Сампдорија повтроно во Серија А

Иако имаа најлош пласман помеѓу екипите учесници во плеј-офот, фудбалерите на Сампдорија успеаа да се изборат за пласман во Серија А. Самдорија го одигра решавачкиот натпревар за пласман помеѓу елитата со екипата на Варезе. На првиот натпревар Сампдорија славеше дома со резултат од 3:2, а триумфот во гости со 0:1 само го потврди посакуваниот успех. Голот кој ги реши сите дилеми е постигнат во 90-та минута. После една година пауза, повторно во Серија А ќе ја гледаме и Сампдорија.
| | веќе видена | слични

Фановите на Сампдорија идната сезона повторно ќе го гледаат својот тим во елитниот италијански фудбалски ранг, откако нивниот омилен клуб со вкупни 4:2 го доби бараж-двомечот против Варезе. Сепак, големото славје ќе остане во сенка на инцидентите кои по улиците на Џенова ги предизвикаа навивачите на истоимениот клуб, инаку градски ривал на Сампдорија. Екстремна група хулигани на Џенова во класична заседа, како што наведува полицискиот извештај за настанот, ги нападнале „противничките“ навивачи и им нанеле сериозни повреди со остри предмети, најверојатно ножеви. Три момчиња со повреди опасни по живот биле префрлени во болница и нивната состојба засега е стабилна. Еден навивач е прободен во градниот кош, друг има подлабока повреда во црниот дроб, додека третиот завршил со убодни рани во ногата и стомакот. Сите се наоѓаат на интензивна нега. Покрај споменатите, во болницата биле згрижени и уште двајца навивачи на Сампдорија, меѓутоа за среќа тие минале само со полесни повреди. Сампдорија триумфираше со 3:1 во ...
| | веќе видена | слични

Екипата на Сампдорија по една година помината во Серија Б експресно се врати во елитното друштво. Сампдорија пласман во “Калчо Лигата“ обезбеди по двојната победа над Варезе во бараж мечевите со 3-2 односно 1-0. Мх.П.
| | веќе видена | слични

Останато

Американскиот секретар за одбрана Џејмс Матис вели дека референдумот на 30 септември е најважното гласање во историјата на македонската нација и дека треба да ...
сите 171 | | | веќе видена

Полицаецот-убиец Енвер Тоска, иако не ги исполнувал условите да биде полицаец добил значка и пиштол по интервенција на ДУИ, и тоа во време кога министер за ...
сите 158 | | | веќе видена

Со седум гласа „против“ и два „ за“ уставните судии ја отфрлија иницијативата поднесена од Димитар Апасиев од Левица и Тодор Петров од Светскиот Македонски ...
сите 228 | | | веќе видена

Зошто Европа? – поради пристојна, средена, правна, држава која функционира, напредување во кариерата врз основа на заслуги, а не врз принципот на лојалност, ...
сите 74 | | | веќе видена

Mинистерот за надворешни работи на Република Македонија, Никола Димитров, денеска оствари средба со министерот за Европа и Америка во британскиот Форин офис, ...
сите 159 | | | веќе видена

Eвроатлантската иднина на државата, актуелните политички случувања во државата, како и претстојниот референдум беа темите на кои денеска претседателот на ...
сите 198 | | | веќе видена

На 30 септември имаме историска одлука исправена пред нас. Со својата совест, со својата мудрост, мислејќи на Заветот од првиот референдум и мислејќи на идните ...
сите 13 | | | веќе видена

Австрискиот министер за внатрешни работи, Херберт Кикл, рече дека и понатаму се разговара со земји од Западен Балкан за основање центри за прифаќање азил во ...
сите 68 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Сампдорија повтроно во Серија А

Од:
До кого (е-маил):
Порака: