацки, ќе беше поинаку "облечена" на теренот кога ќе ги играше своите натпревари на турнирот. Таа планираниот дрес - код за турнирот го откри на својот профил на социјалната мрежа "Инстаграм", каде ги прикачи фотографиите од најновата фотосесија за ЕСПН. Поранешниот светски женски тениски рекет број еден во фотосесија за специјалното издание "Bodyissue" го покажа своето извајано тело, а тоа е воедно и предлогот за нов дрес - код на Вимблдон. Но, строгите правила на "Се Англискиот Клуб" велат дека на теренот сите натпреварувачи мора да бидат во бело, па дури и гаќичките под фустанчињата мора да бидат во бела боја. -Секогаш ми велеа дека едно девојче од Данска не може да биде тенисерка од светска класа. Данска никогаш пред мене немала тенисерка која е во топ 30. Секој пат кога ќе кажев дека сакам да бидам број еден, луѓето ми се смееја. Но јас најдов начин. Не прифаќам ...
| | веќе видена | слични

 Ако тенисот е првата најважна работа за турнирот „Вимблдон“, модата е несомнено втората. Турнирот кој постои од далечната 1877 година наложува строги правила за играчите кога станува збор за нивната облека на теренот – не смеат да носат ниедна друга боја, освен бела. За гледачите на натпреварите не важи ова правило, но сепак Вимблдон се смета за настан на кој гостите се елегантни и софистицирани. Погледнете некои од овогодишните модни изданија на познатите мажи кои се појавија во публиката: Џејмс Мидлтон Дејвид Бекам Борис Бекер Сол Кембел Адам Пити Џо Свош Крис Робшо Доминик Купер
| | веќе видена | слични

Се уште е во тек пријавувањето на заинтересираните екипи за учество на турнирот во мал фудбал „Велгошти 2017“. Турнирот кој ќе се одржи по 13-ти пат ќе започне на 15 јули, а ждрепката ќе се изврши ден претходно, односно на 14 јули. Секоја заинтересирана екипа треба да уплати 3 000 денари на сметката 530-0003008837-97 Охридска банка и да се пријави кај лицето Коста (077 85 71 71). Сите други информаци околу турнирот можат да се најдат на официјалниот профил на Фејсбук тука
| | веќе видена | слични

Традицијата на Вимблдон е долга 140 години! Нема дилеми, Грен слем турнирот во Лондон е најзначајниот во светот на тенисот, и нема тенисер или тенисерка кои не сонуваат едне ден да го подигнат пехарот наменет на најдобриот на терените на „Ол Ингланд клубот"/ Тоа е од 1988 (кога автралискиот Опен преминува на бетонска подолога) единствениот Грен слем на трева и на кој не се игра во недела, а тој да е едноставно наречен „Мидл Сандеј". Да, Вимблдон е полн со традиција, но тоа што не се играат натпревари во недела, и нема многу врска со истата. Одлуката да не се игра тенис точно на средина на турнирот е чисто практична, затоа што токму на тој ден организаторите на турнирот ја „освежуваат" тревата на терените а која поради големиот број на натпревари во текот на една недела прилично се „троши", дури и до таа мерка што на одредени делови се доаѓа диоректно до „земја". Во недела, кога играчите ќе заминат на одмор, а публиката ќе ја прескокне посетата на „Ол Ингланд клубот", на сцената стапува Нил Стадли и неговите ...
| | веќе видена | слични

Започна пријавувањето на екипи за учество на традиционалниот турнир во мал фудбал „Велгошти 2017“. Пријавувањето на екипите ќе трае до 13 јули, додека извлекувањето на групите е ден подоцна, односно на 14 јули. Почетокот на турнирот е закажан за 15 јули. Секоја заинтересирана екипа треба да уплати 3 000 денари на сметката 530-0003008837-97 Охридска банка и да се пријави кај лицето Коста (077 85 71 71). Сите други информаци околу турнирот можат да се најдат на официјалниот профил на Фејсбук тука
| | веќе видена | слични
2 копии

Керол Фагерос, во 1958 година беше исфрлена од турнирот, откако под фустанот носеше златни гаќички Најдобрите тенисери на денешницата во наредниве две недели ќе се борат за престижниот пехар на третиот грен слем турнир Виблдон. Најголеми фаворити за титулата се Швајцарецот Роже Федерер, Британецот Енди Мареј, Шпанецот Рафаел Надал и Србинот Новак Ѓоковиќ. Но, на самиот почеток од турнирот, британските медиуми извадија голем број на занимливости поврзани со турнирот и она што за време на неговото одр'ување го прават навивачите и тенисерите. За време на турнирот секоја година се пијат 330.000 шолји чај и кафе и 110.000 лименки пиво. Се јадат 76.000 сендвичи, 86.000 порции сладолед, а за негово слу'ење се трошат 28. тони јагоди. Легендарниот Џон Мекинро и се обраќаше на публиката со вресокот "Не може да бидете толку многу сериозни." За патот до титулата на Горан Иванишевиќ во 2001 година снимен е филм, Бекер по одигрување на последниот меч замина во бар каде ја изневери својата сопруга со келнерка, а Пит ...
| | веќе видена | слични

Останато

Гордана Силјановска-Давкова ги премолчи дваесетината прашања на вмровскиот реформатор. Одговорите на тие прашања ќе го разјаснеа нејзиното политичко кредо. Но ...
сите 167 | | | веќе видена

Српскиот претседател Александар Вучиќ денеска од Нови Сад порача дека властите повеќе нема да дозволат насилство на протестите, како она од минатата сабота, ...
сите 210 | | | веќе видена

До понеделник ќе се задржи стабилно и топло време, а во вторник ќе настапи промена на времето. Ќе има зголемена облачност со повремен дожд и ќе дува умерен до ...
сите 158 | | | веќе видена

Барањето на Владата – ВМРО-ДПМНЕ да достави предлози во вид на амандмани околу предлог-законот за Обвинителството, македонската опозиција го нарекува обид за ...
сите 165 | | | веќе видена

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски денес е во посета на Општина Битола каде што оствари средба со жителите на населбата Јени Мале и битолско ...
сите 208 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Петровденскиот турнир во мал фудбал нема да се одржи, не се пријавија учесници

Од:
До кого (е-маил):
Порака: