Повторно условена: Не може во НАТО без брзо и целосно спроведување на Преспанскиот договор


Оваа покана која поради својата условеност тоа и не е во вистинската смисла на зборот, се разликува од стандардните покани кои ги добивале другите земји Македонија добива покана за членство во НАТО, но таа е условена со целосно и брзо спроведување на Договорот со Грција. Оваа покана која поради својата условеност тоа и не е во вистинската смисла на зборот, се разликува од стандардните покани кои ги добивале другите земји бидејќи од нив не се барало исполнување на дополнителни критериуми, особено не од ваков вид. Имено во нацрт Заклучоците од Самитот на НАТО во Брисел се предвидува дека Македонија добива денеска покана за старт на преговори за членство во Алијансата а зачленувањето ќе следи дури по заокружување на сите внатрешни процедури. - Во 2008 одлучивме дека НАТО ќе и додели покана на ПЈРМ за влез во Алијансата штом се изнајде заеднички прифатливо решение за името во рамките на ОН. Го поздравуваме историскиот договор помеѓу Атина и Скопје за решение за спорот за името. Во согласност со ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Постои голема разлика од вокабуларот кои ги избра НАТО за да ѝ упати покана за членство на Црна Гора во декември 2015-та година и оној со кој генералниот секретар на НАТО Јенс Столтенберг ѝ кажа на Македонија дека е добредојдена откако целосно ќе го Постои голема разлика од вокабуларот кои ги избра НАТО за да ѝ упати покана за членство на Црна Гора во декември 2015-та година и оној со кој генералниот секретар на НАТО Јенс Столтенберг ѝ кажа на Македонија дека е добредојдена откако целосно ќе го имплементира Преспанскиот договор. Црна Гора денеска доби покана да стане 29-та членска на НАТО, се вели во тогашниот твит. За Македонија пораката гласеше – НАТО одлучи да ја покани Владата на Скопје да почне пристапни преговори. Од друга страна, не само што вокабуларот е инаков, според НАТО деловникот инаква е процедурата и одлуката за покана за членство.
| | веќе видена | слични
8 копии

Македонија и официјално ја доби поканата за почетокот на преговорите за влез во Северноатлантската алијанса, со што се отвора патот да стане 30. земја-членка, а прогнозите се дека постои можност официјално да бидеме дел од Алијансата кон средината на следната година. Во меѓувреме треба да се исполнат обврските од Договорот со Грција, за Македонија - успешно спроведен референдум и уставни измени, како и да завршат процедурите за усогласување со НАТО и процесот на потпишување на протоколот за прием на Македонија од сите земји-членки. Генералниот секретар на НАТО вчера на свечената церемонија во Брисел, на вториот ден од Самитот официјално му ја врачи на премиерот Зоран Заев поканата за почеток на преговори со Алијансата, по одлуката на северноатлантските сојузници во Брисел. - Ова е клучен пробив кој го отвори патот за полноправно членство, деталните пристапни преговори сега ќе започнат. Откако сите ваши национални процедури ќе завршат и откако ќе биде ратификувано од земјите-членки ќе станете 30-та членка на ...
| | веќе видена | слични

Генералниот секретар на НАТО Јенс Столтенберг денеска во Брисел на премиерот Зоран Заев официјално му ја врачи поканата за почеток на преговори за зачленување на Македонија, откако вчера за тоа одлука донесе Северноатлантскиот совет. Заедно со поканата, Столтенберг на Заев симболично му го подари и пенкалото со кое ја потпиша. Откако се фотографираа со поканата, Заев го бакна пенкалото, кое е од марката „паркер“ и е со сина боја иста како логото на НАТО. „Ова е мојот избор за иднината на Македонија. За пораки испишани со љубов и обединување, а не за делби на нашиот пат. Го бакнав пенкалото затоа што со него е потпишана толку голема, историски важна одлука за мојата земја – покана за НАТО. За таа покана повеќе од 20 години се борат моите сограѓани и нашата Македонија. А пенкалото е постојаниот симбол на борбата и успесите на слободоумните и прогресивни наши граѓани од 2015 до сега. Со пенкало в рака се постигнаа сите успеси во Македонија во последните години, впрочем како што доликува на една демократска ...
| | веќе видена | слични

Генералниот секретар на НАТО официјално му ја врачи на Зоран Заев поканата за почеток на преговори со Алијансата, по одлуката на северноатлантските сојузници вчера во Брисел. – Ова е клучен пробив кој го отвори патот за полноправно членство, деталните пристапни преговори сега ќе започнат. Откако сите ваши национални процедури ќе завршат и откако ќе биде ратификувано од земјите членки ќе станете 30-та членка на НАТО со еднакво место на маса, еднаков глас во дискусиите и еднакво право на гласање во најуспешниот воен сојуз – рече генералниот секретар по потпишувањето. Премиерот Заев ја изрази својата благодарност до генералниот секретар, но и до премиерите на соседните Грција и Бугарија, за постигнувањето на договорите за добрососедство. -Ова е историска одлука за земјата и за граѓаните, признание за нашата посветена работа две децении, и за сите македонски политичари од независноста до денеска – рече Заев. Бидете уверени, додаде, дека нашето членство ќе ја консолидира демократијата во регионот и ќе служи како ...
| | веќе видена | слични

Поканата на Македонија е историска одлука за иднината на мојата земја и за нашите граѓани. Оваа одлука е признание за нашата посветена работа повеќе од две децении. Ова е признание за работата на сите македонски политичари од независноста до денеска, признание за нашите институции и за сите политички партии. Ова е признание за сите наши граѓани, за целото граѓанско општество и за сите останати кои трпеливо го чекаа овој ден.
| | веќе видена | слични

Генералниот секретар на НАТО, Јенс Столтенберг, заедно со поканата за почеток на преговорите за членство во НАТО, која му ја врачи на претседателот на Владата, Зоран Заев, симболично му го подари и пенкалото со која ја потпиша. Откако се фотографираа со поканата, Заев го бакна подареното пенкало.
| | веќе видена | слични
2 копии

Премиерот Зоран Заев по врачувањето на поканата за НАТО изјави дека е уверен дека граѓаните ќе го прифатат Договорот со Грција на референдум и дека овој Договор ќе ги охрабри и соседите кои сѐ уште имаат отворени спорови. - Се надеваме дека решението со Грција ќе ги охрабри Белград и Приштина да продолжат со дијалогот за да најдат решение. Не ни беше лесно ни на мене, ни на Ципрас. Ќе беше полесно да се решеше порано, рече Заев и додаде дека Балканот повеќе не е буре барут, има европски манири, држи европски лекции на западни земји. Ќе бидеме од огромна помош затоа што учевме и научивме од минатото и ќе придносеме кон реформирана и обединета Европа, рече премиерот. Заслугата за поканата во НАТО Заев им ја припиша и на сите политички партии и претходни влади на Република Македонија. За него, договорот со Грција многу бргу ќе покаже конкретни резултати за граѓаните од двете страни на границата. - За неколку месеци веќе граѓаните ќе почувствуват дека договорот носи само добро и уверен сум дека ќе расте бројот ...
| | веќе видена | слични

Срушивме режим со пенкало, денес пенкалото го употребивме за да станеме членка на НАТО, рече денеска премиерот Зоран Заев на прес-конференцијата во Брисел, откако генералниот секретар на Алијансата Јенс Столтенберг му ја врачи поканата за членство во НАТО. „Ви реков дека ќе падне режим, падна ражим. Ви реков дека ќе станеме 30-та членка на НАТО, станавме. Пенкалото нè движи цело време нас. Режим срушивме со пенкало, еве денес го употребивме за покана во НАТО, а добивме и кандидатски статус за членство во Европската унија“, рече Заев. Премиерот на прес-конференцијата на која присуствуваше и владината делагација која е во Брисел, рече дека е сигурен оти граѓаните на претстојниот референум ќе го поддржат договорот за промена на името склучен со Грција. „Убеден сум дека огромно мнозинство граѓани ќе излезат на рефендумот, ќе се исполни потребниот сензус, а верувам до небото дека нашите граѓани ќе донесат вистинска одлука која ќе им донесе иднина како што заслужуваат. Овој договор верувам дека ќе донесе ...
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

 Единствено денеска го информирала СЈО информираше дека отворила боледување на 16 јули, ден по аферата Рекет во која  и беше одземен мобилниот  телефон. Од што ...
сите 580 | | | веќе видена

Од Синдикатот на културата велат дека го чекаат владиното образложение за нејзиното разрешување. Одлуката според нив е изненадувачка, како и тоа дека таа доаѓа ...
сите 88 | | | веќе видена

Турските научници предупредуваат за опасноста од нови силни земјотреси што го загрозуваат Истанбул и реонот на Мраморно море, пишува денеска турскиот весник ...
сите 156 | | | веќе видена

Оперските пејачи Благој Нацоски, Весна Ѓиноска-Илкова, Ирена Кафкалевска и Наде Талевска-Спасовска синоќа на концертот на Охридско лето во црквата „Св. Софија“ ...
сите 92 | | | веќе видена

Новоизбраниот претседател на Европската комија, Урсула фон дер Лајен побара земјите од ЕУ да и предложат по двајца кандидати за еврокомесар – жена и маж, ...
сите 200 | | | веќе видена

Зоран Азманов кој се занимава со градежен бизнис и пред ТВ камерите остана на своето тврдење дека е рекетиран од сопственикот на 1ТВ Бојан Јовановски, и дека ...
сите 793 | | | веќе видена

Градоначалникот на Општина Охрид, Константин Георгиевски е уверен дека до следната сесија во февруари Охридскиот регион ќе ја надмине опасноста да биде ставен ...
сите 59 | | | веќе видена

За десетина дена се очекува да бидат сублимирани проценките од штетите што ги предизвика минатонеделното невреме во Преспа и да бидат доставени до владината ...
сите 73 | | | веќе видена

Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски нема да се појави на лидерската средба в петок, потврди денеска претседателка на Унијата на жени на партијата, ...
сите 303 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Повторно условена: Не може во НАТО без брзо и целосно спроведување на Преспанскиот договор

Од:
До кого (е-маил):
Порака: